آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 32779
تاریخ انتشار : 6 شهریور 1392 11:27
تعداد بازدید : 950

محصولات داخلی دارای شناسنامه فناورانه می‌شوند

صدور گواهینامه بومی سازی فناوری برای 100 شرکت ایرانی

معاون سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران با اعلام اینکه 100 شرکت تولیدی در کشور گواهینامه توانمندی های فناوری دریافت کرده اند گفت: با ارایه گواهینامه بومی سازی فناوری برای نخستین بار، شرکت های فعال در این حوزه و محصولات آنها با استفاده از به روزترین متدها، رتبه بندی می شوند تا از این پس مصرف کننده داخلی با اطلاع از این شرایط و با حصول اطمینان از نتیجه دلخواه خود دست به انتخاب بزند و دستگاه هاي دولتي نيز بتوانند بدون دغدغه از فناوري هاي بومي حمايت كنند.

خبرگزاری مهر- سعید زرندی بومی‌سازی فناوری در کشور را آغازگر تحولات عظیم صنعتی و اقتصادی ایران عنوان کرد و گفت: اگر قرار است چشم‌اندازهای ایران در افق 1404 در حوزه صنعت و اقتصاد عملی شود، بدون توجه به دانش بومی‌ و بومی‌سازی فناوری کاری از پیش نخواهیم برد و لازمه تحقق اقتصاد مقاومتي برنامه‌ريزي آگاهانه براي نيازهاي تكنولوژيك كشور است.
معاون تجاری سازی و ارتباط با صنعت سازمان پژوهش‌های علمی‌ و صنعتی ایران درباره اهمیت صنایع دانش بنیان و نقش اساسی بومی‌سازی فناوری در کشور گفت: هرچند در این عرصه نباید به دنبال اختراع مجدد چرخ بود اما باید قبول کنیم بسیاری از برندهای صنعتی و تجاری مطرح دنیا حاضر به ارایه دستاوردها و علوم خود به سایر کشورها نیستند و شمار زیادی از تکنولوژی‌های برتر در حوزه‌های مختلف تنها در اختیار چند کشور معدود در دنیا قرار گرفته که بايد اين تهديد را با برنامه‌ريزي به فرصت تبديل کرد.
وی با تاکید بر اینکه باید بتوانيم در زنجيره توليد تكنولوژي در منطقه غرب آسيا برنامه‌ريزي كنيم افزود: در گام نخست برای اینکه چطور و چگونه به این اهداف برسیم نيازمند شناخت فناوری‌ها و تولیدات بومی ‌در کشور هستیم و لازم است مرجعی قابل اعتماد ميزان بومي بودن تکنولوژی را محاسبه و ارایه کند.
زرندی درباره وظایف سازمان پژوهش‌های علمی ‌و صنعتی ایران گفت: در گذشته براساس قانون استفاده از حداكثر توان داخلي اين مسووليت به این سازمان سپرده شده بود و در حال حاضر در ماده 17 قانون حمايت از شركت‌هاي دانش بنيان مسووليت رصد فناوري به سازمان پژوهش‌های علمی‌ و صنعتی ایران سپرده شده است.
معاون سازمان پژوهش‌های علمی‌ و صنعتی ایران ابراز امیدواری کرد که با همکاری وزارتخانه‌های تولیدی و اساسی کشور از قبیل، صنعت معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت، نیرو و جهاد کشاورزی، شرکت‌های دارای توانایی و فعال در این حوزه‌ها شناسایی، شناسنامه‌دار، حمایت و تقویت شوند تا مرتبطان با این حوزه‌ها با اطمینان دست به انتخاب و همکاری با آنها بزنند. وی با بیان این موضوع که در هفت پژوهشكده سازمان و نيز با توجه به وجود دفاتر مركزي ارتباط صنعت و دانشگاه وزارت علوم در اين سازمان با بيش از دو هزار خبره علمي مرتبط افزود: با فراخوان شرکت‌های تولیدی برای اخذ گواهینامه بومی‌سازی فناوری نزديك به 100شركت بزرگ موفق به اخذ گواهينامه توانمندي‌هاي فناوري شده‌اند.
زرندی با تاکید بر اینکه با اخذ این گواهینامه‌ها، مشتریان حقیقی و حقوقی از این پس اطمینان می‌یابند که چقدر از تکنولوژی، دانش و فناوری که در اختیار گرفته‌اند محصول داخل و چقدر از آن متعلق به خارج از کشور است، گفت: دغدغه استفاده از محصولات غیر بومی‌ با مهر بومی ‌و مخاطراتی را که در این زمینه به آنها تحمیل می‌شود را از میان خواهیم برد و شرايط اطمينان را براي دستگاه‌هاي اجرايي كشور فراهم مي‌آوريم.
وی افزود: تهیه شناسنامه فناوری و تعيين سطح تكنولوژي و ميزان نوآور بودن و نيز قابليت علمي صاحبان صنعت را از مزاياي اين گواهينامه دانست و گفت: برای نخستین بار آماده‌ایم شرکت‌های فعال در این حوزه و محصولات آنها را با استفاده از به‌روزترین متدها، رتبه‌بندی کنیم تا از این پس مصرف‌کننده داخلی با اطلاع از این شرایط و با حصول اطمینان از نتیجه دلخواه خود دست به انتخاب بزند و دستگاه‌هاي دولتي نيز بتوانند بدون دغدغه از فناوري‌هاي بومي حمايت كنند. دبير جشنواره بين‌المللي خوارزمي با تاکید بر اینکه لازم است امروز در بسیاری امور از سردادن شعار و ارایه راهکار بدون پشتوانه علمی ‌خودداری کنیم، به دست آوردن اطمینان و ایجاد یک برند قابل استناد را از اولویت نیازهای تولیدی کشور برشمرد و ابراز امیدواری کرد با برنامه‌ریزی‌های پیش رو این مهم در کشور به زودی محقق شود.
وي گفت: در آبان ماه امسال از 50 شركت داراي گواهينامه فناوري بومي قدردانی می‌شود و از سال آينده در جشنواره‌اي هر سال 50 شركت برتر ايراني داراي توان بومي‌سازي نوآور و خلاق را به كشور معرفي می‌کنیم و اميد است با همكاري ساير دستگاه‌هاي اجرايي بتوانيم مصوبات تشويقي براي اين شركت‌ها از دولت اخذ کنیم.
زرندی گفت: واحدهاي توليدي كه به مرحله بهره‌برداري رسيده‌اند مي‌توانند با مراجعه به سايت http://fanavari.irost.org در مرحله ارزيابي ثبت‌نام کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :