آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3102
تاریخ انتشار : 21 آبان 1390 11:0
تعداد بازدید : 703

مرور کوتاهی بر نشانه‌های روز لنز دوربین‌های دیجیتال

لنزها با عکاسان حرف می زنند

داشتن لنز مناسب یکی از دغدغه های همیشگی عکاسان است. همان طور که امروز فرآیند عکاسی با برداشتن یک گام بزرگ از آنالوگ به دیجیتال، پیشرفت داشته دچار تحولات بسیار شده است، در بازار لنز دوربین نیز شاهد تنوع گسترده ای هستیم. با توجه به گران بودن لنز دوربین های دیجیتال انتخاب یک لنز مناسب که بیشترین کارایی را با توجه به نیاز و علاقه عکاس داشته باشد کار سخت و مهمی است.برخی از عکاسان هنگام خرید لنز نمی دانند که می خواهند دقیقا چه استفاده ای از لنز جدیدشان داشته باشند. اما بهترین انتخاب وقتی اتفاق می افتد که عکاس بداند علاقه مند به گرفتن چه نوع عکسی است و برای گرفتن آن عکس به چه لنزی نیاز دارد. ما سعی داریم اطلاعات مختصری درباره آنچه هر عکاسی باید درباره لنزها بداند در اختیار شما قرار دهیم.

Normal
این لنز دارای زاویه دیدی شبیه چشم انسان است. گفته می‌شود زاویه دید چشم انسان 140 درجه است که تمام آنچه در دید قرار می‌گیرد هم واضح نیست. بیشتر لنزهای دوربین دیجیتال دارای زاویه 52 درجه هستند که همه چیز را واضح نشان می‌دهند.

TelePhoto
این لنزها، لنزهای بزرگ هستند که فاصله کانونی بلند با زاویه دید بسته دارند. چنین لنزهایی برای عکاسی از فاصله‌های دور مناسب است و عکاس نمی‌تواند با این لنز از فواصل نزدیک عکاسی کند. این لنزها معمولا دارای دیافراگم‌های کوچک‌تری نسبت به لنزهای دیگر هستند که عکاسی با سرعت زیاد را در شب امکانپذیر می‌کنند.

Wide Angle
برعکس لنز تله فتو این نوع لنز، لنز کوچک و جمع و جوری است که فاصله کانونی کوتاه و زاویه دید بازتری دارد. استفاده از چنین لنزی به عکاس امکان می‌دهد فضای بیشتری از منظره‌ای که علاقه‌مند به عکاسی از آن است را در عکس خود جای دهد. گفتنی است  اشیا در این نوع لنزها ممکن است دچار اعوجاج شود.

Zoom
فاصله کانونی این لنز متغیر است. بر همین اساس زاویه دید آن هم تغییر می‌کند. به خاطر همین امکان تغییر در فاصله کانونی و زاویه دید، این نوع لنز، یکی از محبوب‌ترین لنزها بین عکاسان است.

Macro
این لنزها در فاصله خاصی برای سوژه بزرگنمایی‌ای برابر با اندازه واقعی آن ایجاد می‌کند. از این لنز برای عکاسی از اشیای کوچکی که عکاس قصد بزرگنمایی‌شان را داشته باشد و یا موجوداتی که امکان نزدیک شدن به آنها نیست، استفاده می‌شود.

Fish eye
این لنز که به لنز چشم ماهی نیز معروف است به عکاس کمک می‌کند که زاویه دید 180 درجه داشته باشد. نمای عکس‌هایی که با این نوع لنز گرفته می‌شود، گرد است.

Fix
این لنزها دارای دیافراگم بزرگی هستند و امکان استفاده از شاترهای سریع را در نور کم برای عکاس فراهم می‌کنند.

Fix Portre
همان طور که از اسم‌شان مشخص است از این لنزها برای عکاسی پرتره استفاده می‌شود. هر چند برای گرفتن عکس‌های پرتره گاهی از لنزهای زوم نیز استفاده می‌شود.

نشانه روی لنزها
روی هر لنزی تعدادی حروف و عدد نوشته شده که هر کدام بیانگر یکی از کارایی‌های لنز است؛ عدد دیافراگم، فاصله کانونی و قابلیت لنز که با حروف اختصاری نمایش داده شده است. لنزهای کانن و نیکون بیشترین نشانه‌ها و حروف اختصاری را در بین دیگر لنزها به خود اختصاص داده‌اند.

کانن
سری EF
این سری از لنزهای دوربین‌های دیجیتال کانن در فوکوس کردن سریع و بی سر و صدا هستند.

سری L
این سری از لنزهای کانن بین عکاسان حرفه‌ای جایگاه ویژه‌ای دارد. نشانه این لنزها برای شناسایی یك حلقه قرمز دور بدنه لنز است.
لنزهای سری L با استفاده از عدسی‌های شیشه‌ای UD (Ultra Low Dispersion) ساخته شده است که خطاهای رنگی را کاهش می‌دهد.

نشانه‌های روی لنز کانن
EF
EF یا Electronic Focus یکی از استانداردهای لنزهای کانن است که نشان می‌دهد لنز مورد نظر با تمام دوربین‌های سری EOS سازگار است.

EF- S
لنزهایی که دارای این نشانه هستند فقط برای دوربین‌های دیجیتالی که فول فریم نیستند ساخته می‌شود و نمی‌توان از آنها در دوربین‌های فول فریم یا دوربین‌های آنالوگ سری EOS استفاده کرد.

L
L یا Luxe روی لنزها نشانه درجه یک و لوکس بودند لنزهاست. این لنزها که مورد علاقه عکاسان حرفه‌ای‌ است از لحاظ ساختاری در مقابل رطوبت و گرد و غبار مقاوم هستند و به خاطر استفاده از المان اپتیکی فلورایت، خطای رنگی در آنها کاهش یافته است.

IS
Image Stabilizer یک سیستم کاهش لرزش و تثبیت تصویر است که عکاسان به آن علاقه‌مندند.

UMS
سیستم اتوفوکوس سریع و بی‌صدای این لنزها مورد توجه قرار گرفته است. این نشانه مخفف Ultra Sonic Motor است.

E- TS
این لنزها دارای قابلیت جابه‌جایی محور عموی و افقی هستند. عکاسان با استفاده از این قابلیت (Tilt/ Shift Electronic)می‌توانند اعوجاج پرسپکتیو در عکاسی معماری را برطرف کنند.

نیکون
ED
در ساختمان این لنزها که دارای نشانExtra- low Dispersion  هستند از المان اپتیکی خاص ابداعی نیکون به جای المان فلورایت برای کاهش و برطرف کردن خطای رنگ استفاده شده است.

DX
از لنزهای این سری بر روی دوربین‌های غیر فول فریم نیکون استفاده می‌شود. عکاسان می‌توانند از این لنزها بر روی دوربین‌های فول فریم نیز استفاده کنند اما باید توجه داشته باشند در این حالت دایره تصویر ایجاد شده معادل دوربین‌های غیر فول فریم خواهد بود.

VR
این حروف روی لنز نشان می‌دهد که لنز مجهز به لرزش گیر و تثبیت‌کننده تصویر است.

N
نشانه Crystal Coat Nano روی لنزهای نیکون نشان می‌دهد که در این لنزها از پوشش نانوکریستال برای کاهش و برطرف کردن انعکاس نور استفاده شده است.

G
لنزهای سری G فاقد حلقه تنظیم دیافراگم بوده و تنظیم دیافراگم از طریق دوربین انجام می‌شود.

IF
در لنزهای Focusing Internal تغییر فوکوس بدون تغییر در اندازه لنز و جابه‌جایی المان‌های بیرونی و فقط درون لنز انجام می‌شود.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :