آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3113
تاریخ انتشار : 21 آبان 1390 11:27
تعداد بازدید : 1047

نمایندگان کشورها در کنفرانس فضای سایبر لندن خواستار شدند

همه کاربران وب زیر چتر یک قانون

کنفرانس دو روزه فضای سایبر از اول نوامبر در مرکز کنفرانس ملکه الیزابت دوم لندن برگزار شد که هون ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه و امور کشورهاى مشترک المنافع انگلیس میزبانی آن را به عهده داشت. در این کنفرانس مقامات دولتی شامل وزرا و مقامات ارشد دولتی، رهبران صنایع، انجمن های فنی اینترنت و جامعه مدنی و اتاق های فکر از سرتاسر جهان گرد آمدند و در مورد حمایت و حفظ فرصت های بزرگی که فضای سایبر را توسعه می دهند، بحث کردند. به طور کلی بیش از 700 نماینده از 60 کشور جهان در این کنفرانس شرکت کردند که از مقامات مهم دولتی می توان به دیوید کمرون نخست وزیر انگلیس، ژوزف بایدن معاون رییس جمهور آمریکا، کارل بیلد وزیر امور خارجه سوئد، ساچین پایلوت وزیر ارتباطات هند و در میان افراد حوزه اینترنت می توان به جیمی ویلز بنیانگذار ویکی پدیا، اتیاف الوزیر فعال و محقق یمنی اشاره کرد.
ایده و طرح هایی که در کنفرانس فضای سایبر مطرح شد، در قالب «دستور جلسه لندن» ارایه می شود که برنامه ای است برای کمک به درک پتانسیل کامل فضای سایبر که یکی از بزرگ ترین چالش های امروز ماست.

سرفصل‌های کنفرانس فضای سایبر لندن
در حالی که کمی بیش از یک دهه از پیدایش فضای سایبر می‌گذرد، اما این شبکه جهانی نحوه زندگی و کارمان را به کلی دگرگون کرده است. تعداد کاربران جهانی اینترنت در سال 1995 فقط 16 میلیون نفر بود که امروزه این تعداد به 2 میلیارد نفر افزایش یافته است. در واقع بیش از نیمی از جمعیت کشورهای در حال توسعه از اینترنت استفاده می‌کنند. به عقیده کارشناسان، توسعه سریع یک دنیای شبکه شده فرصت‌های بی‌شماری را در زمینه اقتصادی و اجتماعی در اختیار مردم جهان می‌گذارد. در کنفرانس فضای سایبر در لندن پنج سرفصل مهم مطرح شد که در ادامه به طور خلاصه به آنها می‌پردازیم:
1- رشد اقتصادی و توسعه
تمامی نمایندگان در این کنفرانس توافق کردند که اینترنت، نقشی حیاتی به عنوان یک موتور و تسهیل‌کننده رشد اقتصادی به ویژه در کشورهای در حال توسعه ایفا می‌کند. این نمایندگان اعلام کردند که برای دستیابی به بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین مزایای ممکن برای رشد اقتصادی و اجتماعی به واسطه فضای سایبر، باید دسترسی به اینترنت، هم برحسب زیرساخت‌های فیزیکی و هم بر اساس آموزش و مهارت‌های لازم در میان تمامی گروه‌های جامعه گسترش یابد و مردم بتوانند اطلاعات لازم را با یکدیگر به‌اشتراک بگذارند. آنها همچنین اعلام کردند که فضای سایبر باید امن و قابل اعتماد باشد تا بتوان از آن به عنوان محیطی برای انجام کسب‌وکار استفاده کرد و همچنین نوآوران و ارایه‌دهندگان محتوا این اطمینان را داشته باشند که یافته‌های خود را در این فضا قرار داده و از این طریق سرمایه‌گذار جذب کنند. شرکت‌کنندگان در این کنفرانس حمایت خود را از این اصل که در بازار سایبر باید محیطی رقابتی به وجود آوریم، اعلام کردند. محیط رقابتی بازده منصفانه‌ای در سرمایه‌گذاری در شبکه، خدمات و محتوا خواهد داشت. سخنرانان خواستار این شدند که فضای سایبر به فضایی باز تبدیل شده و از سانسور دولتی و اقتصادی پرهیز و همسان با التزامات قانونی بین‌المللی این فضا را مدیریت کنند تا اطلاعات و محتوای آزاد بتوانند انگیزه‌هایی قوی برای استانداردهای سطح بالای پاسخگویی دولت به مردم و راهبری ملی ایجاد کنند. نمایندگان همچنین خواستار حذف موانع غیرضروری در امور تجاری فضای سایبر شدند، زیرا به عقیده آنها، اینترنت بستر بسیار مناسبی برای توسعه تجارت و جهانی‌سازی است. علاوه بر این، اعلام کردند که اینترنت نقش بسزایی در کمک به رساندن پیام افراد به نقاط دیگر جهان، بهبود دسترسی به خدمات و امکانات آموزشی و بهداشتی، کاهش فقر و دستیابی به اهداف هزاره توسعه دارد.
2- مزایای اجتماعی
یکی از مواردی که در این کنفرانس روی آن تاکید شد، منافع فراگیر مثبت و تحول آفرینی است که اینترنت برای شهروندان، جوامع و دولت‌ها به ارمغان آورده است. بسیاری از سخنرانان این کنفرانس درباره آزادی بیان و انجمن‌ها و ظرفیت اینترنت برای افشای نقض حقوق بشر اشاره کردند و اینترنت را قدرتمندترین ابزار برای توانمندسازی شهروندان و بالا بردن میزان پاسخگویی دولت‌ها به مردم دانستند. آنها همچنین اینترنت را بهترین وسیله برای همبستگی جامعه جوانان هم برای ایجاد دموکراسی و هم برای توسعه سیاسی نامیدند. در این کنفرانس همچنین مطرح شد که تلاش دولت‌ها برای امنیت سایبر نباید قربانی حقوق بشر شود و فضای سایبر باید برای بروز نوآوری و جریان آزاد ایده‌ها و اطلاعات باز باشد.
3- امنیت بین‌المللی
نمایندگان دولتی که در کنفرانس فضای سایبر شرکت کرده بودند اعلام کردند که اینترنت این فرصت را برای آنها فراهم آورده تا مشکلات میان کشورها برطرف شود و بر این اساس نیز باید کشورها همگی بکوشند که مشکلات سایبر را با کمک هم از بین ببرند. کشورها باید قوانین بین‌المللی و هنجارهای سنتی رفتاری یکدیگر را به رسمیت بشناسند و به طور کلی از اینترنت برای ایجاد صلح بهره ببرند. همه نمایندگان موافقت کردند که گام فوری بعدی اقدامات عملی برای توسعه درک مشترک و روش‌های مشترک و اقدامات اعتمادسازی از طریق گروهی از کارشناسان دولتی سازمان ملل متحد و از طریق سازمان امنیت و همکاری اروپا و دیگر سازمان‌های منطقه‌ای است. برخی نمایندگان اشاره کردند که پیش‌نویس نظام اداری (Code of Conduct) در سازمان ملل متحد به جریان افتد.
4- مهار جرایم سایبر
این کنفرانس جرایم سایبر را یک تهدید جدی برای بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی دانست و نیاز به تلاش بین‌المللی برای مهار آن را ضروری اعلام کرد. از آنجا که مجرمان آنلاین فراتر از مرزهای ملی عمل می‌کنند، همه شرکت‌کنندگان به شدت از این اصل که باید همه با هم تلاش کنند تا با تهدیدات ناشی از جرایم سایبری مقابله شود، حمایت و اعلام کردند که در اینترنت نباید هیچ جای امنی برای مجرمان اینترنتی وجود داشته باشد. آنها به این اصل اشاره کردند که هر چیزی که در دنیای آفلاین غیر قابل قبول باشد، در دنیای آنلاین نیز غیر قابل قبول است. این در حالی است که بسیاری از کشورها گام‌های موثری برای مقابله با جرایم سایبر و قانونگذاری در این زمینه برداشته‌اند، اما باید این قوانین بین‌المللی شوند. از نظر نمایندگان این کنفرانس، برای دستیابی به قوانین بین‌المللی باید کشورها با هم همکاری داشته باشند و قوانین فرامرزی وضع کنند.
5- دسترسی ایمن و قابل اعتماد
نمایندگان کشورها در این کنفرانس متفق‌القول اعلام کردند که قابلیت همکاری و انعطاف‌پذیری جهانی، زیر بنای مزایای اقتصادی و اجتماعی اینترنت است و دولت‌ها، صنایع و جوامع مدنی برای حفظ و تقویت آنها باید همکاری کنند. در این زمینه، آیکان (سازمان تخصیص نام‌ها و اعداد اینترنتی) نقش مهمی برعهده دارد. نمایندگان معتقدند که دولت‌ها مسوولیت دارند که با بخش خصوصی مشارکت کنند تا اینترنتی باز ایجاد کنند که به افراد امکان می‌دهد به خدمات، محتوا و تنها با محدودیت‌هایی بر اساس التزامات قانونی بین‌المللی همانند حفاظت از کاربران (به خصوص کودکان) در برابر سوء استفاده دسترسی یابند. سخنرانان تاکید کردند که بخش خصوصی باید اینترنت پهن‌باند را گسترش دهد، زیرا بروز نوآوری‌های و سرمایه‌گذاری ضروری می‌تواند به دلیل اقدامات دولتی تسهیل
 یا محدود شود.

جو بایدن، معاون رییس جمهور آمریکا
جو بایدن، معاون اول رییس جمهور آمریکا در ابتدای سخنرانی‌اش گفت: بسیار خرسندم که به نمایندگی از طرف دولت آمریکا در کنار شما حضور یافته‌ام تا درباره موضوعی گفت‌وگو کنم که تاثیری بسیار عظیم و گسترده بر تمامی کشورها خواهد داشت؛ آینده فضای مجازی. همان گونه که می‌دانید اکنون در حدود یک سوم جمعیت جهان، یعنی بیش از 2 میلیارد نفر آنلاین هستند که این تعداد همچنان رو به افزایش است؛ امری که ما 20 سال پیش هرگز تصورش را نمی‌کردیم که امکان‌پذیر باشد. اینترنت تبدیل به فضای عمومی در قرن بیست‌ویکم شده است؛ فضایی برای هر نوع فعالیتی که به روی تمامی افراد با هر پیشینه و اعتقادی باز است. من معتقدم و همگی ما می‌دانیم که با تمام پویایی و توانمندی‌هایی که اکنون در اینترنت وجود دارد، آنچه که ما تاکنون شاهد آن بوده‌ایم، تنها پیش‌درآمدی برای آینده به شمار می‌رود. طی 20 سال آینده بیش از 5 میلیارد نفر به اینترنت متصل خواهند شد که اکثر آنها در کشورها و مناطقی زندگی می‌کنند که اکنون تعداد جمعیت آنلاین آنها نسبت به سایر مناطق بسیار کمتر است. نسل آینده کاربران اینترنت این توانایی را دارد که فضای مجازی را به گونه‌ای تغییر دهد که ما تنها قادر به تصور آن هستیم و در مقابل، فضای مجازی نیز این توانایی را دارد که زندگی آنها را نیز متحول کند. اما هم میزان تاثیری که آنها بر اینترنت خواهند داشت و هم مزایایی که اینترنت می‌تواند برای آنها داشته باشد، تا حد بسیار زیادی به تصمیماتی که همگی ما امروز در این اجلاس اتخاذ می‌کنیم، بستگی خواهد داشت. خود اینترنت به طور ذاتی ابزاری برای دموکراسی یا سرکوب و یا جنگ یا صلح نیست. اینترنت نیز مانند هر یک از میدان‌های مرکزی شهرها و یا تمامی عرصه‌های بازرگانی، ماهیتی خنثی و بی‌طرف دارد. اما آنچه که ما در اینترنت انجام می‌دهیم، نقشی خنثی و بی‌طرفانه ندارد. این ما هستیم که باید تصمیم بگیریم که ضمن حفظ شرایطی که سبب ادامه بهره‌مند شدن از مزایای اینترنت می‌شود، آیا از اینترنت در برابر تمامی خطراتی که ممکن است در فضای مجازی وجود داشته باشد، محافظت خواهیم کرد و چگونه این کار را انجام می‌دهیم؟
دستیابی به اتفاق نظر در زمینه فضای مجازی نیازمند سال‌ها تلاش، صبر و گفت و شنود دایمی با مردم سرتاسر جهان است. اما هیچ راه میانبری برای رسیدن به این هدف وجود ندارد، زیرا آن گونه که برخی از افراد پیشنهاد کرده‌اند، نباید صرفا مقامات بلندپایه تعدادی از دولت‌ها درباره فعالیت‌های آنلاین مردم جهان تصمیم بگیرند و دستور صادر کنند. هیچ شخصی در سرتاسر جهان هنگام ارسال یک ایمیل و یا اعلام نظر خود در مورد یک مقاله خبری نباید به موجب مجموعه‌ای از قوانین سرکوبگرانه جهانی تحت پیگرد و یا آزار قرار گیرد. تنها به این دلیل که کسانی داخل مرزهای یک کشور زندگی می‌کنند، نباید از به اشتراک گذاشتن نوآوری‌های آنها با مصرف کنندگان جهانی جلوگیری شود. ما اعتقاد داریم که استفاده از اینترنت هیچگاه نباید این گونه باشد، زیرا هدف ما این است که اینترنت همچنان فضایی برای شکوفا شدن و توسعه فعالیت‌ها و مبادلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی باقی بماند. اما کسانی نیز هستند که دیدگاه متفاوتی در این زمینه دارند. آنها خواستار ایجاد یک چارچوب قانونی بین‌المللی هستند که طبق آن، دولت‌ها به طور انحصاری بر منابع، مقررات و محتویات اینترنت کنترل داشته باشند و موانعی ملی در مسیر جریان آزاد اطلاعات آنلاین ایجاد شود. اما به اعتقاد ما، این رویکرد منجر به ایجاد اینترنتی از هم گسیخته خواهد شد؛ اینترنتی که به جای مرتبط کردن مردم با یکدیگر، آنها را از هم جدا می‌کند و یک فضای مجازی غیرپویا که دربرگیرنده هیچ خلاقیتی نیست ایجاد می‌شود؛ یک فضای مجازی با امنیت کمتر که کشورهای جهان اعتماد کمتری به آن خواهند داشت.
ما در کشور خود اصطلاحی داریم: اگر چیزی از کار نیفتاده، آن را تعمیر نکنید. به همین علت، معتقدیم که دستکاری در سیستمی که تاکنون کارآیی بسیار خوبی داشته است، اقدامی اشتباه خواهد بود. با این حال، راهکارهایی برای بهبود رویکردهای کنونی ما وجود دارد. به عنوان مثال، ایجاد شفافیت و مسوولیت‌پذیری بیشتر در زمینه نظارت بر اینترنت و مقررات آن، مشارکت بیشتر کشورهای در حال توسعه در این زمینه و حمایت از طرح‌های موفق مانند شورای نظارت بر اینترنت.

جیمی ویلز، بنیانگذار ویکی‌پدیا
جیمی ویلز با موضوع نقش مردم در به اشتراک‌گذاری اطلاعات روی اینترنت  شروع به سخنرانی کرد. وی گفت که معتقد است کنترل اطلاعات توسط دولت همواره راه مناسبی نیست. وی عنوان کرد که در برخی موارد بهتر است که کنترل محتوا در اینترنت را بر عهده مردم عادی گذاشت. ویلز سپس در مورد ویکی‌پدیا و ساختار کنترل درست اطلاعات صحبت کرد و گفت: قدرت ویرایشگرها در ویکی‌پدیا مانند قدرت پلیس در کشورهای دارای دموکراسی است، به گونه‌ای که آنها قدرت مسدود کردن حساب یک کاربر در ویکی‌پدیا را دارند اما این قدرت دلیل بر استفاده بدون دلیل از آن نمی‌شود. وی همچنین از اهمیت موثق بودن و داشتن منبع هر یک از مطالب در ویکی‌پدیا سخن گفت.

اتیاف الوزیر، پژوهشگر و فعال یمنی
الوزیر در مورد اینترنت و شبکه‌های اجتماعی شروع به سخنرانی کرد. وی فیس‌بوک را ابزاری مناسب برای سازماندهی و بسیج کردن مردم و توییتر را ابزاری برای پخش کردن اخبار دانست و نقش این ابزارها را زمانی مهم خواند که رسانه‌های مستقلی در دسترس مردم نباشد. وی گفت: از زمانی که ویدیویی را از یک دختر که در تظاهراتی در حال گریه کردن بوده است، در اینترنت آپلود کرده، از سوی مقامات یمن مورد حمله قرار گرفته و از سوی آنها تهدید شده است. وی افزود: دولت یمن کنترل شدیدی روی اینترنت دارد. وی اینترنت را ابزاری برای افزایش سرعت تغییرات دانست و گفت: من معتقدم که تغییرات بدون اینترنت هم صورت می‌گیرد، اما اینترنت سرعت این تغییرات را افزایش می‌دهد.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا
دیوید کامرون از تاثیر اینترنت در تحولات خاورمیانه و همچنین مناطق فقیر آفریقا سخن گفت. وی جرایم‌ سایبری را یکی از بزرگ‌ترین خطراتی دانست که اینترنت را تهدید می‌کند و به طور سالیانه میلیون‌ها پوند به اقتصاد دنیا ضرر می‌زند. وی گفت که هرگونه حمله‌ سایبری غیرقابل قبول است و حتی می‌توان آن را حمله به ملیت کشورها محسوب کرد. وی افزود: جهان نیازمند توازن بین آزادی فردی و آزادی برای همه در فضای سایبر است. دیوید کامرون با درخواست کمک برای ایجاد یک ساختار منظم در مورد اینترنت و خطراتی که آن را تهدید می‌کند، سخنرانی خود را تمام کرد.

ساشین پایلوت، وزیر ارتباطات هند
ساشین پایلوت گفت: اینترنت کاتالیزوری برای افزایش پیشرفت است. وی افزود: تلفن‌های همراه و تبلت‌ها فقط ابزاری برای ارتباط نیستند، بلکه آنها ابزاری برای تغییرات و پیشرفت هستند. وی از وضعیت کاربران اینترنت در هند سخن گفت و به عنوان مثال اعلام کرد که ۴۰ درصد از کاربران اینترنت در هند از طریق اینترنت بی‌سیم به اینترنت وصل می‌شوند. پایلوت افزود: وجود حملات سایبری یکی از مشکلات کنونی در اینترنت است که شرکت‌ها و افراد فعال در فضای وب را بیشتر از افراد دیگر تهدید می‌کند. وی در همین راستا، خواستار برنامه‌ای مدون در این مورد و مبارزه با حملات سایبری شد.

پایان کنفرانس فضای مجازی لندن با سخنرانی ویلیام هیگ
ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا روز دوم نوامبر طی سخنانی پایان رسمی کنفرانس فضای سایبری لندن را اعلام کرد و گفت: این کنفرانس در شتاب دادن به بحث‌های بسیار مهمی در این زمینه موفق بوده است. وی افزود: سخن هزاران نفر که در بحث‌های آنلاین شرکت کرده و پرسش‌های خود را به نمایندگان رسانده بودند، نشان داد که چگونه نزدیک به 2 میلیارد نفر در سراسر جهان از توانایی‌های بالقوه اینترنت در زمینه اقتصادی و اجتماعی برای بهبود و تغییر شرایط زندگی بسیاری از مردم استفاده می‌کنند. در عین حال در این کنفرانس از چالش‌های قابل توجهی شنیدیم که این مزیت‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند و تهدیدهایی جدی را در راه بهره‌برداری از تمام قابلیت‌های فضای مجازی ایجاد می‌کنند. در این باره بحث کردیم که چرا این تهدیدها نیازمند پاسخ جهانی هماهنگ‌تری است و اینکه چگونه نحوه تاثیرگذاری اینترنت بر زندگی نسل‌های آینده به انتخاب و تصمیمات امروز ما بستگی دارد.
ایده‌ها و اصولی که از این کنفرانس به دست آمد شامل مواردی می‌شود نظیر نیاز به گسترش فیزیکی امکان دسترسی به اینترنت، اطمینان از امنیت و قابل اعتماد بودن فضای مجازی، اطمینان از عدم تداخل و تناقض فعالیت‌های متضمن امنیت فضای سایبری با اصول حقوق بشر، اطمینان از بهبود و توسعه همکاری بین کشورها در این زمینه، اطمینان از اقدام دسته جمعی برای رسیدگی به تهدیدات جرایم سایبری و استقامت جهانی برای استفاده از مزایای اقتصادی و اجتماعی اینترنت.
وزیر خارجه بریتانیا در ادامه پیام‌هایی که این کنفرانس برای دولت‌ها، شرکت‌ها و افراد در پی داشت را برشمرد که اهمیت تهدید جرایم سایبری برای شهروندان، زیان‌های همه جانبه حملات سایبری که توسط دولت‌ها حمایت و هدایت می‌شود و دعوت از شرکت‌ها برای همکاری نزدیک با دولت‌ها در این زمینه (به ویژه برخورد با جرایم سایبری) از آن جمله بودند. ویلیام هیگ همچنین مردم را که با مشارکت و فعالیت‌های آنلاین خود در این کنفرانس نقش داشتند، به عنوان متحدان کنفرانس فضای مجازی لندن توصیف کرد.
وی افزود: معتقدم که با برگزاری این کنفرانس و شتاب دادن به بحث‌هایی از این دست روندی غیرقابل توقف را آغاز کرده‌ایم؛ روندی بسیار ضروری در جهت تلاش برای دستیابی به اجماعی بین‌المللی و درک بهتر رفتارهای به هنجار در فضای مجازی.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :