آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3055
تاریخ انتشار : 21 آبان 1390 12:32
تعداد بازدید : 1213

کاهش سود بازار کامپیوتر در پی نوسانات ارز

هارد ارزان شد، پردازنده و رم گران

نوسانات پی درپی نرخ ارز در بازار سود واردکنندگان و فعالان بازار کامپیوتر را به پایین ترین حد ممکن رسانده است. بازار کامپیوتر و فناوری اطلاعات به دلیل ماهیت وارداتی اش همیشه وابسته به نرخ ارز بوده است. از سوی دیگر با توجه به نوع به روز بودن تکنولوژی فعالان این بازار مدام در حال سفارش گذاری و واردات کالا هستند و همیشه تحت تاثیر نرخ ارز و دلار قرار می گیرند.

گزارش: مسعود فیاضی

بر اساس این گزارش، به دلیل وارداتی بودن کالاهای کامپیوتری قیمت‌ها در بازار کامپیوتر همیشه با قیمت روز دلار تعیین می‌شود و پایین و بالا رفتن نرخ دلار و یا درهم می‌تواند سود اندک یک فعال اقتصادی این حوزه را که در بعضی اوقات به 300 تومان هم نمی‌رسد به صفر برساند.
همین موضوع ریسک را در این بازار دو چندان می‌کند، حال با همه این شرایط، فعالیت در این بازار پرفراز و نشیب ارز را بسیار سخت‌تر از پیش کرده است. از سوی دیگر شفاف بودن وضعیت ارز و از سوی دیگر کمبود آن باعث شده که بازار با کمبود جنس مواجه شود و قیمت‌ محصولات کامپیوتری نیز به طور کاذب افزایش یابد. اگر چه این روزها بازار کامپیوتر با افزایش قیمت هارد به دلیل افزایش قیمت این کالا در بازارهای جهانی و سیل تایلند دست و پنجه نرم می‌کند که این موضوع به گفته کارشناسان به زودی کالاهای دیگر مانند نوت‌بوک را نیز تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

روند افزایشی دلار ادامه دارد
روند افزایش قیمت دلار در هفته گذشته دوباره ادامه یافت به طوری که صرافان قیمت هر دلار را یکهزار و 338 تومان اعلام کردند. این در حالی است که این نرخ در روز سه‌شنبه همین هفته یکهزار و 325  تومان بود، قیمت هر یورو در بازار آزاد هم یکهزار و 857 تومان بود که نسبت به روز سه‌شنبه افزایش داشته است.
از سوی دیگر، بانک مرکزی قیمت هر دلار را روز چهارشنبه با اندکی کاهش یکهزار و 82 تومان و هر یورو را یکهزار و 496 تومان اعلام کرد.
در هفته‌ای که گذشت نرخ طلا در بازارهای جهانی با افزایش روبه‌رو شد که به تبع در بازار داخلی هم تاثیر زیادی داشت به‌طوری که قیمت انواع سکه چهارشنبه گذشته در بازار افزایش یافت.
اما کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که به دلیل مسایل تحریم قیمت دلار به یکهزار 400 تومان هم خواهد رسید.

پردازنده و رم بالا رفت
بالا رفتن قیمت دلار و کمبود کالای رم در هفته گذشته افزایش شاخص قیمت رم و پردازنده را در پی داشت.
شاخص قیمت رم یعنی 2 گیگابایتی 1333 کینگستون (DDR3) هفته گذشته از 14 هزار و 300 تومان به 15 هزار و 300 تومان (قیمت همکار) افزایش پیدا کرد. این موضوع باعث شد برند بعدی بازار رم یعنی کینگ‌مکس نیز به تناسب شاخص قیمت، نرخش را افزایش دهد.
قیمت رم برند پاتریوت نیز که این روزها خودش را به برندهای Fast Move بازار نزدیک کرده به همین تناسب افزایش پیدا کرد.
همچنین قیمت پردازنده نیز به دلیل افزایش نرخ ارز تا 10 هزار تومان افزایش پیدا کرد.

هارد 10 هزار تومان ارزان شد
اما قیمت هارد که این روزها کم‌کم به سقف خود (قیمت جهانی) نزدیک می‌شود هفته گذشته با وارد شدن یک پارت هارد توسط یکی از فعالان بازار با افت 10 هزار تومانی مواجه شد.
قیمت هارد به دلیل موجودی کالاهای قبلی در انبار کمتر از قیمت جهانی آن است، چه بسا هارد را می‌توان در بازار ایران ارزان‌تر از کشورهای منطقه مانند امارات خرید.
قیمت هارد اینترنال 500 گیگابایتی سیگیت هفته گذشته از 125 هزار تومان به 115 هزار تومان کاهش پیدا کرد.
اما اتفاق دیگر بازار هارد مربوط به کمبود هارد یک ترابایتی وسترن‌دیجیتال بود که هفته گذشته قیمت آن از 185 هزار تومان به 175 هزار تومان کاهش پیدا کرد. البته این کاهش قیمت نیز به دلیل ورود پارت جدید هارد بود. از آنجا که به دلیل بالا بودن قیمت هارد در بازار، فروش و تقاضای آن نیز تقریبا به یک چهارم رسیده است بازاریان به دلیل تامین حاشیه سود خود و جلوگیری از ضرر قیمت هارد را 10 هزار تومان کاهش دادند.
اما کارشناسان بازار پیش‌بینی می‌کنند این کاهش قیمت مقطعی است و قیمت هارد بالاتر از نرخ فعلی خود خواهد رفت، چون هنوز تا قیمت جهانی فاصله دارد.

همایش طرح تحول بانکی و راهکارها
اما در هفته گذشته همچنین همایش طرح تحول بانکی پس از دوران فراز و نشیب استیضاح وزیر اقتصاد برگزار شد.
 در این همایش علاوه بر وزیر اقتصاد، رییس کل بانک مرکزی هم که مورد انتقادهای فراوانی روبه‌رو بود حاضر شد و در اولین اظهار نظر پس از استیضاح رشد نرخ تورم را کاهنده عنوان کرد و گفت: به جز ماه آینده از 28 آذر ماه یعنی همزمان با سالگرد آغاز اجرای هدفمندی یارانه‌ها و از دی‌ماه به بعد تورم روندی کاهنده خواهد داشت.
 وی افزود: اگر تورم ناشی از هدفمندکردن یارانه‌ها را از تورم فعلی کم کنیم به هدف پیش‌بینی شده برای نرخ تورم در دو سال پیش دست می‌یابیم.

ارز تک‌نرخی؛ راهکار دور از دسترس
هرچند، رييس كل بانك مركزي در این همایش تک‌نرخی شدن ارز را به فعالان اقتصادی وعده داد، اما بازاریان امیدی چندانی به تک‌نرخی شدن ندارند.
محمود بهمني، رييس كل بانك مركزي در حاشيه همايش تبيين طرح تحول بانكي گفت: نمي‌توانيم به هر ميزان ارز، به نرخ مرجع عرضه كنيم و اين نرخ تنها براي نيازهاي وارداتي به هر ميزاني كه نياز باشد، ارایه مي‌شود.
به گفته وي، نرخ ارز مسافري شناور است و اختلاف دو نرخ فرعي و مرجع توسط بانك مركزي كنترل مي‌شود.
بهمني ادامه داد: بانك مركزي نرخ ارز یکهزار و 170 توماني را براي ارز مسافري مورد نظر قرار داده و انتظار داريم كه ارز بازار نيز به اين سمت سوق يابد و نرخ ارز در كشور تك‌نرخي شود.
وي تصريح كرد: اگر ارز را با نرخ غيرواقعي و پايين عرضه كنيم تمام دارايي‌هاي كشور خارج مي‌شود؛ بسياري از کساني که در صف‌هاي ارز مقابل صرافي‌ها مي‌ايستند نياز ارزي ندارند و ما اين را حتما خواهيم شکست.
وزير امور اقتصادي و دارايي نیز در این همایش نرخ كنوني دلار يعني یکهزار و 300 تومان را نامناسب دانست و گفت: بر اساس برنامه چهارم و پنجم توسعه، نرخ ارز شناور مديريت ‌شده است و عرضه و تقاضا قيمت را تعيين مي‌كند. بانك مركزي هم بايد متناسب با منابع، نرخ ارز را در بازار كنترل كند.
اما فعالان بازار کامپیوتر می‌گویند: بانک مرکزی نمی‌تواند دو نرخ فرعي و مرجع را کنترل کند و با توجه به سیاست‌های فعلی نظام بانکی کشور تک‌نرخی شدن ارز به این آسانی‌ها نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :