آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34538
تاریخ انتشار : 8 مهر 1392 11:7
تعداد بازدید : 700

برای ایجاد شفافیت و تسهیل تبادل اطلاعات میان کارگزار و بورس کالا

سامانه «سابا» در بورس کالا راه افتاد

سامانه نرم افزاری بازرسی و امور اعضا (سابا) با هدف افزایش دقت، سرعت، شفافیت و تسهیل تبادل اطلاعات فی مابین کارگزاران و بورس کالای ایران، راه اندازی شد.

ایسنا - محمدرضا بهنام‌زاده مدیر بازرسی و امور اعضای بورس کالای ایران با اعلام این خبر و با بیان اینکه این سامانه با هدف حذف و کاهش کاغذ بازی در رویه کاری و اداری مابین کارگزاران و بورس کالا و الکترونیکی کردن بخشی از فرآیندها ایجاد شده است، گفت: پیش از راه‌اندازی «سابا» دسترسی آنی به اطلاعات شرکت‌های کارگزاری امکان‌پذیر نبود و به تبع آن ارایه گزارشات در این خصوص به ذی‌نفعان زمان‌بر می‌شد. همچنین گاهی اوقات برای تهیه گزارش باید از کارگزاران استعلام به عمل می‌آمد که همین امر زمان ارایه گزارش را افزایش می‌داد.
وی افزود: هم‌اکنون با استفاده از این سامانه، هرگاه تغییری در شرکت‌های کارگزاری صورت گیرد، این شرکت‌ها تغییرات را اعمال کرده و بازرسی پس از احراز صحت اطلاعات دریافتی، آنها را تایید می‌کند. پس از این مرحله واحدهای مختلف بورس کالا به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهند کرد و دیگر نیازی به نامه‌نگاری واحدهای دیگر بورس برای دستیابی به اطلاعات مورد نیازشان با مدیریت بازرسی و امور اعضا نخواهد بود.
مدیر بازرسی و امور اعضای بورس کالای ایران گفت: «سابا» از بخش‌های مختلفی مانند تنظیم برنامه سالانه مدیریت، اطلاعات پایه شرکت‌های کارگزاری، تضامین کارگزاران نزد بورس، مجوزهای فعالیت کارگزاران، اسناد و مدارک گزارش‌های مالی ماهیانه و صورت‌های مالی حسابرسی شده کارگزاران و نیز اسناد و مدارک مربوط به بازدید از دفاتر شرکت‌های کارگزاری تشکیل شده است.
بهنام‌زاده با بیان اینکه در فاز بعدی، بعضی دیگر از فرآیندها به این سامانه اضافه خواهد شد، به تشریح مزیت‌های این سامانه پرداخت و گفت: از این به بعد، امور مربوط به گزارش‌های مالی ماهیانه کارگزاری‌ها به شکل الکترونیکی انجام خواهد شد که نتیجه این کار کاهش حجم کاغذ، رفع مشکل بایگانی و تسهیل جست‌وجو در بایگانی خواهد بود. همچنین کارگزاری‌ها با استفاده از این سامانه، صورت‌های مالی خود را به همراه گزارش حسابرس و بازرسی قانونی، گزارش هیات مدیره به مجمع و صورت‌جلسه مجمع را به صورت الکترونیکی خواهند فرستاد و با توجه به اینکه تمامی رویه‌ها الکترونیکی است تمام وقایع قابل ثبت و پیگیری خواهد بود.
براساس این گزارش، مزایای این نرم‌افزار به همین جا ختم نمی‌شود. این نرم‌افزار امکاناتی را به بخش بازرسی خواهد داد تا بتواند به بهترین نحو مقررات را پیاده و امور را تسهیل کند. بهنام‌زاده معتقد است که به غیر از موارد ذکر شده، این سامانه در دو زمینه مجوزهای فعالیت کارگزاری‌ها و بحث بازدید از دفاتر شرکت‌های کارگزاری، کمک شایانی به مدیریت بازرسی و امور اعضا خواهد کرد.
وی گفت: این سامانه پیش از پایان مدت زمان مجوزهای فعالیت (مجوز مدیرعامل و اعضای هیات مدیره کارگزاری‌ها)، به کارگزاری و بورس هشدار می‌دهد تا نسبت به تمدید مجوز اقدام کنند. همچنین این سامانه، امکان نظارت بر کار مدیریت بازرسی و امور اعضا را به صورت آنلاین برای سطوح بالاتر فراهم می‌آورد که همین امر سبب شفافیت هر بیشتر عملکرد این مدیریت می‌شود. از طرفی کارگزاران می‌توانند وضعیت خود را در هر یک از مراحل بررسی گزارش‌های مالی ماهیانه، بررسی صورت‌های مالی حسابرسی شده و بازدید صورت گرفته از کارگزاری، مشاهده کرده و گزارش‌های مورد نیاز خود را با توجه به سطح دسترسی که دارند، از سامانه استخراج کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :