آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 32807
تاریخ انتشار : 6 شهریور 1392 12:17
تعداد بازدید : 2180

«پلی استور» و توسعه دهندگان ایرانی

گوگل در پست ارسال شده روی گوگل پلاس اعلام کرده است که از امکان توزیع برنامه های جانبی موبایل در ایران به بخش توسعه دهندگان "گوگل پلی" افزوده شده و این کشور با تاخیری چند ساله به فهرست بلندبالای کشورهای هدف فروشگاه آندرویید گوگل پیوسته است. البته این موضوع تنها برای برنامه های رایگان صدق می کند و برنامه های تجاری کماکان در ایران قابل عرضه نخواهد بود. از این پس هر توسعه دهنده ای که ایران را نیز در کشورهای هدف توزیع برنامه خود قرار دهد، برنامه اش در دسترس کاربران ایرانی قرار خواهد گرفت. البته این جدای از محدودیت های دیگری است که ممکن است از جانب دیگر واسطه های ارتباطی ایجاد شده باشد.

حسام آرمندهی

"آندرویید مارکت" که نام قدیمی گوگل پلی است از ابتدای کار همچون فروشگاه کروم، خدمات گوگل انالیتیکز و موارد دیگر، طبق سیاست‌های گوگل روی کاربران ایرانی مسدود بود و همین امر باعث شد که شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان ایرانی برای پر کردن خلا دسترسی به برنامه‌های آندرویید پا پیش بگذارند و به توزیع مستقیم برنامه‌ها در داخل کشور بپردازند که "کافه بازار" تنها مثالی از آنهاست.
زمستان ۱۳۹۰ در خلال کنگره جهانی موبایل در بارسلون، در رویدادی خبری از اریک اشمیت رییس هیات مدیره گوگل درباره عدم سرویس‌دهی آندرویید مارکت به ایرانیان پرسیدم که ایشان در جواب جلوی دوربین‌های پرتعداد به سیاست‌های کلان دولت آمریکا اشاره کرد و به شوخی گفت: "در زندان پهنای باند نیست!" البته در همان زمان شرکت‌های آمریکایی بودند که خدماتی مشابه به ایرانیان ارایه می‌کردند و نمی‌توان به راحتی پذیرفت که همه تصمیم، تصمیمی حکومتی بوده است. در نهایت تلاش ما بی‌نتیجه ماند و محدودیت دسترسی از میان برداشته نشد.ما تعدادی از دانش‌آموختگان دانشگاه شریف و تهران، مدتی پیش از این سوال و جواب، فعالیت خود را در حوزه فروشگاه برنامه‌های آندرویید آغاز کرده بودیم و با استقبالی که کاربران ایرانی از خدمات ما در غیاب گوگل داشتند، روحیه‌ای دوچندان گرفته بودیم. البته نمی‌توان اثر تحریم‌ها و انگیزه‌ای که ما برای کم‌اثر ساختن این تصمیم ناعادلانه پیدا کرده بودیم را در این موفقیت نادیده گرفت. همیشه پیغام‌هایی که دسترسی حساب‌کاربریم را به خدمات شرکت‌های آمریکایی به خاطر ملیتم محدود می‌کرد، توهینی به خود و هم‌وطنانم می‌دانستم. البته به همین میزان محدود شدن دسترسی از جانب ایران به برخی وب‌سایت‌ها را نیز نادرست می‌دانم.
هم‌اکنون بی‌نهایت خوشحالیم که توانسته‌ایم در این مدت خلا وجود چنین فروشگاهی را برای میلیون‌ها ایرانی پر کنیم و فرصتی برای بیش از یکهزار و ۵۰۰ برنامه‌نویس آندرویید برای درآمدزایی و کارآفرینی فراهم کنیم تا صنعتی جدید در ایران شکل بگیرد. فارغ از اینکه این تصمیم اخیر گوگل چه تاثیری روی بازار برنامه‌های جانبی موبایل در ایران و فعالیت هزاران تولیدکننده می‌گذارد، معتقد هستم که در این مورد ویژه، مصرف‌کننده ایرانی باید از تولیدکننده ایرانی حمایت کند تا با افزایش توانایی بومی، اثر چنین تهدیدهایی در آینده ایران کاهش یابد و برخورد تبعیض‌آمیز دیگران را کم‌اثر کند.
ما در حد توانایی خود برای خدمت‌رسانی به کاربران موبایل و تولیدکنندگان ایرانی تلاش کردیم و برای بهبود آن نیز در تلاشیم و هم‌اکنون 10‌ها جوان با میانگین سنی زیر ۲۳ سال در پشت صحنه کافه بازار فعالیت می‌کنند. ما بر این باوریم که با کسب تجربه، افزایش انگیزه، حمایت مصرف‌کنندگان و با داشتن تمرکز و پشتکار، می‌توانیم ظرف چندسال آتی خدماتی حتی بهتر از گوگل در این زمینه به مردم کشورمان ارایه کنیم. اگر حمایت ایرانیان از این مجموعه و مجموعه‌های مشابه صورت نگیرد اکثر افرادی که هم‌اکنون در این صنعت فعال هستند مانند دیگر فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر ایران، از سال دیگر در شرکت‌های گوگل، فیس‌بوک و مایکروسافت مشغول به کار خواهند شد، در حالی‌ که نقشی در تصمیم‌گیری‌های کلان این شرکت‌ها در محدود کردن دسترسی اعضای خانواده‌شان در ایران به خدمات مشابهی که خودشان منشای تولید آن هستند، نخواهند داشت.
* موسس کافه بازار


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :