آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3304
تاریخ انتشار : 30 آبان 1390 22:53
تعداد بازدید : 549

باتری های موبایل در آینده هفته ای یک بار شارژ می شوند

دانشمندان آمریکایی فناوری جدیدی را توسعه داده اند که مدت زمان مصرف و سرعت شارژ باتری های قابل شارژ را افزایش می دهد.

مهر- محققان دانشگاه نورث وسترن فناوری جدیدی را توسعه داده‌اند که بر پایه آن باتری‌های قابل شارژ تلفن‌های همراه یک هفته شارژ می‌مانند و برای شارژ آنها تنها به 8 تا 15 دقیقه زمان نیاز است.
این تیم مهندسان، الکترودی را برای باتری‌های یون‌های لیتومی ایجاد کردند که به باتری اجازه می‌دهد شارژ خود را 10 برابر بیشتر از باتری‌های رایج حفظ کند و 10 برابر سریع‌تر شارژ شود. به گفته این دانشمندان، این اختراع می‌تواند ظرف پنج سال آینده به عرضه تجاری برسد. این محققان در این زمینه اظهار داشتند: «ما کشف کرده‌ایم که چگونه می‌توان شارژ این باتری جدید یون‌های لیتیومی را 10 برابر کرد. حتی پس از 150 مرتبه شارژ که برابر با یک سال عملیات است این باتری هنوز پنج برابر موثرتر از باتری‌های لیتیومی موجود در بازار عمل می‌کند.»
باتری‌های یون‌های لیتیومی از طریق یک واکنش شیمیایی که در آن یون‌های لیتیوم از یک قطب به قطب دیگر (آند و کتاد) باتری جابه‌جا می‌شوند شارژ می‌شوند.
زمانی که باتری در حال استفاده است یون‌ها به خاطر فرآیند الکترولیت از آند به کاتد حرکت می‌کنند و زمانی که در حال شارژ است این حرکت در جهت مخالف انجام می‌شود.
درحال حاضر، توانایی اجرایی باتری‌های لیتیومی از دو نظر محدودیت دارند. اول اینکه توانایی انرژی این باتری‌ها به دلیل تراکم بار یا تعداد یون‌های لیتیومی که می‌توانند در آند و کاتد جمع شوند محدود است.
محدودیت دیگر مربوط به سرعتی است که یون‌های لیتیومی با آن از الکترولیت به آند می‌روند که این سرعت حرکت، زمان شارژ را تعیین می‌کند.
در باتری‌های قابل شارژ فعلی، آند به ازای هر شش اتم کربن می تواند تنها پذیرای یک اتم لیتیوم باشد.
به منظور بهبود توانایی انرژی، دانشمندان به جای کربن از سیلیکون استفاده کرده‌اند. سیلیکون قادر است لیتیوم بیشتری را در خود جمع کند که برابر با چهار اتم به ازای هر سیلیکون است.
براساس گزارش رجیستر، این تیم همچنین از یک فرآیند اکسیداسیون شیمیایی استفاده کرده‌اند که در ورقه‌های گرافنی حفره‌های کوچکی در ابعاد 10 تا 20 نانومتر ایجاد می‌کند. این حفره‌ها به یون‌های لیتیومی اجازه می‌دهند برای رسیدن به آند یک راه میانبر پیدا کنند و به این ترتیب زمان شارژ باتری را حداکثر 10 برابر کاهش دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :