آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 31321
تاریخ انتشار : 20 مرداد 1392 11:55
تعداد بازدید : 474

افشاگری‌های اسنودن همچنان قربانی می‌گیرد

«خودزنی» دو سرویس خصوصی ایمیل در آمریکا

افشاگری های اسنودن که هنوز در صدر توجه رسانه های جهانی قرار دارد ابعاد تازه تری به خود گرفته است. بر این اساس دو شرکت ارایه دهنده ایمیل در آمریکا به منظور جلوگیری از ارایه اطلاعات کاربران، اقدام به تعطیلی خدمات خود کردند.

کمپانی silent Circle که سرویس امن ایمیل به کاربران ارایه می‌داد با انتشار اطلاعیه‌ای گفت: به دستور مقامات قضایی سرویس ایمیل را تعطیل می‌کند. در این اطلاعیه آمده، دلیل تعطیلی سرویس، نپذیرفتن درخواست مقامات امنیتی برای جاسوسی علیه کاربران بوده است.
اما این تنها کمپانی Silent Circle نبود که اقدام به «خودزنی» کرد. این اقدام به دنبال حرکتی مشابه توسط کمپانی Lavabit در امریکا رخ می‌دهد که روز پنج‌شنبه توسط موسس‌اش تعطیل شد.
لادر لویسون موسس کمپانی لاوابیت نیز در نامه‌ای نوشت: بدون تدوین قوانین روشن و مستدل، اعتماد به عدم نقض حریم خصوصی در ایالات متحده کاری عبث است.
به عبارت دیگر این شرکت‌ها در اقدامی پیشگیرانه و قبل از آنکه مقامات امنیتی-قضایی برای دریافت اطلاعات کاربران آنها را تحت فشار بگذارند، اقدام به تعطیلی خدمات خود کرده‌اند.
فیل زیمرمن که یکی از پایه‌گذاران رمزگذاری روی ایمیل (PGP) بوده است در متن ارسالی خود به نکات جالبی اشاره کرده و می‌نویسد: واقعا ایمیل و استانداردهایش مانند ارتباطات Real-time نیست و کلی حفره دارد و پروتکل‌هایش مانند SMTP،POP3 و IMAP امن نیستند و به همین خاطر Silent Mail در زیرمجموعه Silent Cycle محیطی امن را برای کاربران ایجاد کرده بود اما اکنون در این وضعیت تجدیدنظر و برای جلوگیری از همدستی در جاسوسی از مردم سرویس ایمیل را تعطیل می‌کنیم.
با خود خاموشی این دو سرویس، باید گفت که فاتحه ایمیل امن در امریکا خوانده شده است و کاربرانی که در این چند ماهه اخیر و بعد از افشاگری‌های اسنودن، به نحوه ارتباطات اینترنتی خود مشکوک شده‌اند، ضربه‌ای دیگر به حریم خصوصی خود را تجربه می‌کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :