آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34574
تاریخ انتشار : 8 مهر 1392 12:26
تعداد بازدید : 776

خروج بدهکاران بانکی تسهیل شد، خروج ضامن ها آزاد

با بازنگری قوانین، ممنوعیت خروج بدهکاران بانکی تسهیل و هدفمند شد به طوری که تقاضای ممنوع الخروجی صراف برای بدهکاران اصلی صادر و از پذیرش درخواست ممنوعیت خروج ضامن ها خودداری می شود.

روابط عمومی بانک مرکزی- براساس قوانین جدید ممنوعیت خروج بدهکاران بانکی، تقاضای خروج ممنوعیت، صرفا برای بدهکاران اصلی صادر و از پذیرش درخواست ممنوعیت خروج ضامن‌ها خودداری می‌شود.
در ادامه این بخشنامه آمده است: این ممنوعیت برای اشخاصی است که میزان بدهی آنان معادل دو میلیارد ریال یا بالاتر بوده و فاقد وثایق ارزنده و کافی از جمله اموال غیرمنقول (ملک)، اموال منقول (سپرده و وثایق قابل قبول) باشند. همچنین به منظور مساعدت با بدهکاران، در مواردی نظیر تشرف به خانه خدا و مسافرت‌های اضطراری، از قبیل انجام امور درمانی و پیگیری مسایل تجاری برای تسویه بدهی، ضمن پیش‌بینی تمهیدات مقتضی (در مقابل تامین وثیقه لازم)، رفع ممنوعیت خروج برای یک‌بار با ذکر علت، صورت می‌پذیرد.
بانک‌ها نیز موظف شدند هم‌زمان با درخواست ممنوعیت خروج افراد، نسبت به آگاه کردن آنان از موضوع، برای جلوگیری از بروز مشکلات هنگام خروج از کشور اقدام کنند. در این بخشنامه همچنین به بانک‌ها توصیه شده است هنگام اعطای تسهیلات نسبت به اخذ وثایق معتبر، کافی و سهل‌الوصول اقدام کنند و درخواست ممنوعیت خروج بدهکاران، پس از انجام کامل تمامی اقدامات قانونی و اجرایی در مورد انواع وثایق ماخوذه و قراردادهای لازم‌ و صرفا در صورت عدم حصول نتیجه مطلوب و بلاوصول ماندن مطالبات با وجود اقدامات انجام شده، ارایه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :