آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3092
تاریخ انتشار : 21 آبان 1390 10:24
تعداد بازدید : 479

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

ثبت سفارش و واردات کالاهای بی کیفیت متوقف می شود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت ورود کالاهای باکیفیت به کشور گفت: به دلیل نگرانی هایی که مصرف کنندگان در مورد کالای چینی و دیگر کالاهای غیرکیفی دارند، کنترل کالاهای وارداتی توسط معاونت برنامه ریزی و مدیریت بازار سازمان توسعه تجارت در حال پیگیری است.

شابا - حمید صافدل افزود:‌ تفاهم‌نامه‌ای با موسسه استاندارد و مرکز شماره‌گذاری کالا به امضا‌ رسیده است که در چارچوب این تفاهم‌نامه واردکنندگان موظف می‌شوند نمونه‌ای از کالاهای وارداتی از جمله کالاهای چینی را قبل از حمل به سمت ایران (در کشور مبدا) به موسسه استاندارد کشور ارایه دهند تا بررسی‌های لازم در خصوص کیفیت اجناس و کالاهای وارداتی صورت گیرد.
وی اظهار داشت: براساس این تفاهم‌نامه، نمونه کالاهای وارداتی در کشور مبدا مورد تایید موسسه‌های استاندارد بین‌المللی که با ایران همکاری دارند قرار می‌گیرد و بعد از تایید به ثبت سفارش کالای وارداتی اقدام می‌شود.
به گفته صافدل، با این روش می‌توان از ورود کالای بی‌کیفیت به کشور جلوگیری کرد.
رییس‌کل سازمان توسعه تجارت با بیان این مطلب که اهمیت ورود کالای بی‌کیفیت از جمله چینی به حدی است که موسسه استاندار نیز به صورت خاص اقداماتی را انجام داده است‌، گفت: براساس توافقی دوطرفه میان موسسه استاندارد ایران و چین مقرر شده است تا از آذر امسال گروهی از کالاهای صادراتی چین براساس مشخصه‌ها و استانداردهای اعلام شده از سوی ایران ارزیابی شوند و سپس اجازه ورود به بازار ایران را پیدا کنند.
وی مشتری را بهترین ارزیاب در مورد تشخیص کیفیت کالاها دانست و خاطرنشان کرد: مشتری براساس تناسبی که در کیفیت دلخواه و قیمت کالا وجود دارد حاضر به خرید کالایی می‌شود و بر همین اساس امروزه به دست آوردن بازارها جز با تلاش در افزایش کیفیت تولید، کاهش قیمت تمام‌شده و تامین نظر مشتری امکان‌پذیر نیست.
صافدل در ادامه با با بیان اینکه رویکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت حمایت ویژه از صادرات و صادرکنندگان است در خصوص ساماندهی واردات کالاهای غیرضروری با توجه به هدف‌گذاری دولت برای ایجاد اشتغال و حمایت از تولید اظهار داشت: در بحث مدیریت واردات چند اقدام انجام شده و نگاه مسوولان فقط صیانت از منابع ملی است.
به گفته وی، تامین حقوق مصرف‌کننده و حمایت از تولید از رویکردهایی است که در ماه‌های اخیر راهکارهای آن اتخاذ شده و تفاهم‌نامه سه‌جانبه نیز به منظور ورود کالاهای باکیفیت امضا شده تا تمام کالاهای وارداتی در مجاری قانون قرار ‌گیرند.
وی دیگر اقدامات انجام‌شده را همکاری با ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد و تصریح کرد: کد رهگیری برای جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق تعریف شده و الصاق آن روی کالاهای وارداتی از اول آبان‌ماه اجباری
 شده است.
صافدل تاکید کرد: در اقدام دیگری گروهی از کالاها تعریف شده تا نسبت به کالاهای غیرضروری و تلفیقی از سیاست‌های ارز و کالاهای دارای اولویت شرایط مناسب فراهم شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :