آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3101
تاریخ انتشار : 21 آبان 1390 10:58
تعداد بازدید : 460

حرکت را در عکس خود ثبت کنید

یکی از بهترین سوژه های عکاسی که می توانید آن را حتی با دوربین های کامپکت هم اجرا کنید blur motion است. واقعیت این است که از ماتی حرکت یا blur motion در عکاسی عروسی و ورزشی استفاده می شود. اما وقتی شما حرکت را در عکس تان در یک لحظه ثابت می کنید از حاصل کار چنان لذتی می برید که دوست دارید از این شیوه در همه جا بهره بگیرید.عکاسان از این شیوه برای ایستایی حرکت استفاده می کنند. این شیوه متفاوت از فریز کردن زمان با سرعت بخشیدن به آن است. بحث در اینجا فوکوس کردن بهتر روی تصاویر است. اگر شما به این شیوه احاطه کامل داشته باشید از لذت عکاسی سرشار خواهید شد.اولین نکته در دستیابی به این شیوه، درک سرعت شاتر است. به طور کلی وقتی شما دوربین تان را در مقوله سرعت شاتر باز می گذارید، هر نوع حرکتی را می توانید در قاب تصویرتان مات کنید. بسته به نوع دوربین، سرعت شاتر از ۴۰۰۰/1 در ثانیه (خیلی سریع) تا ۳۰ ثانیه ( خیلی آهسته) را در بر می گیرد.تنها مساله ای که در این شیوه از عکاسی وجود دارد نوردهی است.

ممکن است عکسی که می‌گیرید دچار سوختگی شود چرا که دیافراگم بیشتر باز شده و نور زیادی را به سنسور می‌تاباند. پس بهتر است انجام چند کار را فراموش نکنید.

1- نوردهی را کاهش دهید.
۲- ایده‌آل‌ترین میزان باز و بسته شدن دیافراگم را انتخاب کنید. ایده آل در این شیوه 22/f یا نزدیک به آن است. در نهایت آنکه باید در قدم بعدی به فکر عمق میدان هم باشید.
۳- از فیلترهای ND یا خنثی استفاده کنید. به خصوص وقتی بخواهید حرکت را با پس زمینه‌ای از آسمان نشان دهید.
۴- از راه‌های دیگر حل این مساله تنظیم دوربین بر روی تراز سفیدی نور روز و کاهش میزان ISO است. بهتر است حساسیت را روی۵۰ و یا ۱۰۰ قرار دهید. به این ترتیب اغتشاش یا نویز نیز نخواهید داشت ولیکن لزوم استفاده از سه پایه را حس خواهید کرد.
نکته آخر اینکه اگر می‌خواهید حرکت را بهتر و با فریز کردن سوژه اصلی در عکس‌تان داشته باشید فلاش را فراموش نکنید.
منبع: com. photobaroon


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :