آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3228
تاریخ انتشار : 29 آبان 1390 9:49
تعداد بازدید : 597

با ارایه طرح اولیه دانشمندان برای لیزرهای مافوق سریع

انتقال اطلاعات در اینترنت سوار بر نور

مهندسان الکترونیک شهر بوخوم در آلمان موفق به ساخت طرح اولیه لیزر نیمه هادی ابر سریع شده اند. آنها با بهره گرفتن از تکانه زاویه ای ذاتی الکترون ها که اسپین نام دارد، موفق به شکستن موانع پیشین سرعت الکترون ها شدند. در فیزیک، تکانه زاویه ای یا تکانه دورانی (Angular momentum) کمیتی برداری است که برای بیان وضعیت حرکتی سیستم های در حال حرکت دورانی مورد استفاده قرار می گیرد. اشعه های لیزری که برمبنای اسپین جدید ساخته شده، یکی از عوامل بالقوه برای دستیابی به فرکانس های مدولاسیون یعنی فرکانس 100 گیگاهرتز به بالا در آینده است و به طور قطع ما را به انتقال اطلاعات پرسرعت در اینترنت سوق خواهد داد.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: DailyScience

مدولاسیون در مهندسی عبارت است از سوار کردن سیگنال اطلاعات روی سیگنال با فرکانس بالاتری (سیگنال حامل) به منظور افزایش برد سیگنال و بهره‌وری انتقال و استفاده بهتر از پهنای باند کانال. در مدولاسیون یکی از خواص سیگنال حامل (مثلا دامنه، فرکانس و فاز) با توجه به تغییرات سیگنال پیام تغییر داده می‌شود.
این محققان اعلام کرده‌اند که نتایج آزمایش‌های‌شان در نشریه Applied Physics Letters و توسط موسسه فیزیک آمریکا به چاپ رسیده است.

انتقال نوری داده: مبنای جامعه اطلاعات
انتقال نوری اطلاعات یا داده از طریق لیزرهای نیمه‌هادی یکی از شرایط لازم برای دنیای شبکه جهانی و همچنین جامعه اطلاعات کنونی ماست. محققان بوخوم می‌گویند که با وجود رشد شبکه جهانی و نیاز به تبادل حجم بیشتری از اطلاعات، باعث شده آنها به فکر ساخت سیستم‌های نوری بیفتند که در آن انتقال اطلاعات با سرعت بسیاری انجام می‌شود. این در حالی است که سرعت ماکزیمم لیزرهای نیمه‌هادی متداول محدود است و میزان فرکانس مدولاسیون آنها زیر 50 گیگاهرتز است.

فرکانس بالای 100 گیگاهرتز ممکن می‌شود: یک مانع بزرگ از بین رفت
محققان بوخوم با استفاده از لیزر اسپین توانستند بر محدودیت‌هایی که قبلا دانشمندان برای افزایش سرعت مدولاسیون با آن روبه‌رو بودند، فایق آیند. در لیزرهای معمولی، اسپین الکترون‌ها به صورت تصادفی تزریق می‌شود. اما در لیزرهای اسپینی، تنها الکترون‌هایی که قبلا حالت اسپین آنها مشخص شده‌، اسپین خاصی به خود می‌گیرند. با تزریق الکترون‌های پلاریزه شده اسپینی، اشعه لیزر مجبور می‌شود به طور همزمان با دو مد لیزر دیگر با فرکانس‌های مختلف کار کند. همین امر باعث افزایش اسپین الکترون‌ها شده و در نتیجه اطلاعاتی را که بر آنها سوار می‌شوند را با سرعت بیشتری جابه‌جا می‌کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :