آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3315
تاریخ انتشار : 30 آبان 1390 23:16
تعداد بازدید : 436

رییس کل بانک مرکزی خبر داد:

رفع اثر چک برگشتی توسط خود بانک ها

رییس بانک مرکزی گفت: به بانک ها و صرافی ها اعلام کرده ایم که برای ارز های مسافرتی و مصارف لازم به بانک مرکزی مراجعه و ارزهای لازم را دریافت کنند.

بینا- محمود بهمنی همچنین درباره سیاست‌ سه‌نرخی بودن ارز افزود: نمی‌گذاریم سه نرخی شدن به این‌ اندازه باقی بماند.وی درباره برخی موسسات که وعده رفع اثر چک برگشتی را به صاحبان چک می‌دهند، با غیرقانونی خواندن فعالیت آنان گفت: افراد به ما مراجعه کنند، خودمان برای‌شان رفع اثر می‌گیریم، نیازی به مراجعه به این افراد و موسسات نیست.

تثبیت بازار ارز نیازمند یک شوک اعتمادزاست
در خصوص بازار ارز یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در حال حاضر منابع ارزی کشور در بالاترین حد قرار دارد، بیان داشت: بانک مرکزی با ایجاد یک شوک اعتماد‌زا می‌تواند بازار ارز را کنترل کند. محمد واعظ در باره نوسانات بازار ارز اظهار داشت: افزایش قیمت ارز در بازار آزاد ناشی از عملیات «شتاب و تاخیر» معامله‌گران است.وی در تشریح این موضوع گفت: عملیات شتاب و تاخیر به این معناست که معامله‌گرانی که ارز دراختیار داشتند از عرضه آن تا حدودی خودداری کرده و در مقابل کسانی که تقاضاکننده ارز بودند تقاضای خود را به جلو انداختند.
این کارشناس اقتصادی افزود: انتظارات عوامل بازار هم از طریق دلایل ذکرشده و هم از طریق مقایسه نرخ بازدهی ارز با سایر دارایی‌های جایگزین آن، بر شتاب تقاضا اثر گذاشته است.
واعظ تصریح کرد: در وضعیت کنونی مساله اصلی تامین تقاضای بازار آزاد، محدودیت منابع ارزی کشور نیست.
وی ادامه داد: در حال حاضر ارزش منابع ارزی کشور در بالاترین حد و بی‌نظیر است اما مشکلاتی در تبدیل آن به اسکناس ارزی وجود دارد که قابل حل است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :