آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3275
تاریخ انتشار : 30 آبان 1390 21:39
تعداد بازدید : 1156

« رايتل » نیمه دوم آذر سیم کارت ثبت نام می کند

نام و نشان تجاری اپراتور سوم موبایل معرفی شد

طراحي نام و لوگوي رايتل به عنوان برند اپراتور سوم بر عهده تيمي از دو شرکت خارجي، يک شرکت داخلي و گروهي از مشاوران داخلي و خارجي بوده است. در مورد نام رايتل مي توان گفت که رايتل از دو بخش راي به معناي خرد و تل مخفف تلفن تشکيل شده است. لوگوي رايتل نيز از سه دايره که در يکديگر محيط شده اند، تشکيل شده که دايره ها نشانگر نسل سوم موبایل است و تعداد آنها نيز بيانگر پوشش خوب امواج است. رنگ اين لوگو نيز ترکيبي از دو رنگ بنفش و سفيد است. با توجه به تاخیر واگذاری سیم کارت همگان در نشست رونمایی از برند این اپراتور منتظر اعلام زمان واگذاری سیم کارت های نسل سوم در کشور بودند که باز هم مدیران این اپراتور زمان قاطعی برای عرضه سیم کارت های نسل سوم اعلام نکردند. آنچه در ادامه مي خوانيد مشروح مراسم رونمایی برند و لوگوی نشانه اپراتور سوم است.

بازار کشور ظرفيت حضور اپراتورها را دارد
رييس سازمان رگولاتوري دیروز  در مراسم معرفی نام و نشان تجاری اپراتور سوم تلفن همراه گفت: بازار کشور، منطقه و جهان هنوز ظرفيت زيادي براي فعاليت‌ها و ارايه سرويس توسط اپراتورها را دارد.
وي افزود: ضريب نفوذ تلفن همراه در کشور ما حدود 73 درصد است، بنابراين با توجه به جمعيت کشورمان هنوز فضا براي ارايه 40 ميليون سيم کارت تلفن همراه در کشور وجود دارد.
وي گفت: بررسي وضعيت بازار و ارايه مجوزهاي فعاليت براي اپراتورها بر عهده رگولاتوري است؛ بر اين اساس پس از بررسي بازار مجوزي هم براي اپراتور سوم صادر کرديم.
وي در ادامه افزود: در راستاي تنظيم بازار اپراتورها پس از بررسي‌هاي صورت گرفته دو سال را براي حفاظت از بازار اپراتور سوم در نظر گرفتيم و اميدواريم که طي اين دو سال اپراتور سوم نهايت استفاده از شرايط موجود را بکند.
وي با بيان اينکه در گذشته براي دسترسي به سرويس‌ها جاي انتخابي براي مردم وجود نداشت، گفت: اکنون در مرحله‌اي هستيم که مي‌توانيم بين چند سرويس انتخاب کنيم و طولي نخواهد کشيد که مي‌توانيم براساس نيازهاي خود سفارش سرويس دهيم و در آينده‌اي پس از آن نيز خودمان به عنوان مشترک سرويس‌مان را تعريف کنيم.
کرم پور افزود: پس با توجه به روندي که در حال انجام است اپراتورها بايد تمامي تلاش خود را براي رسيدن به روند مذکور انجام دهند.
وي گفت: با توجه به اينکه اپراتور سوم ارايه دهنده نسل سوم تلفن‌هاي همراه است، به زودي روي نوع رفتار و نگاه کاربران و نيز نحوه زندگي، رفت و آمد، اطلاعات و تمامي شوون زندگي افراد تاثير خواهد داشت.
وي در مورد اينکه چرا رگولاتوري تاخير اپراتور سوم در ارايه سرويس‌هايش را ناديده گرفته است، افزود: يکي از نکاتي که بسيار مدنظر رگولاتوري بوده کيفيت خدمات است؛ بنابراين بسيار براي رگولاتوري اهميت داشت که سرويس‌هاي اپراتور سوم کمي با تاخير ارايه شود ولي از کيفيت لازم برخوردار باشد.
به عقيده کرم‌پور، اين نوع نگاه از توجه رگولاتوري به حقوق مردم و مشتريان ناشي مي‌شود.
وي مزیت راه‌اندازي اپراتور سوم را ايجاد اشتغال عنوان کرد و گفت: علاوه بر شغل‌هاي زيادي که با شروع فعاليت اپراتور سوم به صورت مستقيم ايجاد مي‌شود، با تعريف سرويس ارزش افزوده در آينده حضور اپراتور سوم منشا تشکيل شغل‌هاي جديدي خواهد بود.

رايتل، حلقه دام بلا نباشد
عبدالرضا شيخ الاسلامي، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي نيز پس از رونمايي از برند رايتل گفت: تجربه کشورهايي که قبلا از اين فناوري استفاده کرده‌اند اين است که ديگر زندگي بدون اين فناوري ممکن نيست.
وي افزود: اين اتفاق در کشور ما هم مي‌افتد، درست مانند اتفاقي که در مورد تلفن همراه افتاد.
وي با ابراز خوشحالي از اينکه اراده و توانايي به ثمر رسيدن اپراتور سوم در کشور به وجود آمده است، گفت: اميدواريم که دهه فجر شهرهاي بزرگ و در سال نو کل کشور تحت پوشش شبکه اپراتور سوم قرار گيرند و کاربران بتوانند سال نو را از طريق اين شبکه به يکديگر تبريک بگويند.
وی عنوان کرد: در مدت زمان کوتاهی سیم‌کارت‌های نسل سوم در کرج، تهران، قم و شیراز واگذار خواهد شد.
شيخ الاسلامي به وجوه ممتاز و ارزشمند اپراتور سوم اشاره کرد و گفت: يکي از نکات ارزشمند اپراتور سوم تماما خصوصي بودن آن است.
وي افزود: اين پروژه دولتي نيست و 32 ميليون ايراني که تحت پوشش سازمان تامين اجتماعي هستند، يعني نيمي از افراد جامعه سهامداران آن را تشکيل مي‌دهند که اين خود مزيت ارزشمندي به شمار
مي‌آيد.
وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي فناوري پيشرفته را مزيت ديگر اپراتور سوم عنوان کرد و گفت: دستيابي به فناوري بالا به خودي خود ظرفيت‌هايي را ايجاد مي‌کند که ارزشمند است.
وي افزود: يکي از موضوعاتي که از همين ابتدا بايد به آن توجه شود بعد اجتماعي و فرهنگي حضور اپراتور سوم است، بايد در نظر داشت که نبايد در ارايه تسهيلات اين اپراتور به گونه‌اي برخورد شود که حتي يک فرد هم از اين ناحيه آسيب ببيند.
وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تلفن همراه نسل سوم به دلیل تسهیلات و امکانات به ملاحظات فرهنگی خاصی نیاز دارد که باید به آن بسیار هوشمندانه توجه و دقت شود، گفت: در این زمینه به همکاران پروژه‌های تامین‌تله‌کام توصیه می‌شود پیوست فرهنگی و اجتماعی هوشمندانه‌ای برای نسل سوم موبایل طراحی کنند تا نه تنها این پروژه، پیشرفت را در زندگی افراد جامعه به دنبال داشته باشد بلکه تعالی فرهنگی و اجتماعی را نیز در بر
گیرد.
شيخ الاسلامي حلقه‌هاي موجود در لوگوي برند رايتل را مورد توجه قرار داد و افزود: نبايد به گونه‌اي رفتار کرد که اين حلقه‌ها حلقه دام بلا باشد، بلکه اپراتور سوم بايد به جايي برسد که هر که در حلقه نباشد
زيان کند.
وي در مورد نحوه تعامل اپراتور سوم با دو اپراتور اول و دوم گفت: بايد اپراتورها با يکديگر در فضايي صميمانه تعامل کنند تا نياز به سرمايه‌گذاري‌هاي اضافي
 پيش نيايد.
وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در مورد ايجاد شغل‌هاي جديد نيز افزود: مسلما حضور اپراتور سوم به ايجاد شغل‌هاي جديدي منجر مي‌شود که اين در نوع خود بسيار پسنديده و خوب است، اما بايد به اين نکته هم توجه داشت که ممکن است اپراتور سوم بعضي از شغل‌هاي قديمي را از رده خارج کند که از ابتدا بايد به دنبال آسيب شناسي اين
مورد باشيم.

فناوري ساده، اما پيشرفته
شاهين آرپناهي، مدير ارتباطات شرکت تامين تله‌کام نيز در مراسم رونمايي از برند اپراتور سوم به بخشي از چشم‌اندازهاي رايتل اشاره کرد و گفت: يکي از ويژگي‌هاي سرويس‌هاي اپراتور سوم استفاده از فناوري بسيار پيشرفته و در عين حال آسان آن خواهد بود.
وي افزود: قرارمان اين است که بخش پيچيده کار را متخصصان اپراتور سوم انجام دهند و بخش آسان آن را در اختيار مشترکان‌مان قرار دهيم.
به گفته آرپناهي، صميميت جزو ارزش‌هاي ما و شفافيت نيز جزو تعهدات اخلاقي ماست.
وي افزود: شعار هميشگي برند رايتل "زندگي در دستان شماست" خواهد بود.
خرداد 92 سایر اپراتورها می‌توانند نسل سوم ارایه کنند
در انتهای این نشست نیز رییس سازمان تنظیم مقررات در جمع خبرنگاران گفت: خدمات نسل سوم تلفن همراه براي عموم مردم خواهد بود.
محمد كرم‌پور، رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي با بیان اين‌كه خدمات نسل سوم تلفن همراه براي عموم مردم است، افزود: سيم‌كارت‌هايي كه در حال حاضر در كرج توزيع شده است، داراي خدمات نسل سوم هستند.
او در پاسخ به اينكه كار تست اين شبكه از حدود يك سال پيش آغاز و چرا اينقدر طولاني شده است، افزود: وقتي تكنولوژي پيشرفته است، طبيعي خواهد بود كه كار پيچيده‌تر باشد بنابراين رگولاتوري نسبت به‌ اين موضوع حساسيت بيشتري داشته و ممكن است كار تست آن يك سال به طول بينجامد؛ چه ايرادي دارد؟
وي با بيان اينكه شبكه راه‌اندازي شده و در حال فعاليت است و مشكل فني هم ندارد، در پاسخ به اين سوال كه ظاهرا اين اپراتور تمايلي به ارايه سيم‌كارت‌هايش به عموم مردم ندارد، گفت: رگولاتوري با كسي تعارف ندارد و اين اپراتور چه تمايل داشته و چه نداشته باشد، بايد اين كار را انجام دهد و ما برخورد‌هاي لازم با اين اپراتور را براساس قوانين انجام
 مي‌دهيم.
وي درباره‌ دوره حفاظت اين اپراتور كه از خرداد ‌ماه شروع شده است، گفت: دوره‌ حفاظت به اين معناست كه اپراتور‌هايي كه از قبل امكانات دارند و سرمايه‌گذاري كرده‌اند، نمي‌توانند خدمات نسل سوم تلفن همراه را ارایه دهند، ولي به محض اتمام دوره‌ حفاظت در خرداد ماه سال 1392 براي اپراتور سوم، آنها مي‌توانند با مجوز رگولاتوري سرويس‌هاي نسل سوم و يا بالاتر را ارايه دهند.

آغاز ثبت نام سيم‌كارت اپراتور سوم از نيمه‌ دوم آذرماه
مديرعامل رايتل نیز در جمع خبرنگاران گفت: ظرفيت شبکه به گونه‌اي است كه از همان ابتدا تمامی‌ سرويس‌ها از جمله تلفن تصويري و هر كدام كه ثبت‌نام شود را در كرج ارایه خواهيم داد.
حميد فرنگ بیان کرد: مجموعه‌ ما شبانه‌روزي و در حال توسعه است.
وی افزود:‌ در حال حاضر سيم‌كارت‌هاي رايتل در كرج به‌صورت پايلوت، مرحله آزمايشي خود را سپري مي‌كنند و شبكه فروش اپراتور سوم تلفن همراه نيز به فراخور واگذاري‌ در حال توسعه است و اين اپراتور از نيمه دوم آذرماه ‌ ثبت‌نام خواهد داشت و سيم‌كارت‌ها به مرور عرضه مي‌شوند.
حميد فرنگ بیان كرد: اپراتور سوم تلفن همراه با برند رايتل، نسل سوم تلفن‌ همراه را در چارچوب قوانين ارايه ‌مي‌دهد.
وي ادامه داد: تعرفه پایه تماس اپراتور سوم كه از اين پس رايتل ناميده مي‌شود، برای هر دقیقه 85 تومان است که سعی خواهیم کرد با طرح‌های تشویقی این رقم را در چارچوب قوانین کاهش دهیم.
او در پاسخ به اين سوال كه با وجود محدوديت در پهناي باند، چگونه‌ مي‌توانيد اينترنت با سرعت 512 را روي سيم‌كارت‌هاي‌تان ارايه دهيد، گفت: اپراتور سوم هم اکنون قابليت ارايه نسل سوم را دارد اما در ارايه خدمات بر اساس قوانين و مقررات تعيين شده عمل مي‌كند.
مدیرعامل این اپراتور در مورد استفاده از اینترنت بیشتر از سرعت 128 کیلو بیت بر ثانیه روی تلفن همراه افزود:‌ اپراتور سوم باید از قوانین جاری در کشور تبعیت کند و در موضوع اینترنت نیز برای دریافت سرعت بیشتر از 128 کیلو بیت فقط با مجوزهای مورد تایید سازمان تنظیم مقررات این موضوع امکان پذیر است.
وي عنوان كرد: علت تاخير واگذاري در شهر تهران، محدوديت شهرداري براي نصب آنتن‌هاي BTS است و در صورت رفع محدوديت‌ها شرايط براي واگذاري در تهران نيز فراهم است.
فرنگ درباره اظهارات ZTE مبني بر اينكه دليل تاخير اين اپراتور را عدم تامين مالي براي ترخيص تجهيزات در گمرك دانسته بود، گفت: اين موضوع درست نيست و آن را تكذيب مي‌كنم.
مديرعامل رايتل افزود: ما به فضايي به دور از جنجال نياز داريم تا بتوانيم به موقع به تعهدات داده شده،
 عمل ‌كنيم.
وي ضمن تاكيد بر پيشبرد برنامه‌هاي اين اپراتور در فضايي آرام، پاسخگو نبودن مديران رايتل به رسانه‌ها را در راستاي ايجاد فضايي به دور از جنجال اعلام كرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :