آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3094
تاریخ انتشار : 21 آبان 1390 10:36
تعداد بازدید : 824

لزوم کار گروهی هدفمند و برنامه محور

با تعیین اکثر روسای کمیسیون های سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران توسط هیات مدیره و نیز نامه فراخوان سازمان برای عضوگیری کمیسیون ها، عملا حرکت دور سوم هیات مدیره سازمان را شاهد خواهیم بود. به عنوان مهم ترین گام بعدی ضروری به نظر می رسد که هیات مدیره جدید برنامه سه ساله و نیز برنامه های سالانه را تدوین کند و به اطلاع صنف برساند چرا که ارزیابی دقیق عملکرد هیات مدیره و کمیسیون ها بدون داشتن هدف و برنامه مشخص از یکسو و تعریف شاخص ها و معیارهای کنترل کمی و کیفی عملکرد از سوی دیگر میسر نمی شود.

 بدیهی است که مبنا قراردادن شعارهای انتخاباتی به تنهایی نمی‌تواند اساس تدوین هدف، استراتژی و برنامه باشد لیکن توجه داشتن به دغدغه‌های مطرح شده از سوی گروه‌های انتخاباتی و کاندیداهای مستقل می‌تواند در هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی دور جدید مورد توجه قرار گیرد و جامعیت در برنامه را موجب شود. ضمن اینکه این ضرورت احساس می‌شود که کمیسیون‌ها یا کارگروه‌های جدیدی ایجاد شوند تا برخی کاستی‌ها و نواقص در اسرع وقت بررسی و برطرف شوند. یکی از این کارگروه‌ها، کارگروهی برای تدوین دستورالعمل جامع انتخابات سازمان و روش اجرایی آن است ضمن اینکه در بخش اساسنامه و سایر دستورالعمل‌های سازمان به ویژه در حوزه عضویت، ضرورت انجام بازبینی و اصلاحات کاملا حس می‌شود. مورد دیگر توجه ویژه به امور رفاهی اعضاست که طی سال‌های اخیر رشد و توسعه چندانی نداشته و می‌توان با تخصیص یک کمیسیون به این امر گام‌های موثری را برای جذب بیشتر اعضا و ارایه خدمات ویژه به اعضای سازمان برداشت.
با تدوین اهداف و برنامه‌های سال اول فعالیت سازمان، کمیسیون‌ها نیز اولویت‌های برنامه‌ای خود را خواهند شناخت ضمن اینکه در تدوین برنامه توجه داشتن به الزامات و اولویت‌های کمیسیون‌های مختلف می‌تواند تعامل میان هیات مدیره و کمیسیون‌ها را افزایش داده و برنامه‌های هیات  مدیره را از کلی‌گویی و شعارمحوری به عمل گرایی تغییر دهد. توجه هر چه بیشتر به تقویت انسجام درون صنفی در کنار حفظ تعاملات مثبت و سازنده با دستگاه‌های حاکمیتی می‌تواند نویدبخش روزهای بهتری برای فعالان صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور باشد.
یکی از کلیدی‌ترین عوامل توفیق هیات مدیره دادن اختیارات مکفی به کمیسیون‌هاست به گونه‌ای که برای هر اقدامی منتظر مصوبه هیات مدیره نباشند و صرفا امور کلان آنها برای تصویب به هیات  مدیره ارایه شود، یکی از نواقصی که در دوره‌های قبلی مشهود بود این امر است که بعضا یک موضوع تخصصی به سازمان ارایه می‌شد و بدون اطلاع کمیسیون پاسخ مقتضی تهیه و ارایه می‌شد. و یا اینکه به‌رغم دریافت نظرات تخصصی کمیسیون به گونه‌ای دیگر عمل می‌شد. به زبان ساده‌تر و بدون تعارف اگر سازمان می‌خواهد چابک و فعال در حوزه‌های مختلف صنفی فعالیت کند راه‌حل در اصلاح مدل مدیریتی از حالت تک‌نفره یا چند نفره(هیات رییسه) به مشارکت طلبیدن تمامی اعضای هیات  مدیره، کمیسیون‌ها و آحاد صنف است. اعضای کمیسیون می‌بایست تا حدی مورد تایید هیات مدیره باشند که در جلسات مرتبط تخصصی در سازمان‌ها و نهادهای مختلف دولتی با اختیارات کامل حاضر شوند و حرف و تصمیم‌شان از اعتبار کافی برخوردار باشد. با توجه با اینکه پروسه عضوگیری کمیسیون‌ها نیز شروع شده است لازم به نظر می‌رسد که اعضای صنف با حضور پر رنگ خود در تدوین آنچه که مدنظر دارند سهیم باشند و با انجام کار صنفی موثر و مفید در بهتر شدن شرایط اقتصادی شرکت‌ها و بخش خصوصی واقعی بیش از پیش نقش ایفا کنند. در این باب هیات مدیره نیز وظیفه مهمی دارد و آنهم انتخاب درست اعضای اصلی کمیسیون‌ها از میان داوطلبان فعالیت در کمیسیون است.
یکی از الزامات تحقق حداکثری برنامه‌ها استفاده صحیح و بهینه از زمان است، امری که در تصمیم سازی‌های هیات مدیره نیاز به بازبینی و اصلاح دارد. معمولا پس از چند هفته اول، جلسات هیات مدیره به حالت دو هفته یک‌بار درمی‌آید و سابقه نشان می‌دهد که تصمیم‌گیری‌ها همواره منوط به تشکیل جلسه بوده و از امکانات فضای مجازی برای تصویب موارد اضطراری کمتر استفاده شده است و همین امر باعث کندی امر تصمیم‌گیری در دوره‌های قبلی بوده است. بسیار پسندیده خواهد بود اگر استفاده از امکانات جلسات مجازی منجر به سریع‌تر شدن حرکت چرخ‌های سازمان باشد. نکته مهم دیگر اینکه در برخی موارد مصوبات کمیسیون‌ها در جلسات هیات مدیره با جزییات بسیار زیادی مورد بررسی موشکافانه قرار می‌گیرد که دارای دو اشکال است: مورد اول بی‌اعتمادی به اعضای خبره فعال در کمیسیون و اشکال دوم هدردادن وقت جلسات هیات مدیره به موضوعات کاملا تخصصی. لذا اگر هیات  مدیره در بررسی مصوبات کمیسیون‌ها صرفا کنترل عدم مغایرت با برنامه کلان سازمان را انجام دهند و نیز از سوی دیگر اعضایی از هیات مدیره که علاقه‌مند به مباحث تخصصی هستند در کمیسیون‌ها حضور فعال پیدا کنند هرگز به نتیجه رسیدن فعالیت‌های کمیسیون معطل پروسه طولانی تصویب در هیات مدیره نخواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :