آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30337
تاریخ انتشار : 1 مرداد 1392 11:55
تعداد بازدید : 575

رییس مجمع عالی واردات:

افزایش هزینه انتقال کالاهای وارداتی موجب توقف ثبت سفارش ها شده است

رییس مجمع عالی واردات کندی و توقف ثبت سفارش ها از ۲۰ روز پیش را به دلیل بروز مشکل از سوی بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: علت کاهش نرخ دلار همین مساله است در عین حال تحویل دلار سه هزار تومانی به دولت بعدی درست نیست.

تسنیم- محمدحسین برخوردار گفت: بنابر اخباری که توسط تجار و بازرگانان منتقل می‌شود، حدودا از بیست روز قبل عملیات ثبت سفارش برای واردات به شکل محسوسی کند و در برخی مواقع متوقف شده است.
وی افزود: این کندی یا توقف باعث شده، تقاضا برای ارز کاهش پیدا کند که طبیعتا آثار خود را در پایین آمدن قیمت در بازار نشان داده است.
وی همچنین گفت:‌ از سوی دیگر مشکلاتی که از ناحیه تحریم‌های جدید در روند حمل و نقل دریایی به وجود آمده، فرآیند پهلوگیری و ترخیص کالاها را با تاخیر مواجه کرده است، بنا‌بر‌این هزینه انتقال کالاهای وارداتی افزایش یافته است. این افزایش هزینه برخی از واردکنندگان را از ثبت سفارش جدید منصرف کرده است. برخوردار افزود: این اتفاق نیز باعث کاهش تقاضا و افت قیمت دلار در بازار شده است.
رییس مجمع واردات در مورد علت کندی ثبت سفارش در بیست روز اخیر گفت: تا جایی که من اطلاع دارم، وزارت صنعت کار خود را مانند گذشته انجام می‌دهد اما در بخشی که بانک مرکزی باید منابع لازم را برای اختصاص به سفارش‌های ثبت شده، تعریف و تعیین کند، کار با مشکل مواجه شده است.
وی در واکنش به برخی تحلیل‌ها که افت قیمت ارز را با هدف پایین آوردن قیمت در زمان تحویل دولت ارزیابی می‌کنند، گفت: این تحلیل‌ها بیشتر از آنکه عملی و نخبه‌پسند باشد، در سطح جامعه و عموم مردم مورد توجه قرار می‌گیرد چراکه متخصصان و حتی کسانی که کم‌ترین اطلاع را از اقتصاد دارند، می‌دانند که عملکرد چهار یا هشت ساله دولت‌هاست که برای ارزیابی عمل‌کردشان در هر حوزه‌ای مورد استناد قرار می‌گیرد نه اینکه شاخص‌ها و قیمت‌ها در لحظه تحویل دولت مورد استناد قرار بگیرد. برخوردار گفت: برای ارزیابی عمل‌کرد دولت دهم در حوزه ارزی باید جدول میانگین نسبت ارزی در حداقل سه ماهه یا شش ماهه اخیر را مورد بررسی قرار داد ضمن اینکه عواملی مانند تحریم‌ها، تغییر نرخ مرجع و ... هم باید مورد توجه قرار گیرد. رییس مجمع عالی واردات بر همین اساس در مورد مساله‌ای که این روزها در مورد تحویل ارز سه هزار تومانی دولت دهم به دولت جدید مطرح می‌شود، گفت: معمولا اقتصاددانان و فعالان اقتصادی شاخص‌های هفتگی، شش ماهه و سالانه را بررسی می‌کنند و کارنامه عملکرد دولت را بر اساس ان بررسی می‌کنند. البته ممکن است مردم عادی این تصور را داشته باشند ولی برای اقتصاددانان چنین نیست. بنابراین این مساله که دولت در نظر دارد دلار را تا سه هزار تومان کاهش دهد تا با این رقم تحویل دولت جدید بدهد درست نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :