آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3212
تاریخ انتشار : 29 آبان 1390 9:26
تعداد بازدید : 693

موانع و راهكار هاي استقرار شهرهاي الكترونيكي در ايران

در قرن بيست و يكم فناوري اطلاعات به عنوان مهم ترين محور توسعه در جهان مطرح شده است. اهميت اين موضوع به حدي است كه قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، در فصل توسعه مبتني بر دانايي، دولت را به انجام اقداماتي به منظور استقرار جامعه اطلاعاتي و تضمين دسترسي گسترده، امن و ارزان شهروندان به اطلاعات مورد نياز موظف كرد.

ایسنا- ‌گفته مي‌شود ويژگي اصلي يك جامعه‌ اطلاعاتي آن است كه اطلاعات، توانمند‌ترين عامل اجتماعي و اقتصادي آن است. به‌طور كلي مي‌توان ظهور جامعه‌ اطلاعاتي را مقارن با چند تحول در عين حال مرتبط با يكديگر برشمرد كه عبارتند‌ از: 1) جهاني‌ شدن اقتصاد و ظهور موسسات توليدي قادر به انعطاف، يعني سازماني كه قابل باقي‌ ماندن و افزايش توليد در محيطي مواجه با تحول و اختلال دایم است. 2) ظهور اقتصادي كه بيش از پيش مبتني بر دانايي است. 3) توسعه و كاربرد عميق شبكه‌هاي ارتباطي و پيام‌هاي ديجيتال؛ پديده‌اي كه آن را انقلاب ديجيتال مي‌نامند. اما نبايد از مزاياي شهر الكترونيكي بگذريم كه مهم‌ترين اين مزايا عبارتند از فراهم آوردن دسترسي شبانه‌روزي به تمام نقاط، فراهم آوردن شرايط يادگيري از راه دور، ترويج تجارت و داد و ستد از طريق اينترنت، ارتباط بهتر سازمان‌هاي مختلف شهري با يكديگر، كاهش بوروكراسي و فساد اداري با به كارگيري سيستم‌هاي مكانيزه، كاهش ترافيك شهري به علت كاربرد بيشتر اينترنت و عدم خروج غيرضروري از منزل و محيط كار. از مولفه‌هاي شهر الكترونيكي مي‌توان به زندگي الكترونيكي، سازمان الكترونيكي، دولت الكترونيكي و زيرساخت الكترونيكي اشاره كرد.
زندگي الكترونيكي: با به وجود آمدن اينترنت و ابزار‌هاي ارتباطي وابسته به آن، شيوه‌ زندگي بشر تغيير يافته است. اين شيوه‌ جديد زندگي كه مبتني بر مهارت استفاده از ابزار‌هاي نوين فناوري اطلاعات است، زندگي الكترونيكي نام دارد.
سازمان الكترونيكي: سازماني است كه تمام فعاليت‌هاي تجاري، ارتباطي، تداركاتي، مديريتي، رقابتي، تبليغاتي و بازاريابي خود را به صورت ديجيتالي و از طريق شبكه‌ جهاني اينترنت انجام مي‌دهد.
دولت الكترونيكي: دولت الكترونيكي، استقرار مدل‌هاي كم‌هزينه به منظور تعاملات كسب و كار آنلاين شهروندان، صنايع، كارمندان و ساير ذي‌نفعان است كه استراتژي‌ها، فرآيند‌ها و سازمان‌ها را يكپارچه مي‌سازد. در واقع دولت الكترونيكي، شيوه‌ خدمت‌رساني دولتي به مردم از طريق اينترنت است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :