آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 32668
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1392 12:25
تعداد بازدید : 957

نقش سازمان نظام صنفی رایانه ای در وزارت ICT

پس از فراز و نشیب های فراوان بالاخره مرد کارزار آی تی کشور سکان وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات را در دست گرفت.

حمید بابادی نیا

در مصاحبه‌ای که در نخستین روزهای شروع به کار آقای مهندس واعظی در جراید آی‌تی مطالعه کردم خبر از استفاده از توان بخش خصوصی در شورای راهبری وزارتخانه داده شده است مطالعه این موضوع اینجانب را ترغیب به نگارش این مکتوب کرد.
احساس شعف و شادی منتج از مصاحبه اخیر وزیر محترم موضوع غیر قابل انکاری است چراکه بعد از مدت‌ها ناامیدی حال دولت تدبیر و امید در راستای اسم با معنایش به درستی سعی در روشن کردن نور امید در دل دلسوزان و کارشناسان در تمامی بخش‌ها و قسمت‌های این کشور خصوصا در حوزه فناوری اطلاعات کرده است. رییس‌جمهور محترم هم درکارزار انتخابات همواره از قصد و اهتمام جدی خود در به‌کارگیری از توان بخش خصوصی در راستای اصل 44 قانون اساسی سخن می‌آورد حال که کابینه نیز معرفی شده‌اند خوشبختانه می‌بینیم که شعارهای انتخاباتی به صورت نقشه راه برای وزرای محترم تبدیل شده و مصاحبه جناب آقای واعظی وزیر محترم فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز از این دست می‌باشد ولی به منظور حساسیت موضوع و علم بر خطاهای سهوی و یا عمدی در گذشته لازم دیدم که مطالب ذیل را خدمت دوستان و همکاران در دولت جدید به عرض برسانم:
حضور نماینده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به عنوان نماینده تمام قد بخش خصوصی در شورای راهبردی وزارت ICT نقطه عطفی است و ما آن را به فال نیک خواهیم گرفت ولی جناب آقای وزیر آیا حضور یک نفر در یک شورای مشورتی تنها نیاز صنف بوده و مطالبات صنف تنها به حضور نماینده‌اش در این شورا ختم می‌شود؟ پاسخ خیر است.
همان‌گونه که مستحضرید کمیسیون‌ها و کمیته‌هایی در بدنه وزارت ICT است که در آنها هیچ‌گاه نماینده‌ای از بخش خصوصی وجود نداشته است کمیسیون‌هایی که بعضا تصمیماتی از آن منعکس می‌شود که با حیات و ممات صنف مرتب است...

در راس این کمیسیون‌ها کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات قرار دارد این کمیسیون در فلسفه وجودی آن از بدو تاسیس تا کنون عدم مشارکت و مشورت با بخش خصوصی نهادینه شده است.
شورای دیگر شورایعالی مجازی است که چندی است با تاکید مقام معظم رهبری تشکیل شده است و دلسوزان صنعت IT امید فراوانی به عملکرد و آینده کاری آن دارند که متاسفانه در این شورا نیز هیچ‌گونه نماینده‌ای از طرف صنف فرهیخته و فرزانه فناوری اطلاعات وجود ندارد.
شورای فناوری اطلاعات از دیگر شوراهایی بوده که برای سر و سامان دادن به حوزه فناوری اطلاعات در دولت گذشته تشکیل شد که دبیر آن هم جناب آقای مهندس حکیم‌جوادی رییس سازمان فناوری اطلاعات بودند متاسفانه جلسات این شورا هیچ وقت تشکیل نشد ولی در آن شورا هم هیچ کرسی به سازمان نصر کشور به عنوان نماینده حوزه فناوری اطلاعات با بیش از 9 هزار عضو دیده نشده بود.
البته نبود کرسی برای نماینده حوزه فناوری اطلاعات در کمیسیون ماده 1 برای تعیین تعرفه واردات تجهیزات IT هرچند که مرتبط با وزارت بازرگانی است ولی از آنجایی که متولی این صنعت در دولت وزارت ICT می‌باشد ولی با علم بر مشورت با کارشناسان بخش خصوصی برای حفظ منافع ملی می‌تواند به تصمیمات متخذه کمک شایانی کند.
نهایتا عدم وجود نفر یا نفراتی در حوزه معاونین وزارتخانه از بخش خصوصی همواره این سخن را بی‌پاسخ خواهد گذشت که مشارکت بخش خصوصی در بدنه دولت چگونه محقق می‌شود چراکه با به‌کارگیری از پتانسیل بخش خصوصی در حوزه معاونت می‌تواند تحقق واقعی مشارکت بخش خصوصی در تصمیمات کلان وزارتخانه و سهیم کردن نگاه بخش خصوصی در این رهگذر تلقی شود.
امید است با حضور جناب آقای مهندس واعظی و مشارکت دادن بخش خصوصی در بدنه تصمیم‌گیری و مدیریت دولت شاهد تحقق عینی حماسه اقتصادی در این حوزه باشیم چراکه ما اعتقاد قلبی داریم که با گسترش فناوری اطلاعات در کشور شاهد تحقق عینی رفاه اجتماعی و عدالت خواهیم بود پس بیایید دست در دست هم نه در پشت درهای بسته برای کشور عزیزمان تصمیم‌گیری کنیم و خود را از مشارکت و همراهی اهل فن بی‌نصیب
نکنیم.
*رییس کمیسیون امنیت و شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :