آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 32683
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1392 12:53
تعداد بازدید : 452

افشای ایستگاه مخفی انگلیس برای کنترل اینترنت در خاورمیانه

ادوارد اسنودن اسناد جدیدی در مورد پروژه یک میلیارد پوندی جمع آوری اطلاعات از طریق اینترنت در خاورمیانه توسط سازمان های جاسوسی انگلیس افشا کرده است.

خبرگزاری فارس- به نوشته ایندیپندنت، انگلیس یک ایستگاه مخفی کنترل اینترنت را در خاورمیانه اداره می‌کند و از طریق آن دست به جاسوسی و استراق سمع از ایمیل‌ها، تماس‌های تلفنی، ترافیک وب واز این قبیل می‌زند.این ایستگاه جاسوسی می‌تواند حجم زیادی از اطلاعات را از کابل‌های فیبرنوری زیردریایی که ترافیک اینترنت را بین کشورهای خاورمیانه جابجا می‌کنند، استخراج کند. اطلاعات دریافتی از این طریق در اختیار سازمان جاسوسی GCHQ قرار می‌گیرد.انگلیس این اطلاعات را در اختیار آژانس امنیت ملی آمریکا نیز قرار می‌دهد . غرب مدعی است این ایستگاه جاسوسی در نبرد این کشورها با تروریسم نقش مهمی‌ ایفا می کند.روزنامه ایندیپندنت در افشاگری خود اشاره‌ای به محل دقیق این ایستگاه در خاورمیانه نکرده تا از درگیری حقوقی با دولت انگلیس و همین طور سازمان جاسوسی GCHQ اجتناب کرده باشد. حساسیت بالای مقامات این کشور در مورد افشاگری‌های قبلی گاردین تا بدان حد بوده که هفته قبل تعدادی از ماموران GCHQ با مراجعه به روزنامه گاردین تعدادی از ‌هارددیسک‌های حاوی اسناد محرمانه افشا شده توسط ادوارد اسنودن را خرد کردند.اسناد مربوط به این طرح بخشی از 50 هزار سند مربوط به GCHQ است که توسط اسنودن در سال 2012 دانلود و برای افشاگری‌های بعدی نگهداری شده است.
دولت انگلیس برای متوقف کردن افشاگری‌های اسنودن در رسانه‌ای این کشور فشارهای فوق‌العاده‌ای را به آنها تحمیل کرده و از جمله از آنها خواسته تا اسنادی که به امنیت ملی ضربه می‌زند را فاش نکنند، در مورد نحوه همکاری مخفیانه شرکت‌های مخابراتی انگلیس مانند بی تی و وودافون با GCHQ چیزی ننویسند و چگونگی جاسوسی از کاربران اینترنت را افشا نکنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :