آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34387
تاریخ انتشار : 3 مهر 1392 11:20
تعداد بازدید : 1080

ایران سومین کشور تولیدکننده دستگاه مخابراتی «موج بر»

پژوهشگران پارک فناوری پردیس دستگاه خشک کن هوا برای مخابرات و صداوسیما طراحی و تولید کردند که قادر است با گرفتن رطوبت هوا از ایجاد اختلال و کاهش کیفیت امواج الکترومغناطیس جلوگیری کند.

خبرگزاری مهر- محمدباقر صابونیان، مجری طرح با اشاره به نحوه انتقال امواج الکترومغناطیس از فرستنده به گیرنده، گفت: انتقال این امواج با استفاده از ابزاری به نام "موج بر" انجام می‌گیرد و هوایی که داخل موج بر می‌شود باید خشک باشد.
وی با بیان اینکه ورود رطوبت در داخل موج بر موجب امپدانس (مقاومت مدار) می‌شود، افزود: این ضایعه باعث می‌شود که امواج کمی به آنتن منتقل شود و موجی که برمی‌گردد، ایجاد موج ساکن کند. این امر موجب سوختن فرستنده خواهد شد.
صابونیان، افزود: علاوه بر این رطوبت موجب پوسیدگی موج‌برها می‌شود در حالی که این دستگاه جزو ابزار بسیار گران قیمت است.
وی از اجرای پروژه‌ای در زمینه خشک کن هوا و جلوگیری از آسیب رسیدن به موج بر خبر داد و در این باره گفت: در این پروژه اقدام به طراحی و ساخت دستگاه خشک کن هوا یا "دیهایدراتور" (Dehydrator) در ظرفیت‌های چهار لیتر هوای خشک در دقیقه تا 300 لیتر در دقیقه کردیم.
مجری طرح با اشاره به عملکرد دیهایدراتور، گفت: این دستگاه قادر است تا با گرفتن رطوبت هوا، آن را به داخل "موج بر" پمپاژ کند به این ترتیب با گرفته شدن رطوبت هوا امواج به راحتی تشعشع داده می‌شود.
وی به بیان مزایای نمونه ایرانی این دستگاه پرداخت و گفت: نمونه خارجی این دستگاه با مشکلاتی همراه است به گونه‌ای که اگر فیوز آن بسوزد به اپراتور آلارمی داده نمی‌شد و اپراتور همواره تصور می‌کرد که این دستگاه در حال کار کردن است در حالی که کیفیت انتقال امواج کاهش یافته است؛ از این رو ما در این پروژه اقدام به برطرف کردن این نقیصه کردیم.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان سینا کاوش الکتریک افزود: دستگاه ساخته شده در این شرکت به گونه‌ای ساخته شد که زمانی که قطعه‌ای از آن از کار افتاد به اپراتور هشدار می‌دهد.
وی تعویض آسان قطعات و هزینه کم نگهداری و تعمیرات را از دیگر مزایای دیهایدراتور ساخته شده ذکر کرد و افزود: تنها دو کشور آمریکا و ژاپن تولیدکننده این دستگاه هستند و ایران سومین کشور تولیدکننده این تجهیزات در حوزه مخابرات است.
صابونیان به کاربردهای این دستگاه اشاره کرد و یادآور شد: این دستگاه در صداوسیما، رادارها و در فرودگاه‌ها کاربرد دارد.
وی با اشاره به کارکردهای فرودگاهی این دستگاه گفت: زمانی که رادارها امواج الکترومغناطیس را برای پیدا کردن هواپیمایی ارسال می‌کنند از این دستگاه برای گرفتن رطوبت استفاده می‌شود.
صابونیان با بیان اینکه در حال حاضر تنها تولیدکننده دیهایدراتور در کشور است، افزود: تولیدات این شرکت دانش بنیان توانسته نیازهای بخش مخابرات، صداوسیما و راداری کشور را تامین کند و اخیرا نیز فرودگاه شیراز مجهز به این سیستم شده است.
وی با تاکید بر نیاز کشورهای منطقه به این سیستم گفت: کشورهای منطقه به‌رغم نیازی که به این سیستم دارند به محصولات کشور اعتمادی ندارند که این امر توجه مسوولان را می‌طلبد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :