آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30363
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1392 10:50
تعداد بازدید : 633

بریتانیا به وب‌سایت‌های هرزه نگاری اعلام جنگ کرد

ارایه اینترنت خانواده دوست در اماکن عمومی لندن

بریتانیا به تازگی تصمیمات جدیدی درباره سایت های هرزه نگاری گرفته و در همین راستا نیز دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور با خواندن این موضوع به عنوان "وجوه تاریک اینترنت" و "تهدیدی جدی برای زندگی کودکان"، اعلام کرد که فیلترینگ وب سایت های هرزه نگاری تا اواخر سال جاری میلادی در ابعاد گسترده ای اجرا خواهد شد. با این حساب، فیلترینگ گسترده سایت های هرزه نگاری در بریتانیا در راه است و ارایه دهندگان اینترنت در این کشور با قبول تصمیم دیوید کامرون به این کار تن داده اند و قرار است که تا پایان سال ۲۰۱۳ دسترسی همه کاربران به سایت های هرزه نگاری را مسدود کنند. در واقع، ارایه دهندگان اینترنت در بریتانیا به صورت داوطلبانه موافقت کرده اند که تا پایان ۲۰۱۳ روی شبکه های بی سیم عمومی، موبایل و کامپیوترهای خانگی محدودیت های مورد نظر دولت را اعمال کنند. این شرکت ها ۹۰ درصد اینترنت بریتانیا را تامین می کنند. به این ترتیب پس از اجرای این طرح، فیلترینگ سایت های هرزه نگاری تنظیم پیش فرض همه شبکه های بریتانیا خواهد بود. اما کاربران بالای ۱۸ سالی که می خواهند همچنان از این وب سایت ها استفاده کنند می توانند درخواست خود را ارایه کنند. با عملی شدن این طرح، اینترنت در مکان های عمومی هم با تگ "اینترنت خانواده پسند" (Family Friendly WiFi) ارایه خواهد شد تا از این طریق به کاربران اعلام شود که فیلتر سایت های هرزه نگاریو روی این سرویس اینترنت به صورت پیش فرض فعال شده است.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: NewScientist

زمانش رسیده
دیوید کامرون در سخنرانی خود درباره این موضوع گفت: من نمی‌خواهم کسی را نصیحت کنم یا از چیزی بترسانم، اما به عنوان یک سیاستمدار و نیز به عنوان یک پدر عمیقا احساس می‌کنم که زمان اقدام در برابر این مساله فرا رسیده است. گفتنی است که فیلتر پیش‌فرض سایت‌های هرزه نگاری حاصل تلاش‌های کامرون در بیش از یک‌ماه گذشته است. او در این مدت در جلسات متعددی با شرکت‌های تاثیرگذاری نظیر گوگل درباره پنهان کردن وب‌سایت‌های هرزه‌نگاری از دیدرس کودکان بحث کرده و کلیر پری، یکی از نمایندگان پارلمان را به عنوان مشاور ویژه خود در این زمینه منصوب کرده است. با پذیرش داوطلبانه این مساله از سوی ارایه‌‌دهنده‌های اینترنت در بریتانیا دیگر نیازی به جلب موافقت پارلمان نیست. اما بدیهی است که سانسور آنلاین در این کشور که از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دموکراسی‌های جهان است مخالفان جدی دارد؛ حتی اگر توجیه آن "محافظت از کودکان" باشد.

فعالان اینترنت آزاد، اینترنت را بدون فیلتر پیش‌فرض می‌خواهند
فعالان اینترنت آزاد و حامیان حقوق دیجیتال کاربران در بریتانیا بلافاصله انتقاد از این تصمیم دولت را آغاز کرده‌اند. آنها "جنگ دیوید کامرون علیه هرزه نگاری‌های اینترنتی" را مصداق بارز نقض آزادی اینترنت می‌دانند و معتقدند سانسور اینترنت ایده مخربی است که در صورت آغاز آن کنترل دامنه‌هایش در آینده بسیار دشوار خواهد بود. طرفداران گردش آزاد اطلاعات همچنین به وجود راه‌ها و ابزارهای متعدد برای دور زدن فیلترینگ اشاره می‌کنند. به اعتقاد آنها عملا راه موثری برای فیلتر کردن محتوا در اینترنت وجود ندارد و کاربران می‌توانند با فیلترشکن‌های گوناگون به هر آنچه که می‌خواهند دسترسی پیدا کنند.
برخی دیگر می‌گویند فیلترینگ اتوماتیک ممکن است به والدین حس امنیت کاذبی بدهد که می‌تواند آنها را از مانیتورینگ و نظارت بر فعالیت‌های کودکان‌شان غافل کند. آنها همچنین به نقض حقوق کسانی اشاره می‌کنند که می‌خواهند به تماشای هرزه‌نگاری آنلاین بنشینند، اما دوست ندارند نام‌شان در پایگاه داده‌های دولتی ثبت شود. دولت بریتانیا اما معتقد است این مساله جدی است و به همین خاطر در اجرای این طرح مصمم عمل خواهد کرد. کامرون معتقد است که مساله دو جنبه گوناگون دارد: هرزه‌نگاری کودکان که در اکثر نقاط دنیا غیرقانونی است و فیلتر می‌شود و دسترسی کودکان نابالغ به محتوای هرزه‌نگار یکی غیرقانونی نیست، اما تاثیری منفی در زندگی آنها دارد.
به هر حال، کامرون با وجود تمامی این مخالفت‌ها معتقد است که به تعویق انداختن اقدام در این زمینه می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری برای جامعه داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :