آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3220
تاریخ انتشار : 29 آبان 1390 9:39
تعداد بازدید : 493

مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی:

سطوح مدیریتی بانک ها از یکدیگر تفکیک می شود

مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بر ضرورت تفکیک سطوح مدیریت بانک ها اعم از سیاستگذاری، نظارت و اجرا تاکید کرد و گفت: تداخل اجرایی این سه وظیفه با یکدیگر کارآیی وظایف اولیه را زیر سوال می برد.

روابط عمومی بانک مرکزی- امین آزاد افزود: با توجه به قواعدی که در بحث حاکمیت شرکتی مطرح است، باید سطوح مدیریت بانک‌ها اعم از سیاستگذاری، نظارت و اجرا از یکدیگر منفک باشد زیرا تداخل اجرایی این سه وظیفه با یکدیگر عملا کارآیی و اثربخشی وظایف اولیه را زیر سوال می برد.
وی در مورد دلایل تفکیک وظایف نظارتی و اجرایی در بانک‌ها گفت: کسی که وظیفه اجرای کاری را برعهده دارد، نمی‌تواند بر فعالیت خود نظارت داشته باشد؛ در این صورت، سیاستگذاری و نظارت هم تحت‌الشعاع عملیات اجرایی بانک قرار می‌گیرد.
وی افزود: در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که ساختار بانک‌ها را براساس قانون و به گونه‌ای طراحی کنند که وظایف سیاستگذاری و نظارت به لایه بالایی بانک محول شود که از آن به عنوان”هیات نظارت” یاد می‌شود و صرفا وظایف سیاستگذاری و نظارت را برعهده دارد و یک لایه پایین مدیریتی تعیین می‌کنند تحت عنوان “هیات مدیره” که وظیفه‌اش اجرای سیاست‌های اتخاذ شده توسط “هیات نظارت” است.
مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی گفت: “هیات نظارت” با توجه به ابزارهایی نظیر کمیته حسابرسی می‌تواند بر عملیات انجام گرفته توسط “هیات مدیره” نظارت کامل داشته باشد.
امین آزاد همچنین افزود: متاسفانه قانون تجارت ما این چارچوب را طراحی نکرده است البته در پیش‌نویس قانون بانکداری که توسط بانک مرکزی به هیات وزیران ارایه شده این چارچوب درنظر گرفته شده ولی هنوز لایحه یاد شده به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است.
وی خاطر نشان کرد: باتوجه به اتفاقات اخیر شبکه بانکی، حداقل باید رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل را افرادی مجزا انتخاب کرد تا بتوانند کار نظارت و اجرا را جدا از هم انجام دهند به طوری که رییس هیات‌مدیره بتواند به وظایف نظارتی بپردازد و مدیرعامل در چارچوب اجرا اختیارات کاملی داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :