آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34385
تاریخ انتشار : 3 مهر 1392 11:18
تعداد بازدید : 958

ارتباطات مخابراتی سریع و ایمن با الهام از بال پروانه

محققان با الهام از ساختارهای میکروسکوپی بال های پروانه، یک ابزار نانویی ساخته اند که قطر آن از تارموی انسان کمتر است و امکان ارتباطات اوپتیکی را سریع تر و ایمن تر می کند.

خبرگزاری مهر- یک گروه بین‌المللی از پژووهشگران دانشگاه فناوری سوین برن در استرالیا و دانشگاه ارلانگن – نارنبرنگ در آلمان یک کریستال فوتونیک تولید کرده‌اند که نور قطبی شده‌ای را به طور چرخشی به سمت راست و چپ تقسیم می‌کند.
طرح این کریستال از پروانه "Callophrys Rubi" الهام گرفته شده است که ساختارهای نانویی سه بعدی درون بال‌های آن رنگ سبز زنده و درخشانی به این حشره می‌دهد. اگرچه حشرات دیگر نیز ساختار‌های نانویی در بال‌های خود دارند که رنگ به آنها می‌دهد اما پروانه "Callophrys Rubi" یک تفاوت مهم با بقیه دارد. دکتر مارک ترنر مجری این طرح گفت: بال‌های این پروانه حاوی یک آرایه عظیم از حلقه‌های فنری نانومقیاس است که ارتباطات تناتنگی را شکل می‌دهند که یک ماده اوپتیکی منحصربه‌فرد ایجاد می‌کنند. ما از این مفهوم برای ساخت ابزار کریستالی فوتونیکی استفاده کردیم. این دانش پژوهان با استفاده از فناوری نانو لیزر سه بعدی، کریستال فوتونیکی با ویژگی‌هایی ساختند که در کریستال‌های طبیعی وجود ندارد. از جمله این ویژگی‌ها، قطبی سازی چرخشی است. این ابزار مینیاتوری بیش از 750 هزار میله نانویی پلیمری ریز دارد. این کریستال فوتونیک مانند یک پرتو تقسیم‌کننده قطبی‌ساز مینیاتوری عمل می‌کند که در فناوری‌های مدرن مانند مخابرات، میکروسکوپ و چند رسانه‌ای کاربرد دارد. کریستال طبیعی مورد استفاده در این فناوری‌ها نور را به صورت خطی نه به صورت چرخشی قطبی می‌کنند.
پروفسور مین گو مدیر مرکز میکروفوتونیک سوین برن گفت: معتقدیم نخستین جداساز پرتو کایرال کریستال فوتونیک نانومقیاس را ساخته‌ایم. این کریستال می‌تواند در ساخت مدارات فوتونیکی تلفیقی به کار گرفته شود که نقش مهمی را در ارتباطات فوتونیکی، تصویربرداری، محاسبات و حسگرها ایفا می‌کنند. گو معتقد است، این فناوری احتمالات جدیدی را برای هدایت نور در وسایل نانوفوتونیک فراهم کرده و ما را یک گام به ساخت تراشه‌های اوپتیکی نزدیک می‌کند که می‌توانند بر مشکلات پهنای باند برای شبکه‌های اوپنیکی بسیار پرسرعت، غلبه کنند.
نتایج این تحقیقات درنشریه نیچر فوتونیکس منتشر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :