آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30330
تاریخ انتشار : 1 مرداد 1392 11:41
تعداد بازدید : 573

مهندس پورنگ‌نیا:

ایران می تواند 20 درصد از ترافیک کانال سوئز را مال خود کند

عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه ارتباط اینترنتی ایران با افغانستان از طریق سه مسیر رادیویی و یک مسیر فیبرنوری زمینی ارتباط برقرار می شود، گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت از ابتدا به دنبال این هدف بود که راهی برای ترانزیت ارتباطات منطقه و در نهایت تامین کننده اینترنت باشد و هم اکنون نیز این کار را در سطح اولیه برای دو کشور افغانستان و عراق انجام می دهد.

روابط عمومی وزارت ارتباطات- مهندس احمد پورنگ‌نیا، عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان این مطلب گفت: یکی از این پروژه‌ها، پروژه EPEG است که این پروژه علاوه بر اینکه در راستای ترانزیت ترافیک از مسیر ایران است، منبعی برای تامین اینترنت برای کشورهای دیگر نیز خواهد بود.
پورنگ‌نیا افزود: در حال حاضر شبکه فیبرنوری بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت از طریق 17 نقطه مرزی با 9 کشور عراق، ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، افغانستان، امارات، کویت، نخجوان و ترکمنستان به صورت مستقیم و با کشورهای هند، عمان، بحرین، قطر و عربستان از طریق شبکه فالکون و کابل دریایی پیشگامان در ارتباط است و در برنامه‌های آتی شرکت تعداد این درگاه‌ها به 23 مورد افزایش خواهد یافت.
وی افزود: در صورت ایجاد زیرساخت‌های لازم به منظور انتقال ترانزیت بین‌الملل، ایران می‌تواند 20 درصد از حجم کل ترافیک کانال سوئز را که از نظر کارشناسان به نقطه بحرانی تبدیل شده است به خود اختصاص دهد و از این طریق سالانه حدود 2/1 میلیارد دلار درآمد حاصل کشور کند.
وی رسیدن به این نقطه آرمانی را نیازمند سرمایه‌گذاری‌های علمی، فنی و اقتصادی عظیمی دانست که برنامه‌ریزی‌های لازم برای آن در برنامه‌های پنج‌ساله سوم، چهارم و پنجم توسعه دیده شده است.
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت همچنین در خصوص ارتباط با هر دو کشور امارات و کویت از طریق کابل دریایی و ماهواره خبر داد و گفت: ارتباط با عراق از پنج نقطه مرزی از طریق مسیر فیبرنوری زمینی و ارتباط با ترکیه از سه نقطه و از طریق مسیر فیبرنوری زمینی برقرار است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :