آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3106
تاریخ انتشار : 21 آبان 1390 11:13
تعداد بازدید : 2338

مدیرعامل شرکت ابراتهران در گفت‌وگو با فناوران:

ضرر تولید را با طراحی نرم افزار جبران می کنیم

تولید گوشی موبایل داخلی عبارتی است که در سال های اخیر ترجیع بند اظهارات مسوولانی بوده که با افزایش تعرفه واردات ادعای حمایت از تولید را داشتند. فرآیندی که نه تنها اثری بر تقویت تولید گوشی نداشت، بلکه به شدت بر بازار گوشی اثر منفی گذاشت. با این همه معدود تولیدکنندگانی در کشور هستند که اقدام به ساخت گوشی های وطنی می کنند. اگرچه عمده قطعات این گوشی ها وارداتی است اما ضمن ایجاد اشتغال در کشور برند ایرانی را در حوزه تلفن همراه مطرح می کند.
شرکت «ابراتهران» با تولید گوشی های «طاها» از جمله این تولیدکنندگان است که تا دو ماه آینده سومین گوشی اش را به همراه نرم افزار اسلامی به بازار عرضه می کند.
به همین منظور در خصوص روند فعالیت این شرکت و مشکلات و موانع تولید و واردات قطعات با سعید نخعی، مدیرعامل شرکت ابراتهران به گفت وگو نشسته ایم که می خوانید.
گفت و گو: ساحره چمنی

 کار تولید گوشی را از چه سالی آغاز کردید؟
سال 85 ما کار طراحی نخستین گوشی تلفن همراه‌مان را آغاز کردیم و در نهایت این گوشی سال 87 به بازار ایران عرضه شد.
تولید در شرکت ابراتهران به همین یک گوشی منحصر شد؟
نه. سال بعد هم یک مدل پیشرفته‌تر ساختیم و راهی بازار کردیم.
 این گوشی‌ها ساده و ارزان‌قیمت هستند یا در رده گوشی‌های هوشمند قرار می‌گیرند؟
هر دوی این گوشی‌ها هوشمند و مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز موبایل بودند که اولین گوشی با نام طاها و دومین گوشی با نام T-Phone 2 با ویندوز موبایل 5/6 راهی بازار شد و به دلیل نصب نرم‌افزار اسلامی روی آن به عنوان بهترین گوشی اسلامی برنده تندیس طلایی و موفق به دریافت لوح از رییس‌جمهور شد. این گوشی سال 88 در نمایشگاه سبیت آلمان به نمایش درآمد و با استقبال خوبی مواجه شد.
 از این گوشی چند دستگاه تولید کردید؟
از گوشی T-Phone 2 3 هزار دستگاه تولید شد و در آن زمان یک ماه تبلیغات تلویزیونی هم داشتیم. اما غیر از درخواست برای نرم‌افزار، عرضه آن چندان موفقیت‌آمیز نبود.
 نرم‌افزاری که شما از آن صحبت می‌کنید تولید خودتان است یا با همکاری شرکت‌های دیگر تولید شده است؟
بله این نرم‌افزار توسط مهندسان شرکت خودمان طراحی شد و به دلیل اینکه در آن زمان رقیب نداشتیم خیلی خوب مطرح شد و مورد استقبال قرار گرفت؛ به طوری که بیش از گوشی، روی عرضه این نرم‌افزار مانور دادیم.
 این نرم‌افزار دارای چه ویژگی‌هایی است؟
نرم‌افزار اسلامی ما شامل برنامه‌های اذان، اوقات شرعی، شرح و تفسیر قرآن، حدیث و نهج‌البلاغه است.
 برنامه آینده شما چیست؟
ما تا پایان امسال تولید گوشی بر اساس ویندوز موبایل را به طور کلی کنار خواهیم گذاشت و سراغ ساخت گوشی ایرانی طاها با سیستم‌عامل آندرویید خواهیم رفت.
 برنامه خاصی برای طراحی و تولید این گوشی دارید؟
بله. نرم‌افزار اسلامی را برای گوشی‌های آندروییدی بازنویسی کرده و قصد داریم علاوه بر گوشی‌ خودمان این نرم‌افزار را به شرکت‌های دیگر هم ارایه کنیم.
 کارخانه شما چه بخش‌هایی را تولید می‌کند و چه قطعاتی را وارد می‌کنید؟
ما قطعات را معمولا از سه کشور ژاپن، هنگ‌کنگ و چین خریداری می‌کنیم. باتری و LCD را از ژاپن، پردازنده و چیپ‌ها را از هنگ‌کنگ و جک و کانکتورها را از چین می‌خریم؛ اما ساخت قالب‌های بدنه را در کارخانه ایران انجام می‌دهیم.
 کار طراحی گوشی‌های‌تان را برای ساخت قالب چه کسانی انجام می‌دهند؟
برای طراحی نخستین گوشی مسابقه‌ای بین طراحان صنعتی دانشگاه تهران برگزار کردیم که از میان طرح‌های ارایه شده، یکی انتخاب و بالاخره ساخته شد.
 از مشکلات تولید بگویید.
ساخت گوشی در ایران یک پروسه سخت، زمانبر و به شدت هزینه‌بر است که باید مورد حمایت جدی دولت قرار گیرد. فرآیند تولید از ابتدای طراحی تا مرحله تولید، سرمایه بسیار زیادی می‌خواهد که با توجه به مشکلاتی که ما داریم این کار بسیار دشوار است.
مثلا قطعاتی هم که از خارج وارد می‌کنیم مشکلاتی دارد که از آن جمله می‌توان به زمانبر بودن سفارش تا دست‌یابی به محصول اشاره کرد. به‌طوری که از زمان مثلا سفارش LCD تا دریافت، دست‌کم پنج ماه طول می‌کشد.
ضمن اینکه از همان آغاز تولید برای وارد کردن قطعات هم مشکلات زیادی با گمرک داشتیم. در آن زمان برای ترخیص گوشی‌ها به شکل CBU فقط 10 درصد از کل هزینه را گمرک دریافت می‌کرد و واردکنندگان با چک کالای‌شان را ترخیص می‌کردند. اما برای ما از ابتدا به شکل نقدی حساب می‌شد و ما ‌باید کل هزینه گمرک را پرداخت می‌کردیم. بنابراین پروسه تولید بیش از آنچه که باید طول می‌کشید.
از سوی دیگر تحریم‌ها باعث می‌شود که ما نتوانیم با شرکت‌های اصلی کار کنیم. بنابراین باید سراغ واسطه‌ها برویم. مشکل دیگری که وجود دارد حمایت نکردن سازمان‌های دولتی از محصولات داخلی است.
 چرا گوشی ساده و ارزان‌قیمت تولید نمی‌کنید که ممکن است هزینه کمتری به همراه داشته باشد؟
برای طراحی گوشی فرق زیادی نمی‌کند که ساده یا پیشرفته باشد. اما بازار و نیازهای آن را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که این بازار به دستگاه‌های پیشرفته نیاز بیشتری دارد.
آیا تولید گوشی در ایران برای شما رضایت‌بخش و سودآور است؟
نه. در بخش مالی اصلا سودی برای ما نداشت و رضایت‌بخش نبود. به همین دلیل سعی کردیم بیشتر روی نرم‌افزارمان مانور بدهیم. اما از اینکه توانستیم در بخش نرم‌افزار موفق عمل کنیم و یک ‌سری از مهندسان نرم‌افزار را در این حوزه پرورش دهیم،
خوشحالیم.
 به طور میانگین چقدر بابت ساخت 3 هزار گوشی هزینه کردید؟
تولید 3 هزار دستگاه گوشی برای ما 100 میلیون تومان فقط به لحاظ سخت‌افزاری هزینه داشت و در بخش نرم‌افزار که شامل سیستم‌عامل و نرم‌افزار اسلامی بود 40 میلیون تومان هزینه کردیم. هر گوشی به طور میانگین به 450 قطعه نیاز دارد که لازم است همه این قطعات از 12 یا 13 کارخانه تولید قطعات خریداری
 شود.
 برای رقابت با تولیدکنندگان خارجی برنامه‌ای دارید؟
کار ساخت گوشی کار ساده‌ای نیست و به طور قطع رقابت با تولیدکنندگان خارجی دشوار است. اما در بخش نرم‌افزاری و تولید برنامه اسلامی قصد داریم با شرکت‌های بزرگ وارد مذاکره شویم و به این شکل کار خود را در بازار ادامه دهیم.
چه برنامه‌ای برای گوشی بعدی‌تان که قرار است تا دو ماه آینده تولید شود، دارید؟
گوشی‌های آندروییدی معمولا با یک سیم‌کارت تولید می‌شوند؛ اما ما قصد داریم گوشی هوشمند مبتنی بر آندرویید ایرانی را با پشتیبانی از دو سیم‌کارت راهی بازار کنیم. روی این گوشی هم نرم‌افزار اسلامی سازگار با آندرویید قرار می‌گیرد.
 آیا برنامه‌ای برای تولید گوشی‌های ساده و ارزان‌قیمت دارید؟
اصلا در برنامه کاری ما ساخت گوشی‌های ساده و ارزان‌قیمت نیست، زیرا بازار کشورمان از گوشی‌های ساده اشباع شده و جای گوشی‌های هوشمند ارزان‌قیمت با قابلیت‌های زیاد در بازار ایران
 خالی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :