آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3314
تاریخ انتشار : 30 آبان 1390 23:14
تعداد بازدید : 477

استیضاح کنندگان وزیر نیرو تحصن می کنند

در پی تعلل هیات رییسه مجلس در اعلام وصول طرح استیضاح وزیر نیرو ، طراحان استیضاح اعلام کردند که قصد دارند همانند اسفند ماه سال گذشته در اعتراض به این روند در جلسه امروز مجلس در جایگاه هیات رییسه تحصن کنند.

مهر- موسی الرضا ثروتی با اشاره به عدم اعلام وصول طرح استیضاح وزیر نیرو گفت: صبر ما تمام شده است. هیات رییسه از سه هفته قبل تا کنون به بهانه‌های مختلف اعلام وصول این طرح را به تعویق می اندازد.
وی ادامه داد: من شخصا با لاریجانی، رییس مجلس در این باره صحبت کردم و وعده دادند که بعد از تعطیلات مجلس طرح استیضاح اعلام وصول می‌شود، اما چنین نشد و گویی قصدی هم نیست که این طرح به جایی برسد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: همه کوپن‌های هیات رییسه نزد استیضاح کنندگان سوخته است و حنای آنها دیگر پیش ما رنگی ندارد.
ثروتی گفت: ما به عملکرد هیات رییسه مجلس ایراد داریم و معتقدیم که اعضای آن با دولت لابی کرده و در نتیجه این لابی‌گری‌ها نمایندگان را تهدید می‌کنند.
وی ادامه داد: اگر غیر از این است چرا هیات رییسه مجلس باید برای اعلام وصول طرح استیضاحی که حق نمایندگان است مدام امروز و فردا کند؟
نماینده بجنورد گفت: متاسفانه لاریجانی مشکلی از ما حل نمی‌کند بلکه در مسیر ما سنگ اندازی هم می‌کند.
ثروتی ادامه داد: با جمعی از استیضاح کنندگان نامجو در جلسه روز یکشنبه مجلس تصمیم گرفتیم در جلسه امروز در جایگاه هیات رییسه حضور یابیم و تا این طرح اعلام وصول نشود از جایگاه هیات رییسه پایین نیاییم و آنجا تحصن کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در اسفند ماه سال 89 نیز طرح استیضاح وزیر نامجو با همین شیوه اعتراضی استیضاح کنندگان و حضور در جایگاه هیات رییسه مجلس اعلام وصول شد.
عماد حسینی، نماینده قروه و سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس نیز با ابراز تاسف از عملکرد هیات رییسه مجلس گفت: هیات رییسه بدون هیچ توجیه مانع اعلام وصول طرح استیضاح نامجو شده است و استیضاح کنندگان هم دیگر نمی‌توانند کاری کنند.وی ادامه داد: از آنجا که در سال پایانی مجلس هشتم هستیم هیات رییسه نگرانی هم بابت به دست آوردن آرای نمایندگان ندارد و به هر شیوه‌ای که بخواهد عمل می‌کند.نماینده قروه گفت: اداره مجلس نباید دستوری باشد هر نماینده جایگاه خود را دارد اما هم اکنون شرایط مجلس به شکلی است که هیات رییسه به نمایندگان دیکته می‌کند که چه کنند، در حالی که این دور از شان مجلس است.حسینی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر برخی از استیضاح کنندگان هم امیدی به نتیجه استیضاح ندارند و معتقدند اگر قرار باشد با استیضاح وزیر نیرو هم مانند استیضاح وزیر اقتصاد برخورد شود همان بهتر طرح پیگیری نشود.وی گفت: درست است که وزیر اقتصاد مجددا رای اعتماد گرفت اما این از خاطره مردم هیچ‌گاه حذف نمی‌شود و این کار مجلس از نظر آنان پذیرفته نخواهد بود.
حسینی ادامه داد: امضا کنندگان طرح استیضاح وزیر نیرو در جلسه امروز نسبت به این طرح و چگونگی پیگیری آن با هم گفت‌وگو خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، طرح استیضاح وزیر نیرو به دلیل عدم انجام تعهدات وزارت نیرو در حوزه آب و سدسازی و همچنین عدم پرداخت مطالبات پیمانکاران برق اول آبان ماه با 51 امضا تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد.
عدم پرداخت مطالبات پیمانکاران و به ورشکستگی کشاندن آنها، بی کفایتی در اخذ مطالبات وزارت نیرو از دولت، ناتوانی در حل مشکلات آب کشور، عدم انجام موادی از قانون بودجه و برنامه توسعه چهارم و پنجم، بی‌توجهی به مطالبات قانونی نمایندگان از حوزه‌های مختلف، دادن مجوز برای پرداخت یارانه‌ها از محل درآمدهای وزارت نیرو و تمکین در برابر فشارهای غیر قانونی مقامات بالاتر اجرایی و بی‌توجهی به استراتژی صنعت برق از جمله محورهای طرح استیضاحی است که توسط نمایندگان مجلس تهیه شده است.
تلاش نمایندگان مجلس برای استیضاح مجدد وزیر نیروی دولت دهم در حالی شکل گرفته است که وی 15 اسفند ماه سال گذشته نیز به دلیل ناکارآمدی و مدیریت با طرح استیضاح به صحن مجلس شورای اسلامی فراخوانده شد و اما با کسب 102 رای مخالف استیضاح در برابر 101 موافق توانست بار دیگر به وزارت نیرو باز گردد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :