آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34559
تاریخ انتشار : 8 مهر 1392 12:12
تعداد بازدید : 963

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

برنامه ای برای حذف شبنم نداریم

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد حذف کد شبنم و ایران کد از حوزه تجارت خارجی گفت : برنامه ای برای حذف شبنم نداریم.

فناوران - مهدی ابویی اعلام کرد با توجه به قوانین و مصوبات موجود، هرگونه تصمیم برای طرح شبنم باید در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اتخاذ و ابلاغ شود و اظهارات سایر اشخاص خارج از ستاد در خصوص توقف یا تغییر در روند طرح شبنم مورد تایید ستاد نیست.
معاون پیشگیری و هماهنگی سازمان‌ها و امور استان‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: روز گذشته طی جلسه‌ای که با محمدصادق مفتح قائم‌مقام وزیر صنعت داشتیم قرار شده است کارگروهی برای طرح شبنم تشکیل شود تا در این کارگروه چالش‌ها و اشکالات موجود بررسی شود و این طرح به‌روز و با روند بهتری ادامه پیدا کند. بر این اساس قرار نیست توقفی در اجرای طرح شبنم و ایران‌کد صورت بگیرد.
وی افزود : بر این اساس نه تنها تصمیمی برای توقف طرح شبنم نداریم بلکه این طرح باید با رفع برخی اشکالات که خوشبختانه خیلی هم حاد نیست و قابل رفع است با قوت و قدرت بیشتری ادامه می یابد.
غلامرضا نوری زاده، مجری طرح شبنم نیز از حذف کد شبنم از چرخه تجارت خارجی اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: پروژه شبنم طبق روال به کار خود ادامه می‌دهد.
حذف ایران‌کد، شبنم و اظهارنامه‌های گمرکی دستی
در همین حال، خبرگزاری فارس دیروز به نقل از یک مقام مسوول از حذف ایران‌کد، شبنم و اظهارنامه‌های گمرکی دستی برای تسهیل تجارت خارجی خبر داد.
یک مقام مسوول گفت: برای تسهیل تجارت خارجی و همچنین روان شدن کار در این حوزه ایران‌کد، طرح شبنم و اظهارنامه‌های گمرکی دستی از حوزه تجارت خارجی حذف می‌شوند.
گفته می‌شود؛ قرار است که اظهارنامه‌های الکترونیکی قبل از ورود کالا به گمرکات کشور و روی کشتی جایگزین اظهارنامه‌‌های دستی شود.
بنابراین گزارش پیشتر یحیی آل‌اسحاق و برخی بزرگان اتاق بازرگانی نیز برای تسهیل تجارت در شرایط تشدید تحریم خواهان حذف طرح شبنم شده، معتقد بودند اجرای طرح‌هایی از این دست به نوعی تحریم داخلی به حساب آمده و باعث کندی و حتی توقف روند تجارت خارجی می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :