آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30366
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1392 10:55
تعداد بازدید : 990

بازار لپ‌تاپ، تابستان داغ و پررونقی را انتظار می‌کشد

به آفتاب سلامی دوباره خواهم داد

تقریبا یک سال از شروع نوسانات فلج کننده حوزه سخت افزار می گذرد و بعد از این رکود طولانی، بازار خود را برای مرحله جدیدی از فعالیت آماده می کند.تحولات سیاسی کشور نویدبخش پایان دوره سوءمدیریت اقتصادی است و با لغو تحریم ها در زمینه کالاهای فناوری اطلاعات می توان حداقل به افزایش خدمات حین و پس از فروش امیدوار بود. هنوز رونق زیادی در حوزه سخت افزار و مخصوصا بازار پرتقاضای لپ تاپ دیده نمی شود؛ با این حال تحلیل کارشناسان از بهبود وضعیت در ماه پایانی تابستان و ابتدای پاییز خبر می دهد.

فرار سنجاب‌ها
هر سال در اواخر فصل بهار و شروع تابستان تقاضای زیادی وارد بازار می‌شود که امسال این اتفاق با کاهش نرخ ارز و قیمت کالا همراه شد و یکی از شگفتی‌های چند سال اخیر توسط فروشندگان و فعالان این صنف به نمایش درآمد. طی یک سال گذشته بازار مقاومت سختی در مقابل کاهش قیمت نشان می‌داد که مهم‌ترین دلیل آن هم بی‌اعتمادی به آینده و بی‌ثباتی در شرایط اقتصادی بود. اما امسال هم‌زمان با کاهش نرخ ارز، بازار همراهی قابل توجهی از خود نشان داد.
آرش فکوری کارشناس توسعه بازار با اشاره به تحولات سیاسی و اجتماعی کشور می‌گوید: این واکنش غیرقابل پیش‌بینی بود زیرا با توجه به رکود شدید خرداد ماه، موجودی کالا از خریدهای قبلی در انبارها زیاد بود. اما فعالان بازار به خوبی با کاهش قیمت‌ها همراه شدند و حتی از این کاهش خوشحال بودند. این شادابی نشان می‌دهد مردم و بازار، به آینده امیدوار هستند و با توجه به تاثیرات بلندمدت این روند، دیگر باز‌ه‌های کوتاه مدت را محاسبه نمی‌کنند.
فکوری در ادامه می‌گوید: موضوع انتخابات و موفقیت تیم‌های ملی فوتبال و والیبال در نشاط عمومی جامعه تاثیر داشته و زمانی که قیمت ارز تا 16 درصد کاهش پیدا کرد، بازار تا حد زیان تقریبی 10 درصد هم مقاومتی نشان نداد. حتی رفتارهایی مثل توقف فروش و خودداری از عرضه نیز دیده نشد و می‌توان گفت مردم الگوی رفتار سنجابی را رها کرده‌اند و به سمت مصرف عادی بر‌می‌گردند. آنها امید بیشتری به آینده دارند و بین پس‌انداز و درآمد خود تعادل برقرار می‌کنند.

در انتظار وزرا
نوسان نرخ ارز از پاییز سال گذشته شروع شد و شوک بزرگی برای بازار و مصرف‌کنندگان بود؛ به طوری که در چند ماه ابتدایی میزان فروش کالا به کمتر از 20 درصد مدت مشابه در سال قبل از آن رسید و بسیاری از متقاضیان لپ‌تاپ با توجه به نرخ رشد قیمت‌ها، ترجیح‌ دادند از خرید صرف‌نظر کنند. قیمت‌های جدید، لپ‌تاپ را از توان خرید بسیاری از مصرف‌کنندگان خارج کرد و در نتیجه تقاضایی که هر سال به طور طبیعی در زمان مناسب خود در بازار وجود داشت به فصل‌های بعدی موکول شد.
محمدرضا نراقی مدیر فروشگاه آی‌تک و از فعالان بازار در این رابطه می‌گوید: معمولا با کاهش قیمت‌ها در پاییز و آماده‌سازی بازار برای ورود کالاهایی که از اواسط زمستان وارد می‌شود، قیمت‌ها به طور نسبی کاهش می‌یابد و معمولا مدل‌های ارزان قیمت برای دانش‌آموزان و دانشجویان در این مرحله بیشتر مورد تقاضا هستند. اما جهش قیمت‌ها باعث شد که این تقاضا به زمستان منتقل شود؛ که در زمستان نیز تغییری در قیمت‌ها دیده نشد. اما پس از تعطیلات نوروزی و در ابتدای اردیبهشت‌ماه وضعیت بازار مقداری بهبود پیدا کرد که دوام زیادی نداشت زیرا فصل امتحانات در اردیبهشت و پس از آن هم انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه روی جریان عرضه و تقاضا موثر بود.
نراقی معتقد است که بهبود شرایط کسب و کار به زمان نیاز دارد با این حال منابع فعالان صنفی محدود است. او در این رابطه می‌گوید: چندین سال طول کشیده تا وضعیت بازار به اینجا رسیده و مسلما یک شبه درست نخواهد شد. امیدواریم در ماه‌های آینده قیمت‌ها منطقی شود و متعادل بماند تا این تقاضا دوباره به بازار برگردد و شرایط بهتر شود. تحولاتی که در آینده رخ می‌دهد تاثیر مستقیم در بازار دارد به انتخاب وزیر بازرگانی و سایر اعضای کابینه وابسته است.

پاییز دوست داشتنی
روند عرضه و تقاضا در بازار نشان داده است که آنچه تاکنون بیشتری لطمه را به کالاهای فناوری اطلاعات وارد آورده، نوسان نرخ ارز و تاثیرگذاری عوامل متعدد روی بازار لپ‌تاپ است. فروشندگان تا پیش از این روی خرید کالا با قیمت و شرایط مناسب و فروش آن در زمان مشخص تاکید داشتند؛ اما اکنون باید مواردی مثل نوسان ارز و بازی‌های غیرقابل پیش‌بینی اقتصادی را در معادلات خود وارد کنند که این مساله در کاهش انگیزه برای خریداران بی‌تاثیر نبوده است.
هرمز درویش، مدیر فروشگاه نابغه در بازار رضا تهران که به عنوان یکی از قطب‌های توزیع کالا شناخته می‌شود، معتقد است که تغییرات قیمت علاوه بر اینکه روی تنوع محصول در بازار موثر است، تاثیر زیادی روی مصرف‌کنندگان دارد و در نتیجه آینده بازار، نیازمند ثبات است. او با اشاره به وضعیت عرضه و تقاضا طی دو ماه آینده می‌گوید: با شرایطی که به وجود آمده می‌توان پیش‌بینی کرد که در پاییز نرخ ارز ثابت می‌شود و قطعا باعث بهبود وضعیت بازار خواهد شد. منظور افزایش یا کاهش قیمت نیست بلکه تثبیت قیمت‌ها می‌تواند در رونق بازار نقش داشته باشد. در شرایط کنونی فعالان صنفی قدرت برنامه‌ریزی ندارند و متغیرهای ناخواسته زیادی را باید محاسبه کنند به همین دلیل جریان عرضه و تقاضا به‌روز شده است و با تثبت نرخ ارز خصوصا درهم امارت این مشکلات کمتر خواهد شد.زمستان سال گذشته با نوسانات شدید نرخ ارز، تقاضای زیادی روی محصولات ارزان قیمت مانند مدل‌های دوهسته‌ای بود اما این روند تغییر کرده و هرمز درویش با اعلام اینکه مدل‌های متوسط تقاضای بیشتری در بازار دارند می‌گوید: محدوده قیمت بین یک میلیون و 800 هزار تومان تا دو میلیون و 300 هزار تومان بیشتر مورد خواست مشتریان است و نشان می‌دهد محصولات متوسط از تقاضای بالاتری برخوردارند. در نتیجه تنوع مدل‌ها و افزایش انتخاب مشتریان در این محدوده قیمت مهم‌تر است. در حال حاضر محدودیتی برای تامین کالا وجود ندارد و مدل‌های زیادی را می‌توان مشاهده کرد.
در همین زمینه رضا موسوی، مدیرعامل شرکت آذرتحلیل که در زمینه توزیع لپ‌تاپ فعال است، با ابراز امیدواری نسبت به وضعیت بازار طی دو ماه آینده می‌گوید: نوسانات نرخ ارز کمتر شده و مردم هم آماده خرید هستند. معمولا در شهریور و مهر ماه با افزایش تقاضا روبه‌رو هستیم ضمن اینکه به دلیل نزدیک شدن به نمایشگاه جیتکس پیشنهادات زیای ارایه می‌شود که شرایط مناسبی دارند. با ورود کالاهای جدید نیز انگیزه بیشتری برای خرید وجود دارد و این موارد در رونق بازار تاثیر مثبتی خواهند داشت.
نوسانات یک سال گذشته تجربه‌ زیادی برای واردکنندگان و توزیع‌کنندگان داشته است و در همین رابط مدیرعامل شرکت آذرتحلیل با اشاره به روش‌های جدید عرضه می‌گوید: واردکنندگان خرید اعتباری را جایگزین کرده‌اند و با تجربه این مدت دریافته‌اند که قیمت فروش کالا باید به‌روز باشد. اکنون قیمت‌ها بر اساس نرخ روزانه ارز محاسبه می‌شود که هم به نفع خریدار است و هم به نفع فروشنده.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :