آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3152
تاریخ انتشار : 28 آبان 1390 11:11
تعداد بازدید : 927

عطار؛ فتوژورنالیست ایرانی

عباس عطار، فتوژورنالیست ایرانی، متولد سال ۱۳۲۳ خاش و دانش آموخته رشته مطبوعات و ارتباطات در انگلستان است.

۲۶ساله بود که عکس‌هایش در مجلات جهان به چاپ رسید؛ عکس‌هایی با قالب سیاسی و اجتماعی از جنگ‌ها و انقلاب«بیافرا» در آفریقا تا بنگلادش و ویتنام و خاورمیانه و شیلی و آفریقای جنوبی، همراه با روایتی از آپارتاید.
بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ او از پشت دوربین عکاسی‌اش به انقلاب اسلامی ایران نگریست و لحظات به‌یادماندنی ایرانی‌ها را روی کاغذهای عکاسی ماندگار کرد و همان‌طور که خودش می‌گوید، برای تاریخ عکس گرفت.
بعد از یک دهه چاپ عکس‌های خبری در نشریات معروف و معتبر جهان، عباس عطار در سال۱۹۸۱ عضو مهم‌ترین آژانس عکس خبری جهان (مگنوم) شد. جالب آنکه این موفقیت عطار بعدها جلوه دیگری نیز به خود گرفت و او در انتخابات داخلی مگنوم (بزرگ‌ترین آرشیو عکس‌های مستند قرن بیستم)، در فاصله بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ رییس دوره ای این آژانس شد و همین امتیاز و افتخار دیگری برای او به حساب می‌آید.
یک سال پیش از آنکه او رییس دوره‌ای آژانس شود، بعد از ۱۷سال دوری از سرزمینش به ایران بازگشت. دستاورد این سفر، کتابی شد به نام «روزشمار ایران ۲۰۰۲-۱۹۷۱» که علاوه بر عکس‌ها، شامل یادداشت‌های روزانه وی نیز هست و این یادداشت‌های روزانه در ایام سفر کمک می‌کند تا زیبایی‌شناسی شخصی عکس‌هایش برای بیننده شناسانده و معنی شود.
۱۴سال پژوهش تصویری در موضوع مذهب و درکشورهای مختلف مسلمان و مسیحی، برگزاری نمایشگاه‌های متعدد عکاسی در خارج از ایران و شرکت در چند نمایشگاه داخلی (میراث معنوی ملل و هنر و نیایش و غیره). همین طور انتشار 11 مجموعه عکس مستند و خبری (الله اکبر، چهره‌های مسیحیت، بازگشت به مکزیک، ایران، روزشمار ایران و غیره) از مهم‌ترین فعالیت‌های این عکاس به شمار می‌آید.
ایران، اتیوپی، مکزیک، شیلی، کوبا، بنگلادش، افغانستان، پاکستان، ترکیه، آفریقای جنوبی، لبنان، ایرلندشمالی و غیره از جمله کشورهایی هستند که عباس با دوربین «لایکا»ی خود در آنها به عکاسی پرداخته است.
منبع: zoomnews.ir


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :