آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3097
تاریخ انتشار : 21 آبان 1390 10:46
تعداد بازدید : 644

رییس سابق کمیسیون ICT اتاق بازرگانی:

با شدت گرفتن تحریم، تسهیلات بانکی هم کم شده است

رییس سابق کمیسیون ICT اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران گفت: آنچه که امروزه بیش از قبل هم در حوزه آی تی و هم در دیگر حوزه های اقتصادی خود را نشان می دهد کم شدن تسهیلات بانکی با شدت گرفتن تحریم است.

ایلنا- مسعود شنتیایی افزود: بعد از واحدهای تولیدی باید واردکنندگان بازرگانی را در تیررس تحریم‌ها دانست و منطقی است که زمانی که جنگ تحریم اقتصادی شروع می‌شود، تمامی ‌امکانات و قوای کشور برای رویارویی با آن وارد کار شود.
مناسب کار نکردن سیستم بانکی در زمان تشدید تحریم‌ها از دیگر مواردی است که شنتیایی به آن اشاره می‌کند. به گفته وی، سیستم بانکی ما همیشه برخلاف این موضوع عمل کرده و با وارد شدن شرکت‌های دیگر بین‌المللی به تحریم‌ها این مشکل بیشتر شده است.
وی افزود: پیش از این واردکنندگان می‌توانستند اعتبار اسنادی مدت دار باز کنند، اما امروزه امکان آن فراهم نیست و واردکنندگان مجبور می‌شوند برای خرید مواد اولیه پول خود را به صورت نقدی ارایه کنند.
رییس سابق کمیسیون ICT اتاق بازرگانی تاکید کرد: در حوزه آی تی با توجه به سرعت تکنولوژی و تغییراتی که در این حوزه صورت می‌گیرد، کار اقتصادی که باید در مورد آن صورت گیرد با کندی انجام شده است.
وی افزود: در گذشته یک فعال اقتصادی می‌توانست در سال چندین بار گردش مالی برای سفارش‌های خود داشته باشد، اما در حال حاضر اگر حتی یک بار در سال گردش مالی صورت گیرد، بسیار عالی جلوه می‌کند.
شنتیایی گفت: واردکننده تجهیزات آی تی در طول زمانی که کالای خود را وارد کرده شاهد تغییراتی در قیمت‌ها و فناوری خواهد بود که همین موضوع فعالان حوزه آی تی را با ریسک‌های بالایی روبه رو می‌کند.
شنتیایی می‌افزاید: درست زمانی که واردکننده از مبادی رسمی ‌با چالش‌های جدی در وارد کردن کالای خود روبه‌رو است، واردکنندگان غیر قانونی از مبادی قاچاق اقدام به وارد کردن کالای مشابه می‌کنند که این خود نشان از مشکلاتی است که سیستم بروکراسی کشور در کنار تحریم‌ها برای واردکنندگان ایجاد کرده است.
وی مشکل اصلی را که به واردکنندگان در زمان تحریم ایجاد می‌شود، نبود پشتیبانی درست سیستم بانکی کشور دانست که واردکنندگان را دچار مشکل کرده که در کنار آن افزایش روزانه نرخ ارز این مشکل را تشدید می‌کند.
به گفته رییس سابق کمیسیون ICT اتاق بازرگانی، دولت می‌تواند با اصلاح سیستم بانکی قدری بیشتر با فعالان اقتصادی و واردکنندگان کنار بیاید و به آنها توان رویارویی با تحریم‌ها را بدهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :