آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3035
تاریخ انتشار : 23 آبان 1390 9:44
تعداد بازدید : 818

نایب رییس سابق کمیسیون ICT اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران:

تسهیلات بانکی با شدت گرفتن تحریم کاهش یافته است

نایب رییس سابق کمیسیون ICT اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران گفت: آنچه که امروزه بیش از قبل خود را نشان می دهد کم شدن تسهیلات بانکی با شدت گرفتن تحریم است که هم در حوزه آی تی و هم در دیگر حوزه های اقتصادی به خوبی دیده می شود.

ایلنا- مسعود شنتیایی افزود: بعد از واحدهای تولیدی باید واردکنندگان بازرگانی را در تیررس تحریم‌ها دانست و منطقی است که زمانی که جنگ تحریم اقتصادی شروع می‌شود تمام امکانات و قوای کشور باید برای رویارویی با آن وارد کار شود.
درست کار نکردن سیستم بانکی در زمان تشدید تحریم‌ها از دیگر مواردی است که شنتیایی به آن اشاره می‌کند چرا که به گفته وی، سیستم بانکی ما همیشه برخلاف این مساله عمل کرده و با واردشدن شرکت‌های دیگر بین‌المللی به تحریم‌ها این مساله بیشتر شده است.
به گفته وی، پیش از این واردکنندگان می‌توانستند اعتبار اسنادی به صورت مدت دار باز کنند اما امروزه امکان آن فراهم نیست و واردکنندگان مجبور می‌شوند برای خرید مواد اولیه پول خود را به صورت نقدی ارایه کنند.
آنچه که شنتیایی در مورد تحریم‌ها می‌گوید در واقع کم شدن تسهیلات بانکی با شدت گرفتن تحریم است که هم در حوزه آی تی و هم در دیگر حوزه‌های اقتصادی به خوبی دیده می‌شود.
رییس سابق کمیسیون ICT اتاق بازرگانی تاکید کرد: در حوزه آی تی با توجه به سرعت تکنولوژی و تغییراتی که در این حوزه صورت می‌گیرد، کار اقتصادی که باید در مورد آن صورت گیرد با کندی انجام شده است. وی افزود: در گذشته یک فعال اقتصادی می‌توانست در سال چندین بار گردش مالی برای سفارش‌های خود داشته باشد اما در حال حاضر اگر حتی یک بار در سال گردش مالی صورت گیرد امری بسیار عالی جلوه می‌کند. شنتیایی گفت: واردکننده تجهیزات آی تی در طول زمانی که کالای خود را وارد کرده شاهد تغییراتی در قیمت‌ها و تکنولوژی خواهد بود که همین مساله فعالان حوزه آی تی را با ریسک‌های بالایی روبه‌رو می‌کند.
اما یکی از موارد مهمی را که شنتیایی در ادامه به آن اشاره می‌کند این است که درست در زمانی که واردکننده از مبادی رسمی با چالش‌های جدی در وارد کردن کالای خود روبه‌رو است واردکنندگان غیر قانونی از مبادی قاچاق اقدام به وارد کردن کالای مشابه می‌کند که این خود نشان از مشکلاتی است که سیستم بروکراسی کشور در کنار تحریم‌ها برای واردکنندگان ایجاد کرده است. وی مشکل اصلی را که به واردکنندگان در زمان تحریم ایجاد می‌شود، نبود پشتیبانی درست سیستم بانکی کشور دانست که واردکنندگان را دچار مشکل کرده که در کنار آن افزایش روزانه نرخ ارز این مساله را تشدید می‌کند.
به گفته رییس سابق کمیسیون ICT اتاق بازرگانی دولت می‌تواند با اصلاح سیستم بانکی قدری بیشتر با فعالان اقتصادی و واردکنندگان کنار بیاید و به آنها توان رویارویی با تحریم‌ها را بدهد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :