آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 32877
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1392 11:9
تعداد بازدید : 775

رییس انجمن شرکت‌های اینترنتی:

«تفتان» و «تلفا» را احیا می کنیم

رییس انجمن شرکت های اینترنتی با اظهار امیدواری به اینکه در دولت جدید، فعالیت دو تعاونی "تلفا" و "تفتان" از سرگرفته شود، گفت: مذاکرات با شرکت ارتباطات زیرساخت برای تجدیدنظر در قرارداد فعالیت این دو تعاونی نتیجه ای به همراه نداشت.
به همین دلیل فعالیت این دو تعاونی مسکوت ماند اما در دولت جدید با توجهی که به بخش خصوصی می شود، امیدواریم دو تعاونی تلفا و تفتان احیا شود.

فناوران- مسعود ریاضیات گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و انجمن شرکت‌های اینترنتی اوایل سال 89 برای عبور ترافیک اورجینیشن از کانال رسمی به ایجاد دو تعاونی «تفتان» و «تلفا» اقدام کردند، اما به دلیل تنظیم یک جانبه قرارداد از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت، این قرارداد برای شرکت‌ها قابل اجرا نبود و فعالیت این دو تعاونی به نتیجه نرسید.
وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون این دو تعاونی وجود دارند، ولی غیرفعال هستند، گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت برای تضمین این قرارداد که مدت آن یک سال بود، ضمانت‌نامه 400 میلیون تومانی و 300 میلیون تومان پیش‌پرداخت از دو تعاونی مذکور مطالبه کرده بود. همچنین تعهدات دیگر منوط به انجام درست قرارداد و انجام ماهانه 10 میلیون ترافیک برای هر تعاونی بود اما از آنجایی که به اعتقاد ارایه‌دهندگان تلفن اینترنتی عوارض در نظر گرفته شده برای ترانزیت ترافیک تلفن اینترنتی نسبت به درآمد شرکت‌ها بالاست، انجمن شرکت‌های اینترنتی طی نامه‌ای رسمی به وزارت ارتباطات خواستار کاهش این عوارض شد که این اعتراض بی‌پاسخ ماند و فعالیت دو تعاونی تفتان و تلفا مسکوت ماند.
ریاضیات با بیان اینکه در دولت گذشته همکاری با بخش دولتی بسیار سخت شده بود، افزود: طرح تشکیل دو تعاونی VOIP با توجه به وفور شرکت‌های کوچک و خرده‌پا در بازار بسیار خوب بود که به خاطر شرایط حاکمیتی به آن بها داده نشد.
وی افزود: به محض اینکه معاونان وزیر ارتباطات مشخص و مستقر شوند دوباره بحث احیای این دو تعاونی را مطرح خواهیم کرد امیدواریم این‌بار زیرساخت اقدام به سنگ‌اندازی نکند.رییس انجمن شرکت‌های اینترنتی در ادامه با اشاره به مجوز فعالیت ISPها گفت: اینکه مجوزها تمدید نمی‌شود در حد حرف باقی مانده است و شرکت‌ها از این بابت مشکلی ندارند.
وی افزود: موضوع مهم در رابطه با مجوز ISPها این است که صدور مجوزها باید مانند سایر صنوف برعهده تشکل‌های صنف باشد و ما هم از دولت جدید می‌خواهیم که این کار را به عهده بخش خصوصی بسپارد.وی با تاکید بر اینکه اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنف فناوری اطلاعات باید مجوز فعالیت شرکت‌های اینترنتی را صادر کنند، گفت: صنف فناوری اطلاعات دارای تشکل‌های بسیاری است مانند سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، انجمن شرکت‌های اینترنتی و غیره که می‌توانند مجوز فعالیت ISPها را صادر بنابراین نیازی به دخالت دولت نیست.
ریاضیات افزود: امیدواریم در دولت جدید به بخش‌خصوصی اجازه فعالیت مستقل داده شود و وزارتخانه از حالت تصدی‌گری خارج و نقش حاکمیتی داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :