fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 30320
  تاریخ انتشار : 1 مرداد 1392 11:26
  تعداد بازدید : 564

  رییس مرکز ثبت دامنه‌های نقطه آی ‌آر:

  یک گام تا ثبت دامنه «iran.» و نوشتن آدرس اینترنتی به زبان فارسی

  رییس مرکز ثبت دامنه های ir. پژوهشگاه دانش های بنیادین برای شرکت در نشست آیکان راهی دوربان آفریقای جنوبی است و امیدوار است هفته آینده بتواند گام های آخر را برای ثبت دامنه نقطه ایران بردارد.

  خبرگزاری فارس- علیرضا صالح گفت: همکاری همه‌جانبه‌ای از سوی مسوولان کشور و بخش خصوصی برای ثبت دامنه نقطه ایران انجام شده و مدت طولانی است که همه انتظار اجرایی شدن این کار را می‌کشند.
  وی افزود: امیدواریم در این نشست بتوانیم با مذاکره با شرکت «یانا» (Iana) گام‌‌های آخر را برای ثبت دامنه نقطه ایران برداریم.
  بر اساس مقررات آیکان و بر اساس حقوق کشورها در سازمان ملل، هر کشور متناسب نام خود می‌تواند یک دامنه مطابق با استانداردهای سازمان جهانی ایزو ثبت کند.
  ثبت دامنه بر اساس خط و زبان رسمی هر کشور از سال 2010 با نام برنامه fast-track آغاز شد و ایران دومین کشوری بود که درخواست ثبت دامنه نقطه ایران به آیکان اعلام کرد.
  در صورت ثبت دامنه نقطه ایران، آدرس‌های اینترنتی به زبان کاملا فارسی تایپ خواهند شد.
  اکنون چند کشور دامنه غیر لاتینی خود را ثبت کرده‌اند اما این کار تاکنون برای ایران انجام نشده است. طبق نخستین پیش‌بینی‌ها قرار بود تا پایان سال 89 دامنه نقطه ایران ثبت شود، اما هنوز این کار انجام نشده است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :