آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34610
تاریخ انتشار : 9 مهر 1392 10:28
تعداد بازدید : 826

جنجال یا مذاکره؟

هیچ کس مطمئن نیست که وقتی وزیر ارتباطات در افتتاحیه تلکام چهاردهم، انتقادات تندی را متوجه مخابرات می کرد، چندان از بازتاب کامل سخن خود مطلع بوده باشد. نتیجه اما به سرعت معلوم شد؛ پاسخ تند و غیرمعمول مدیرعامل مخابرات، نشان از حساسیت ورای انتظار موضوع داشت. اکنون برگ دیگری بر این پرونده افزوده می شود و رگولاتوری با پشتگرمی وزیر و با زیرورو کردن آرشیو عملکرد اپراتور، انتقادات از مخابرات را با صورت بندی و جزئیات عرضه می کند.از یکی از نمایندگان پارلمان نقل شده بود که وزیر ارتباطات در جلسه کمیسیون مجلس، خواهان بازگشت مخابرات به دولت شد، محمود واعظی البته با تکذیب این موضوع، آن را به تقاضای استرداد "سیم مسی" تقلیل داد، اما بر صاحبنظران پوشیده نیست که وزیر محترم، بازی حساسی را آغاز کرده است.

محمود اروج زاده

در این یادداشت، به جای قضاوت در باره ادعای طرفین، عجالتا چند نکته مهم‌تر را مورد توجه قرار می‌دهم:
1-فراموش نکنیم که واگذاری مخابرات، بزرگ‌ترین نمونه خصوصی‌سازی در کشور بود، چه به لحاظ ابعاد و چه از نظر ارزش. مباحث فعلی لاجرم نحوه سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اجرا در فرآیند خصوصی‌سازی و سازوکارهای کنترلی آن را به وضوح محک خواهد زد.
2-رییس رگولاتوری، در عین حال نماینده سهام دولت در مدیریت مخابرات است، و این یعنی امکان نظارت اپراتور بر خودش و شائبه عدم استقلال رگولاتور؛ آیا این نکته کلیدی در حین انتصاب، مد نظر وزیر محترم نبوده است؟
3-فارغ از تناقض بالا، موضوع مهم‌تر این است که آیا رگولاتور محترم در حین حضور در مخابرات، تخلفاتی را که اکنون فهرست می‌شود تایید می‌کرده است؟ حافظه رسانه‌ای ما، برخی انتقادات بخش خصوصی پیرامون مخابرات و رقابت ناعادلانه را فراموش نکرده است؛ ولی چرا این انتقادات امروز معنا یافته‌اند و با شدت بیشتری از سوی رگولاتور تکرار می‌شود؟
4- مهم‌ترین نکته‌ای که احتمالا ذهن بسیاری کارشناسان را به خود مشغول کرده، یافتن پاسخ این سؤال است که واقعا دلیل بروز این جنجال چیست؟ آیا در مسیر توسعه سریع ICT در کشورمان و رهایی از عقب‌افتادگی مزمن، طرح این جنجال می‌تواند گامی مثبت باشد؟ و آیا حتی در صورت بروز تخلف در واگذاری مخابرات، راه معقول مناسب‌تر و و کم‌هزینه‌تری نمی‌توان یافت؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :