آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3272
تاریخ انتشار : 30 آبان 1390 21:32
تعداد بازدید : 650

ریاضی‌دان ایتالیایی جست‌وجوگری متفاوت می‌سازد

Volunia با شمشیر به نبرد گوگل می رود

یک ریاضیدان ایتالیایی که با تیم طراحی موتور جست وجوی گوگل در زمینه ساخت الگوریتم این جست وجوگر همکاری می کرد، هم اکنون تصمیم گرفته که تا پایان سال میلادی جاری یک موتور جست وجوی جدید طراحی کند تا با گوگل رقابت کند. ماسیمو مارچیوری، پروفسور دانشگاه پادوا (Padua) اخیرا با پست ویدیوهایی روی وب سایت volunia.com با بیان اینکه در حال طراحی یک موتور جست وجوی جدید است، گفته: موتور جست وجوی من کاملا متفاوت از گوگل است.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: گاردین

من قصد دارم جست‌وجوگری با نگرش جدید ارایه دهم که آینده موتورهای جست‌وجو را رقم خواهد زد. این وب‌سایت به مخاطبان امکان می‌دهد که به عنوان “کاربران قدرت” نسخه بتای (آزمایشی) این موتور جست‌وجو با نام Volunia  را تست کنند. به گفته وی، این موتور جست‌وجو قرار است به 12 زبان زنده دنیا ارایه شود.
مارچیوری در مصاحبه‌ای که در یک روزنامه ایتالیایی به چاپ رسیده، در مورد اینکه چرا برخلاف همکاری قبلی‌اش، قصد رقابت با گوگل را دارد، اعلام کرد: در این لحظه چیزی برای گفتن ندارم، اما واقعا متاسفم... حقیقت این است که یک شرکت سرمایه‌گذار همانند گوگل برایش کاری ندارد که 100 مهندس را برای کار شبانه‌روزی استخدام و از ایده‌های آنها استفاده کند. وی افزود: اگر فکر نمی‌کردم که موتور جست‌وجویم محصول بزرگی از آب درنمی‌آید و نمی‌تواند با غول‌های جست‌وجوی اینترنتی رقابت کند، هیچ گاه دست به طراحی آن نمی‌زدم.
وی با بیان اینکه ایده اصلی برای ساخت این موتور جست وجو بسیار ساده بوده و کاملا با رویکرد گوگل متفاوت است، گفت: اگر گوگل از چماق استفاده می‌کند، ما از شمشیر استفاده خواهیم کرد. این همان تفاوتی است که موتورهای جست‌وجوی‌مان با هم دارند؛ به نظر من Volunia برای مردم سودمندتر است.
دفاتر مرکزی پروژه جدید مارچیوری در پادوا در شمال شرقی ایتالیا واقع شده‌اند. بسیاری از طراحان نرم‌افزاری که در این پروژه به مارچیوری کمک می‌کنند، از شاگردان وی در دانشگاه پادوا هستند و ماریانو پیره‌دو، کارآفرین ایتالیایی که سابقه‌ای 20 ساله در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دارد، هزینه این پروژه را تامین می‌کند.
پیره‌دو در مصاحبه‌ای تلفنی در این مورد گفت: شرکای این پروژه من، ماسیمو و چندین محقق است. وی افزود: هیچ کدام از ما فکر ساخت موتور جست‌وجوی بهتر از گوگل نیستیم. ما فقط به این فکر می‌کنیم که موتور جست‌وجوگری طراحی کنیم که متفاوت از گوگل است. پیره‌دو، مالک یک شرکت مشاوره‌ کسب‌وکار با نام Malloru است و قبل از آن نیز ریاست شرکت مخابراتی Voljatel و یک شرکت نرم‌افزاری در پراگ را برعهده داشت.
پیره‌دو گفت: سرورهای Volunia در ساردینیا (جزیره‌ای در ایتالیا در دریای مدیترانه) قرار خواهند گرفت. وی افزود: در ابتدای کار پشتیبانان مالی خوبی داریم و بسیاری از شرکت‌ها آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری در این پروژه اعلام کرده‌اند. وی عنوان کرد: این بازار به ما با روش دموکراتی نشان خواهد داد که چقدر ایده‌مان خوب است.
پیره‌دو همچنین گفت: اگر کاربران، این موتور جست‌وجو را دوست داشته باشند، به این معناست که کارمان را خوب انجام داده‌ایم؛ اگرنه که متوجه می‌شویم محصول درستی ارایه نکرده‌ایم.
مارچیوری همچنین در مصاحبه خود گفت: لری پیج و سرگئی برین، بنیانگذاران گوگل همیشه نقش من را در ساخت فرمول گوگل تایید کرده‌اند و هرگز احساس پشیمانی نمی‌کنم که در سرمایه‌گذاری تجاری آنها شرکت نکردم. وی افزود: هرگز قصدم از ساخت موتور جست‌وجو انتقام‌گیری از برین و پیج نیست.

مارچیوری کیست؟
مارچیوری یکی از اعضای هیات مدیره کنسرسیوم وب گسترده جهانی تیم برنرز لی (W3C) است و روی پلات‌فورم اولویت حریم خصوصی (P3P) و همچنین زبان هستی شناسی وب (OWL) کار کرده است. الگوریتم ابر جست‌وجوی (Hyper Search algorithm) وی در کنفرانسی در کالیفرنیا در سال 1996 با حضور لری پیج که در آن زمان فقط 23 سال داشت، رونمایی شد. پیج در این کنفرانس از ایده مارچیوری استقبال و از وی دعوت به همکاری کرد. این الگوریتم بعدا در سیستم رتبه‌بندی صفحات گوگل مورد استفاده قرار گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :