آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 32657
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1392 11:49
تعداد بازدید : 796

روبات ایرانی، کارگر نیروگاه هسته ای

پژوهشگران پارک علم و فناوری خلیج فارس روباتی را طراحی کرده اند که با تقلید حرکات دست انسان قادر به جابه جایی اجسام در نیروگاه های هسته ای و صنایع خودروسازی با دقت بالاست.

خبرگزاری مهر - محمدرضا خيّر، مجری طرح ساخت روبات مذکور با بیان اینکه این روبات در حین بازدید از نیروگاه بوشهر طراحی و ساخته شده است، گفت: ایران از لحاظ انرژی هسته‌ای، پالایشگاه‌های نفت و گاز و صنایع خودروسازی در حال توسعه و تدارک برنامه 20 ساله است. از این رو اتوماسیون و هوشمند کردن سیستم‌ها یکی از راهکارهای پیشرفت و توسعه در این حوزه خواهد بود.
وی استفاده از روبات‌های هوشمند را ابزاری مناسب در این زمینه دانست و گفت: با توجه به اهمیت روبات‌ها در توسعه بخش‌های صنعتی اقدام به طراحی و ساخت روبات شبیه‌ساز دست انسان شد.
خيّر درباره عملکرد این روبات گفت: این روبات با دست کردن یک دستکش طبی کوچک با هر حرکت انگشتان دست اپراتور در هر زاویه، نیز همان حرکت را شبیه‌سازی کرده و می‌تواند جسم مورد نظر را جابه‌جا کند.
مجری طرح با تاکید بر اینکه این دستکش مجهز به تعدادی سنسور (Data Glove) است، افزود: این سنسور روبات را قادر خواهد ساخت که با هر حرکت دست اپراتور در مقیاس کوچک، همان حرکت را در مقیاس بزرگ‌تر و با دقت بالا انجام دهد.
وی افزود: این روبات را که در ایران به عنوان یک اختراع ثبت شده است، می‌توان نوعی از یک سیستم فرمانده –فرمانبر (Master/Slave) در نظر گرفت که باید بتواند مانند دست انسان اجسام ظریف مانند یک لیوان پلاستیکی یک بار مصرف را بدون آنکه آسیبی به آن برساند، جابه‌جا کند.
خيّر، درباره کاردبردهای این روبات گفت: در نیروگاه‌های اتمی برای جابه‌جایی مواد رادیواکتیو، میله‌های سوخت و به طور کلی جابه‌جایی اجسام در رآکتور، این روبات می‌تواند نقش واسطه را داشته باشد و در کنار اپراتور که در اتاقی خارج از رآکتور بر روبات نظارت دارد، حضور یابد و ماموریت‌های مورد نظر را اجرایی کند.
این محقق کاربرد دیگر این روبات را در صنایع خودروسازی و پالایشگاه‌ها دانست و افزود: در این صنایع که برای جابه‌جایی اجسام بزرگ نیاز به دقت بالاست، استفاده از یک دست مکانیکی بزرگ می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.
وی به بیان نقش روبات شبیه‌ساز دست انسان در خطوط فشار قوی پرداخت و افزود: در صورتی که خطوط فشار قوی (High Voltage) ایرادی در خط انتقال مانند شکستن مقره‌ها روی دکل‌های بلند به وجود آید، به جای آنکه برق را قطع کنیم و شخصی را به بالای دکل برای تعویض مقره بفرستیم، می‌توان تغییرات را به صورت خطوط گرم (Hot Line) انجام داد. خيّر، در این باره گفت: از آنجایی که قطع برق خسارت‌های اقتصادی زیادی را به شبکه و مشترکان وارد می‌کند، می‌توان بدون قطع کردن برق با استفاده از این روبات تعمیرات مورد نظر را انجام داد.
مجری طرح گفت: از آنجا که در برخی صنایع اپراتورها نمی‌توانند در تمام محیط حضور داشته باشند، این روبات می‌تواند نقش عمده‌ای در انجام عملیات با دقت بالا باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :