آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3273
تاریخ انتشار : 30 آبان 1390 21:35
تعداد بازدید : 1115

رونمایی از شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی با حضور شرکت‌های PSP

«شاپرک» اول دی ماه عملیاتی می شود

رونمایی از شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی(شاپرک) دیروز با حضور شرکت های PSP صورت گرفت و مقرر شد از ابتدای دی ماه عملیاتی شود. با آنکه گفته می شود شاپرک هفته گذشته برای بانک ها رونمایی شده اما روابط عمومی بانک مرکزی این خبر را تکذیب می کند.

پایگاه خبری بانکداری الکترونیکی- در این نشست که اغلب شرکت‌های PSP  حضور داشتند  ناصر حکیمی، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی  کلیات شاپرک را معرفی کرد.
 حکیمی با اشاره به اینکه در طراحی شاپرک بر جدایی ناظر از مجری تاکید شده و همچنین تلاش شده تا وظایف حاکمیتی از اقتصادی تفکیک شود، اعلام کرد: ساختار حقوقی شاپرک به این شکل است که شرکتی که بانک‌ها سهامداران هستند تاسیس شده و این شرکت وظیفه دارد تا امور شاپرک را مدیریت کند.
به گفته وی، این شرکت دارای هیات مدیره ، مدیرعامل و ساختار شرکتی بوده و مراحل تاسیس و تشکیل هیات مدیره و مدیرعامل این شرکت به زودی مشخص می‌شود و مراحل اجرایی شاپرک را برعهده خواهد گرفت.
بنابراین گزارش، بر اساس گفته حکیمی، مراحل اجرایی شاپرک به صورت آزمایشی با حضور شرکت‌های PSP از اول دی ماه شروع می‌شود که این شرکت‌ها به صورت پیمانکار شاپرک به فعالیت خود ادامه خواهند داد. همچنین بعد از اجرایی شدن شاپرک پایانه‌های فروشگاهی تحت مالکیت شرکت‌های PSP بوده و برند شاپرک نیز در کنار برند شرکت PSP روی کارتخوان درج خواهد شد.
وی در مورد اینکه در هر فروشگاه یک پایانه پاسخگو نیست، اعلام کرد: این گونه دغدغه‌ها به مرور پاسخ داده خواهد شد.
در این جلسه به شرکت‌های PSP اطمینان خاطر داده شد که دغدغه‌های این شرکت‌ها حتما مورد توجه قرار خواهد گرفت.
همچنین بر اساس ساختار شاپرک هیچ کدام از شرکت‌های PSP سهامدار شاپرک نیست. این تمهید برای جدا بودن ناظر و مجری پیش بینی شده است. همچنین امور فنی سوییچ شاپرک در اختیار شرکت خدمات انفورماتیک است.
آغاز تاسیس و فعالیت شاپرک توسط بانک‌ها
همچنین در جلسه اعلام شد که رونمایی برای بانک‌ها در هفته گذشته برگزار شده است و بانک‌ها ظاهرا از طرح استقبال کرده‌اند.
برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که در این جلسه استارت تاسیس شرکت از هیات موسس تا ادامه ایجاد شرکت شاپرک برنامه‌ریزی شده است.به محض تشکیل جلسه هیات موسس و تعیین هیات مدیره و مدیرعامل اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

لغو مجوز و موافقت اصولی تمامی شرکت‌های PSP
در این زمینه رییس هیات مدیره شرکت آسان پرداخت پرشین از لغو مجوز و موافقت اصولی تمامی شرکت‌های ارایه دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی (PSP) از سوی بانک مرکزی خبر داد.
 مهدی شهیدی درباره نحوه فعالیت این شرکت صرفا با داشتن موافقت اصولی بانک مرکزی و بدون مجوز نهایی اظهار داشت: شرکت‌های PSPبه صراحت نمی‌توانند بدون مجوز نهایی بانک مرکزی فعالیت کنند ولی وقتی با وجود فراهم کردن تمامی زیرساخت‌ها و اعلام آمادگی به بانک مرکزی برای بازدید و صدور مجوز نهایی، این بانک اقدامی انجام نمی‌دهد چاره‌ای جز فعالیت با همان موافقت اصولی اولیه نداریم.
وی با بیان این نکته که بانک مرکزی اعلام کرده که آیین نامه فعالیت شرکت‌های ارایه دهنده خدمات پرداخت در حال تغییر است و به همین دلیل مجوز نمی‌دهد، تاکید کرد: بر اساس اعلام اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، اکنون هیچ شرکتی در این زمینه نه مجوز دارد نه موافقت اصولی، به عبارت دیگر این بانک تاکید کرده است تا زمانی که سامانه شاپرک نیاید به هیچ شرکتی مجوز نمی‌دهد و موافقت اصولی هیچ شرکتی را هم تمدید نمی‌کند.
شهیدی با تاکید بر این نکته شرکت آسان پرداخت پرشین تمامی آیین نامه‌ها را رعایت می‌کند، افزود: در عین حال هنوز خودمان هم نمی‌دانیم که فعالیت ما قانونی است یا غیرقانونی ضمن اینکه ما ابایی از بازرسی‌های بانک مرکزی نداریم و هر لحظه برای این بازرسی‌ها آماده‌ایم.
وی با تاکید بر این نکته که طبق اعلام بانک مرکزی، شرکت‌های دارای موافقت اصولی می‌توانند در مناقصه‌ها شرکت کنند ولی انعقاد قرارداد مستلزم داشتن مجوز نهایی است، یادآور شد: بانک مرکزی به صراحت نگفته است که وقتی در مناقصه برنده شدیم قرارداد ببندیم یا نبندیم و فقط تاکید کرده است که فعلا صدور مجوز امکان ندارد.
رییس هیات مدیره شرکت آسان پرداخت پرشین از مشخص نبودن زمان آغاز به کار سامانه شاپرک از سوی بانک مرکزی انتقاد کرد و گفت: ما حتی اعلام کرده‌ایم که حاضریم یک ماهه خود را با آیین نامه جدید تطبیق دهیم ولی باز هم بانک مرکزی مجوز نهایی ما را صادر نکرده است.
وی ادامه داد: ما با وجود داشتن موافقت اصولی، اصرار به انجام فعالیت داریم در حالی که شرکت‌های دیگر هنوز هیچ سرمایه‌گذاری در این زمینه انجام نداده‌اند.
شهیدی سرمایه ثبتی شرکت آسان پرداخت پرشین را 5/5 میلیارد تومان و کل سرمایه‌گذاری‌های آن را در طول 5/2 سال فعالیت، 35 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: در نتیجه تاخیر در صدور مجوز نهایی شرکت از سوی بانک مرکزی، سال گذشته 2/3 میلیارد تومان زیان بر شرکت تحمیل شد ضمن اینکه تاکنون قراردادهای بزرگی همچون بانک‌های صادرات، سپه و مخابرات از دست رفته است و قرارداد بانک تجارت نیز به دلیل نیاز به مجوز، از دست
خواهد رفت.
وی تاکید کرد که سرمایه اولیه این شرکت آورده سهامداران است ولی بقیه سرمایه‌گذاری‌ها از محل تسهیلات بانکی تامین شده است.
شهیدی تعداد کارکنان این شرکت را در سراسر کشور 700 نفر و شمار شعب آن را 26 شعبه در مراکز استان‌ها ذکر کرد و افزود: تعداد شعب شرکت تا پایان سال به 30 شعبه افزایش خواهد یافت.
وی تعداد شرکت‌های ارایه دهنده خدمات پرداخت دارای مجوز نهایی از بانک مرکزی را 19 شرکت عنوان کرد و افزود: از این تعداد 12 شرکت در حال فعالیت هستند که 10 تا از آنها متعلق به خود بانک‌هاست به عبارت دیگر، این بازار انحصاری است نه رقابتی.
شهیدی شمار کارتخوان‌های این شرکت را در سراسر کشور 20 هزار دستگاه خواند و اظهار داشت: 25 خدمت روی این دستگاه‌ها به مردم ارایه می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :