آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3221
تاریخ انتشار : 29 آبان 1390 9:40
تعداد بازدید : 505

هشدار وزیر اقتصاد به معامله گران ارز:

اگر قيمت ارز كاهش يافت گله نكنید

وزیر اقتصاد گفت: نظر دولت تعیین نرخ ارز واحد است و منتظریم رییس کل بانک مرکزی اقدامات خود را انجام دهد.

فارس- سید شمس الدین حسینی اظهار داشت: هنوز هم معتقدم قیمت ارز بالاست و آنچه که مشخص است به مردم توصیه می‌کنیم ارز نخرند و اگر قیمت ارز کاهش یافت از ما گله نکنند.
وی افزود: قیمت سکه هم متاثر از ارز است با این تفاسیر که قیمت جهانی سکه متغیری است که در اختیار ما نیست.
وزیر اقتصاد در واکنش به سوالی در مورد جهرمی و اینکه چرا هنوز مانند متهمان دیگر بازداشت نشده است، اظهار داشت: به نظر شما این سوالی است که باید وزیر اقتصاد جواب بدهد؟
حسینی ادامه داد: سهمی که به من مربوط می شد را در جلسه استیضاح ادا کردم اما اینکه چه کسی بازداشت می‌شود و چه کسی متهم است باید دستگاه قضایی آن را بررسی کند.
وزیر اقتصاد درباره تامین مالی بیان کرد: بنگاه‌های اقتصادی به منابع بانک‌ها چشم دوخته‌اند و دستگاه‌های ملی و استانی به دنبال منابع عمومی و بانک‌ها هستند که این منابع محدود است و به همین دلیل باید شیوه تامین مالی را متنوع کرد.
به گفته وی، قانون برنامه پنجم توسعه این اجازه را داده که یکی از این روش‌ها به طور مشخص مشارکت دولت و بخش خصوصی باشد.
حسینی تصریح کرد: وزارت اقتصاد و دارایی و معاونت برنامه‌ریزی این موضوع را دنبال می‌کند، ضمن اینکه شیو‌ه‌های‌ تامین مالی دیگری مانند استفاده از بازار سرمایه وجود دارد که در حال پیگیری است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته 26 هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق بورس انجام شد، افزود: امسال هم تلاش می‌کنیم این حجم را افزایش دهیم.
وزیر اقتصاد در پاسخ به سوالی مبنی بر رویکرد بودجه سال آینده گفت: این سوال را باید معاونت برنامه ریزی پاسخ دهد.
حسینی در مورد طرح تحول بانکی گفت: این جلسات ادامه دارد و با توجه به اتفاقاتی که افتاد بخش تقویت نظارت بانکی در داخل بانک‌ها و درون بانک مرکزی مورد تاکید بیشتر قرار گرفت.

بهمنی سکان ارزی بانک مرکزی را به مینو کیانی‌راد سپرد
رییس‌کل بانک مرکزی پس از افزایش نوسانات بازار ارز معاون ارزی خود را تغییر داد.
روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: طی حکمی از سوی بهمنی رییس‌کل بانک مرکزی مینو کیانی‌راد به عنوان « معاون ارزی» این بانک منصوب شد.
بنابراین گزارش وی پیش از این مدیریت کل امور بین‌الملل بانک مرکزی را بر عهده داشته است.
در این شرایط که بازار ارز تهران در حقیقت نظاره‌گر ارز چهار نرخی بود دیدگاه جدیدی توسط معاون ارزی بانک مرکزی مطرح شد مبنی بر اینکه این بانک مسوول اتفاقاتی نیست که در بازار آزاد روی می‌دهد.
 سید کمال سید علی که حدود چند ماه به عنوان جایگزین برهانی معاونت ارزی بانک مرکزی را برعهده گرفته بود، تاکید داشت که بانک مرکزی مسوول کنترل ارز وارداتی است و نباید اجازه دهد که این ارز در این بخش دچار التهاب شود.
این دیدگاه معاون سابق ارزی بهمنی درحالی مطرح می‌شد که رییس‌کل بانک مرکزی در موقعیت‌های مشابه که بارها در طول سال در بازار ارز رخ می‌داد به جدیت و با صراحت اعلام می‌کرد که بانک مرکزی بازار را کنترل می‌کند و اجازه نمی‌دهد قیمت‌های ارز بدون پشتوانه افزایش یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :