آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3198
تاریخ انتشار : 29 آبان 1390 8:50
تعداد بازدید : 1215

رییس کمیته صنعت و توسعه صادرات فناوری اطلاعات و ارتباطات کارگروه فاوا در گفت و گو با فناوران:

حضور ایران در نمایشگاه های بین المللی با ایجاد « پاویون صنعت فاوا »سامان می یابد

مشاور وزیر ارتباطات در امور فناوری و صنعت از تدوین آیین نامه ها پاویون صنعت فاوای ایران در کمیته صنعت و توسعه صادرات فناوری اطلاعات و ارتباطات کارگروه فاوا خبر داد و گفت: با تصویب این آیین نامه، پاویون صنعت متشکل از سازمان های مرتبط با حضور ایران در نمایشگاه های بین المللی تشکیل خواهد شد.

فناوران- محمود لیایی با بیان اینکه پیش‌نویس این آیین‌نامه‌ها در اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران تدوین و به کمیته صنعت و توسعه صادرات فاوا ارایه شده است، گفت: در سال‌های گذشته حضور ایران و شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های بین‌المللی حوزه  ICT منسجم و در خور شان کشورمان نبوده، لذا با تدوین این آیین‌نامه‌ها راهکارهای حضور مناسب ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی و همکاری تمامی نهاد‌های دست اندرکار ارایه شده است.
وی افزود: در آیین‌نامه‌ها و برنامه‌ریزی بسیاری از سازمان‌ها بندهایی مبنی بر حمایت از حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های بین‌المللی وجود داشته اما متاسفانه تاکنون به دلیل وجود پراکندگی اقدامات و یکپارچه نبودن این حمایت‌ها، شاهد حضور موثر ایران و شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های بین‌المللی نبوده‌ایم.
رییس کمیته صنعت و توسعه صادرات فناوری اطلاعات و ارتباطات کارگروه فاوا گفت: به عنوان نمونه سازمان توسعه تجارت ایران دارای یک‌سری آیین‌نامه‌های حمایتی در خصوص حضور شرکت‌های ایرانی است که بر اساس آن موظف است 30 تا 80 درصد هزینه‌های شرکت‌ها را برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی به صورت یارانه پرداخت کند. همچنین صندوق حمایت از توسعه صنایع الکترونیکی موظف است به شرکت‌کنندگان در موقعیت‌های نمایشگاهی بین‌المللی به منظور تامین صد در صدی هزینه‌های شرکت‌ها تسهیلات بانکی با نرخ سود بانکی پایین ارایه دهد.
وی افزود: با همه اینها اما وجود پراکندگی در بخش مدیریت این حوزه و تعدد سازمان‌های مرتبط مانع از تحقق موضوع حضور درخور شرکت‌های ایران در نمایشگاه‌های خارجی شده است. به همین دلیل ما در کمیته صنعت کارگروه فاوا در نظر گرفتیم تا با ایجاد پاویون صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، اقدامات و حمایت‌های پراکنده در این بخش را یکپارچه کرده و با همکاری تمامی نهادهای درگیر در این بخش به وضعیت نا مطلوب فعلی خاتمه بخشیده و نظم و نسق بخشیم.
 عضو کمیته صنعت کارگروه فاوا  با بیان اینکه اکثر نهادهای مرتبط با حضور ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی در این پاویون نماینده دارند، گفت: سازمان فناوری اطلاعات، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران، تشکل‌های مرتبط با حوزه فاوا، شورای عالی اطلاع‌رسانی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیته صنعت ICT در این پاویون نمایندگانی خواهند داشت.
وی افزود: ما تلاش می‌کنیم با تصویب این آیین‌نامه‌ها در هیات دولت دستگاه‌ها را موظف کنیم که از انجام اقدامات پراکنده در این بخش خودداری کنند و فعالیت‌های‌شان را در قالب اقدامات و وظایف پاویون صنعت ICT انجام دهند.
لیایی با بیان اینکه در تدوین آیین‌نامه‌ها این مصوبه اهدافی مشخص شده است، گفت: تدوین و به روز رسانی و اجرایی کردن برنامه راهبردی حضور ایران درنمایشگاه‌های بین‌المللی و ارتقا بخشیدن و حمایت از این حضور از جمله اهداف آیین‌نامه‌ها مذکور است.
وی گفت: ایجاد بستر و ظرفیت مناسب  برای کارشناسان به منظور تبادل ایده‌ها و تجربیات نمایشگاهی و ارایه آموزش‌های لازم به شرکت‌کنندگان و ارزیابی و انتخاب واجدان شرایط  برای پشتیبانی شدن و همچنین انجام حمایت‌ها از مطالعات و تحقیقات کاربردی در حوزه فاوا و صنعت نمایشگاهی از دیگر اهداف تعیین شده در این آیین‌نامه‌ها است.
لیایی  سیاستگذاری در مصوبه نحوه برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و تجمیع و متمرکز کردن امکانات، بودجه‌ها، تسهیلات و کمک‌های موجود سازمان‌ها در این زمینه و فرهنگ‌سازی برای مشارکت فعالان اقتصادی در نمایشگاه‌های بین‌المللی فاوا و بررسی پیشنهادها و راهکارهای لازم برای حضور ایران در نمایشگاه‌های نوین و همچنین ارایه برنامه بلند مدت یا کوتاه مدت برای اصلاح و بهبود عملکرد دبیرخانه پاویون صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات   را از دیگر اهداف ذکر شده در  این مصوبه بر شمرد.
وی در مورد کمیته صنعت و توسعه صادرات فناوری اطلاعات و ارتباطات کارگروه فاوا گفت: این کمیته از اسفند ماه سال 89 به پیشنهاد وزارت صنایع و معادن پیشین  تشکیل و با موافقت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان یکی از کمیته‌های اصلی کارگروه فاوا فعالیت خود را آغاز  کرده است.
وی افزود: این کمیته دارای نمایندگانی از اتاق بازرگانی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد، معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری، مرکز فاوای ریاست جمهوری، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  است که تاکنون هشت جلسه برگزار کرده و آیین‌نامه‌ها پاویون صنعت فاوای ایران از جمله مصوبات
 این کمیته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :