آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3311
تاریخ انتشار : 30 آبان 1390 23:9
تعداد بازدید : 568

حذف نام پست بانک از واگذاری ها خلاف قانون است

معاون سابق سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه سهامداران پست بانک نگران بازپس گیری سهام شان نباشند، گفت: حذف نام پست بانک از فهرست واگذاری ها خلاف قانون بوده و تصویب آن در مجلس بعید به نظر می رسد، و در صورت تصویب، مورد تایید شورای نگهبان قرار نخواهد گرفت.

فارس- مهدی عقدایی درباره تصویب طرح یک فوریتی حذف نام پست‌بانک از فهرست واگذاری شرکت‌های مشمول اصل 44 که در مجلس انجام شد، اظهار داشت: به رغم تصویب این طرح که تاکنون سابقه نداشت، بعید می‌دانم مجلس به آن رای دهد. چرا که اولا چنین اقدام مخالف دو قانون اصل 44 و قانون سیاست‌های کلی اصل 44 بوده و دوما مقام معظم رهبری در ابلاغیه این اصل، نام شرکت‌ها و بنگاه‌های غیر قابل واگذاری را ذکر کرده بودند که در آن نام بانک پست‌بانک نبود. سوما واگذاری پست‌بانک با مصوبه دولت و مجلس بوده و ضمایم آن در بودجه دو سال اخیر آمده است.
وی ادامه داد: با در نظر گرفتن این موارد حتی اگر به فرض تصویب حذف نام پست‌بانک از فهرست واگذاری‌ها توسط مجلس، شورای نگهبان آن را مورد تایید قرار نخواهد داد.
عقدایی با بیان اینکه تا زمان حضورش در سازمان خصوصی‌سازی حدود 13 درصد سهام پست‌بانک در بورس عرضه و 25 درصد دیگر به سهام عدالت تخصیص داده شده بود، افزود: درحالی مجلس می‌تواند به واگذار نشدن باقیمانده سهام پست‌بانک تا سال 1393 ( پایان زمان اجرای اصل 44 ) رای دهد که این موضوع هم قبلا عنوان شده است.
وی در برابر این نکته که سهامداران این شرکت مشمول اصل 44 نگران آینده این شرکت و امکان باز پس‌گیری سهام هستند، خاطر نشان کرد: واقعیت این است که امکان باز پس‌گیری سهام این شرکت وجود ندارد اما درصورت حذف نام آن از فهرست واگذاری‌ها، مجلس و دولت باید مکلف به رعایت حقوق سهامداران شوند تا زمینه فروش سهام سهامداران به قیمت‌های عادلانه وجود داشته باشد.
عقدایی گفت: وزارت ارتباطات در حالی در مورد پست‌بانک خلاف کرده که بهتر است مسوولان آن از دخالت پرهیز کرده و قانون اصل 44 را ملاک قرار دهند تا مشکلات مدیریتی و برگزاری مجمع سالانه آن برطرف شود.
بر اساس این گزارش، طرح حذف پست‌بانک از فهرست واگذاری‌ها در مجلس مطرح شده و یک فوریت آن برای رسیدگی در مجلس به تصویب رسیده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :