آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34353
تاریخ انتشار : 2 مهر 1392 11:51
تعداد بازدید : 1213

فرهنگ ها، جست‌وجوگر اینترنت خودشان را می‌خواهند

موتورها و کشورها

برخی کشورها خودشان دست به کار شده اند و موتور جست وجوی بومی راه اندازی کرده اند که کاربران را تا حد زیادی از گوگل و یاهو بی نیاز کنند. بسیاری از کشورها داری موتورهای جست وجویی هستند که صرفا جامعه کاربران بومی خود را هدف گرفته است و نتایج جست وجوی کاربر را از میان صفحات بومی عرضه می کنند، تعداد موتورهای جست وجوی بومی شاید به اندازه کشورهای جهان متنوع باشد که در اینجا تنها برخی از مهم ترین آنها آورده شده است. استفاده از موتورهای جست وجوی بومی دارای مزایای بسیاری است که یکی از مهم ترین آنها ارایه نتایج جست وجو به زبان های بومی است، اما گاهی این موتورهای جست وجو به قدری در خدمات خود حرفه ای هستند که در کشورهای محل تولد خود از رقبای جهانی پیشی گرفته اند.

خبرگزاری مهر

موتور جست‌وجوی چینی؛ پربازدید ترین سایت دنیا
Baidu.com موتور جست‌وجوی خدمات گوناگون از جست‌وجو تا شبکه‌های اجتماعی است، این وب‌سایت همچنین دارای قابلیت جست‌وجو در اینترنت، عکس و فایل‌های صوتی است. از دیگر قابلیت‌های این سایت نوشتن عبارت مورد نظر به خط پین یین و برگرداندن آن به طور خودکار به چینی نوشتاری و جست‌وجو بر اساس آن است. این سایت در سال ۲۰۰۰ راه‌اندازی شد و در سپتامبر سال ۲۰۱۱ ششمین سایت پربازدید دنیا و پربازدیدترین سایت چین لقب گرفت. در اکتبر سال ۲۰۱۲ بایدو پنجمین سایت پربازدید در دنیا بود. بایدو ۷۴۰ میلیون صفحه، ۸۰ میلیون عکس و ۱۰ میلیون فایل چندرسانه‌ای را به صورت فهرست راهنما دارد، بنابراین جای تعجبی ندارد که مردم چین به جای گوگل از بایدو استفاده می‌کنند و قسمت اعظم سهم بازار موتور جست‌وجو را در چین بایدو به خود اختصاص داده است.
این کشور دارای موتورهای جست‌وجوی دیگری چون Soso.com هم بوده که برای مثال در اکتبر ۲۰۱۲ این سایت در رده ۳۳ جهانی قرار داشته و در رده ۱۱ جدول سایت‌های پربازدید چین جای گرفت.

محبوبترین وب‌سایت روسی
Yandex.ru یک شرکت فناوری اطلاعات روسی است که بزرگ‌ترین موتور جست‌وجوی روسیه و هشتمین موتور جست‌وجوی جهان را اداره می‌کند. همچنین این شرکت توسعه‌دهنده سرویس‌ها و محصولات اینترنتی بسیاری محسوب می‌شود. صفحه خانگی Yandex.ru محبوب‌ترین وب‌سایت در روسیه به شمار می‌رود. یاندکس ۶۰ درصد از سهم بازار موتورهای جست‌وجو را در روسیه به خود اختصاص داده است. این موتور جست‌وجو چهارمین موتور جست‌وجوی بزرگ در جهان است به طوری که روزانه ۱۵۰ میلیون جست‌وجو در آن صورت می‌گیرد و براساس آمار فوریه ۲۰۱۳ روزانه یاندکس 5/50 میلیون کاربر دارد. این موتور جست‌وجو همچنین حضور گسترده‌ای در اکراین و قزاقستان دارد و حدود یک سوم از تمام نتایج جست‌وجو در این بازرها و ۴۳ درصد از نتایج جست‌وجو در بلاروس را به خود اختصاص داده است.
ژاپن و موتورهای جست‌وجوی بومی
ژاپن یک بازار مهم اینترنتی است، این بازار مهم دارای سهم خاص خود از موتورهای جست‌وجوی بومی است. کسب اطلاعات درباره موتورهای جست‌وجوی ژاپنی بسیار چالش برانگیز است چراکه اکثر آنها کاملا به زبان ژاپنی نوشته شده و هیچ گزینه انگلیسی هم ندارد. در این کشور استفاده از یاهو نسبت به گوگل در اولویت قرار دارد. سایت goo.ne.jp که نام آن هیچ ارتباطی به گوگل ندارد محصولی از آزمایشگاه‌های NTT ( تلگلراف و تلفن ژاپن) است. برخی از گزارش‌ها سایت Goo را در رده سوم سایت‌های محبوب و پربازدید در ژاپن طبقه‌بندی می‌کنند.
biglobe.co.jp از دیگر پورتال‌های جست‌وجوی مهم در میان سایت‌های ژاپنی است. در حقیقت این سایت دارای برد وسیعی از اطلاعات و خدمات است.
sagool.jp، یک موتور جست‌وجوی نیز است که در حقیقت نوآوری آزمایشگاه تیم لب در ژاپن است. این سایت تبلیغ کننده یک الگوریتم منحصربه‌فرد در جست‌وجو بوده که نتایج را بر پایه علایق کاربر ارایه می‌کند. jword.jp به عنوان یک موتور جست‌وجو و پورتال خدماتی چون یاهو یا sagool.jp، search.interconnect.co.jp موتور جست‌وجویی شبیه به گوگل از دیگر موتورهای جست‌وجوی بومی ژاپن هستند که در دسترس کاربر ژاپنی قرار گرفته است. Guruji.com موتور جست‌وجوی هندی است که هدف خود را ارایه نتایج جست‌وجوی بهتر برحسب اطلاعات صفحات هندی تعیین کرده است. این سایت همچنین ارایه کننده مقالات خبری درباره اتفاقات روز و اخباری درباره موضوعات روز و هنر و سرگرمی است.
Kwangmyong به معنای باغی که دور آن دیوار کشیده شده نام اینترنت ملی کره شمالی است که در سال ۲۰۰۰ راه‌اندازی شد، این سرویس دارای مرورگرهای وب، نامه الکترونیکی، گروه خبری و موتور جست‌وجو است. در کره شمالی تعداد معدودی از افراد با مجوز دولتی به اینترنت جهانهی دسترسی دارند. از این رو Kwangmyong تنها شبکه رایانه‌ای در دسترس عموم بوده و استفاده از آن برای عموم مردم رایگان است. Daum.net پورتال کره‌ای است که طیف گسترده‌‌ای از خدمات و سرویس‌های اینترنتی را ارایه می‌کند، که خدماتی چون سرویس رایگان نامه الکترونیک، تالارهای گفت‌وگوی اینترنتی، انواع خدمات خرید اینترنتی و اخبار روز را در برگرفته و به‌عنوان یکی از پورتال و بهای پربازدید در جهان شناخته می‌‌شود.

موتورهای جست‌وجوی آلمانی
کشور آلمان نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر دارای موتور جست‌وجوی بومی است. سایت abacho.de یک موتور جست‌وجو و پورتالی شبیه یاهو استو این سایت دارای قسمت اخبار، علاقه‌مندها، تالارهای گفت‌وگو و نامه الکترونیکی رایگان است. این موتور جست‌وجو به‌رغم آلمانی بودن خدمات خود را در کشورهایی چون اسپانیا، سویس، فرانسه و اتریش نیز ارایه می‌کند. fireball.de موتور جست‌وجوی آلمانی است که قسمت اعظم نتایج خود را تا پیش از تعطیل آلتاویستا از این سایت می گرفت از این رو امکان جست‌وجو به زبان انگلیسی نیز در آن وجود داشت. به‌رغم برخی موتورهای جست‌وجوی ژاپنی امکان جست‌وجو به زبان آلمانی و انگلیسی را فراهم کرده است. علاوه بر این موتورهای جست‌وجوی دیگر چون Sharelook.de که به عنوان یک فهرست راهنما با ۱۰۰ هزار مدخل کار می‌کند، Suche.freenet.de که پورتال اطلاعاتی شبیه به یاهو به زبان آلمانی است و Web.de از دیگر موتورهای جست‌وجوی بومی در آلمان هستند. این کشور علاوه بر این به موتورهای جست‌وجوی جهانی دسترسی محلی دارد که در آن میان می‌توان به Google.de، Lycos.de، Yahoo.de اشاره کرد.

جست‌وجوگرهای اسپانیایی زبان
اسپانیولی زبان‌ها در دنیا پس از چینی‌ها دومین جمعیت بزرگ هستند که عمدتا در اروپا، آمریکای لاتین، جزایر کارائیب و ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند، سایت‌های اسپانیایی بسیاری وجود دارند که اطلاعات مورد نیاز را به این زبان ارایه می‌کند.
این فهرست تنها به سایت‌هایی اشاره کرده از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. Abacho.es که در حقیقت متعلق به یک شرکت آلمانی بوده دارای سایت‌های Abacho محلی برای چند کشور اروپایی است. mexicoweb.com.mx یک فهرست راهنما و تنها موتور جست‌وجو مستقر در مکزیک است. سایت ozu.es پورتال ارایه کننده خدماتی علاوه بر جست‌وجو است، یکی از خدمات جالب این سایت اسپانیولی زبان علاوه بر ارایه اخبار، طالع‌بینی و امکان گفت‌وگو ارایه اخبار روز به صورت فایل قابل دانلود PDF است. terra.es از جمله سایت‌های اسپانیایی است که توسط گوگل تغذیه می‌شود. سایت typicallyspanish.com نیز امکان جست‌وجو به زبان‌های اسپانیایی و انگلیسی را برای کاربران خود فراهم کرده است. Seznam.cz موتور جست‌وجوی بومی در جمهوری چک است که در سال ۱۹۹۶ به عنوان نخستین پورتال جمهوری چک تاسیس شد. این سایت به عنوان یک موتور جست‌وجو و نسخه اینترنتی از کتاب‌های راهنما آغاز به کار کرد اما امروز این سایت بیش از ۱۵ نوع خدمات اینترنتی ارایه می‌کند. ananzi.co.za نام موتور جست‌وجوی بومی در آفریقای جنوبی است که نتایج جست‌وجو کاربر را به سایت‌های آفریقای جنوبی محدود می‌کند. یکی از اهداف این موتور جست‌وجو اطمینان حاصل کردن از هویت بومی و ملی در ارایه نتایج جست‌وجو است. این سایت در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و نخستین موتور جست‌وجوی آفریقای جنوبی محسوب می‌شود. فهرست این سایت دربرگیرنده بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار سایت مختص آفریقای جنوبی است و این تعداد روزانه درحال افزایش است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :