آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 35251
تاریخ انتشار : 17 مهر 1392 11:22
تعداد بازدید : 1158

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی تشریح کرد:

انقلاب پول

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با اعلام اینکه رفورم پولی (اصلاح واحد پول ملی) متوقف نیست؛ از طراحی هشت قطعه اسکناس پس از حذف چهار صفر خبر داد و گفت: سکه های بهار آزادی با بسته بندی جدید و بدون تاریخ از سوی بانک مرکزی به زودی در بازار توزیع می شود.

ایسنا- مجید صنیعی در نشستی خبری با خبرنگاران با اعلام ضرب سکه‌های یادبود از سال 88-89 رایج با هدف ارزش‌گذاری به باورهای دینی و مذهبی مردم گفت:‌ در این راستا سکه‌های یادبود 500 ریالی آزادسازی خرمشهر، یکهزار ریالی اعیاد سعید قربان، غدیرخم، نیمه‌شعبان و بارگاه شاهچراغ و همچنین دو هزار ریالی پنجاهمین سالگرد تاسیس بانک مرکزی و چشم‌انداز ایران 1404 و همچنین پنج هزار ریالی پنجاهمین سالگرد تاسیس بانک مرکزی ضرب شده است.
وی درباره ضرب سکه‌های طلای یک گرمی نیز گفت: در سال جدید سکه‌های گرمی با طرح قبلی توزیع نمی‌شود و فرم بسته‌بندی تغییر کرده است و با بسته‌بندی‌های جدید وارد بازار می‌شود.
صنیعی با بیان اینکه در سال 88 قانونی در مجلس مبنی بر مزین شدن سکه‌های طلای رایج به پرتره حضرت امام (ره) مصوب شد، گفت: در سال 88 سکه‌های بهار آزادی، بارگاه حضرت امام رضا(ع) روی سکه و طرح گرافیک حضرت علی در پشت سکه بود اما با تصویب این قانون پرتره حضرت امام به جای بارگاه قرار گرفت و بارگاه حضرت امام رضا به پشت سکه منتقل شد.
صنیعی همچنین گفت: سکه‌هایی با بسته‌بندی جدید زمینیت و بلیستری به زودی و در یک مناسبت خاص بدون تاریخ ضرب در بازار توزیع می‌شود و در اختیار عموم قرار می‌گیرد. ابعاد بسته‌بندی سکه‌های جدید 74 در 44 میلی‌متر در قطع کارت‌های بانکی است و تمامی عملیات بسته‌بندی این سکه‌ها در داخل کشور انجام شده است.
انتشار شش تا هشت اسکناس جدید
رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی در ادامه درباره طرح رفورم پولی گفت: پس از حذف چهار صفر از پول ملی شش تا هشت قطعه اسکناس خواهیم داشت که این امر در پی طرح اصلاح پول ملی مصوب شده است.
وی با بیان اینکه واحد پول پس از حذف چهار صفر هنوز مشخص نیست، گفت: اسکناس‌ها با واحدهای یک، دو، پنج، 10، 20، 50 ، 100، 200 و 500 منتشر می‌شود و ممکن است واحد یک سکه باشد و به طور قطع زیر واحد یک نیز سکه خواهیم داشت.

طرح رفورم پولی متوقف نیست
رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با تاکید بر اینکه طرح رفورم پولی متوقف نیست و از سال 1350 به بعد مطرح در دهه‌های 60 و 70 پررنگ‌تر شده است گفت: در دهه 80 نیز مصوب شد که بانک مرکزی بیشتر روی این موضوع کار کند و به طور پیوسته مطالعاتی توسط پژوهشکده پولی و بانکی انجام شده است.
وی با بیان اینکه آمادگی کامل برای اجرای طرح از نظر اجرایی و نظری داریم، گفت: اجرای طرح به زیرساخت‌های قانونی و پیش‌درآمدهای فاز صفر (دورگذار) نیاز دارد.
صنیعی با تاکید بر اینکه قانون پولی و بانکی باید تغییر کند و در مجموع به تصویب برسد گفت: واحدی جدید پول تومان، دینار و ریال نخواهد بود.
وی با بیان اینکه برای اجرای فاز اول رفورم پولی تورم باید تثبیت شده و یا رو به کاهش باشد، گفت: همچنین دو قطعه اسکناس درشت دیگر باید منتشر شود تا حجم اسکناس‌ها از هشت میلیارد به چهار میلیارد برسد.

موانع پیش روی رفورم پولی
رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی سرانه اسکناس در کشور را بیش از صد قطعه اعلام و افزود: برای اجرای رفورم پولی باید بودجه لازم فراهم شود اما بانک مرکزی از نظر جمع‌آوری و اجرا مشکلی ندارد.
صنیعی همچنین گفت:‌ از دیگر موانع پیش روی اجرای رفورم پولی سرانه مسکوک است که باید به 200 تا 250 برسد.
به گفته وی، بیش از 140 کشور رفورم پولی را انجام داده‌اند و کشورهای ناموفق سه بار اقدام به جمع‌آوری پول کرده‌اند.
رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با بیان اینکه تمام قطعات تمام اسکناس‌ها در پی رفورم پولی یکسان خواهند شد، گفت: اگر بنا باشد اسکناس 20 هزار تومانی منتشر شود ابعاد آن مطابق با ابعاد اسکناس رفورم خواهد بود.
رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با اشاره به اینکه پروژه به گونه‌ای طراحی شده که اسکناس‌ها مضربی از یک، دو و پنج باشند افزود: ‌اتاق طراحی اسکناس در بانک مرکزی است و مجموعه‌ای که فقط طراحی می‌کند و در طول سال طراحی‌های بسیار زیادی را انجام می‌دهد ودر این راستا هفت الی هشت نوع اسکناس برای رفورم پولی مطرح شده است.

طرح اسکناس 20 هزار تومانی آماده شده است
وی در ادامه درباره انتشار اسکناس 20 و 50 هزار تومانی گفت: طراحی اسکناس 20 هزار تومانی انجام شده است و هرگاه بانک مرکزی تصمیم بگیرد که اسکناس جدیدی را منتشر کند اسکناس را در مسیر قانونی قرار داده و به وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد می‌دهد.

ایران چک جدید طراحی شد
وی در ادامه درباره انتشار ایران چک با طرح جدید گفت: طراحی ایران چک نیز انجام شده که در قطع 71 در 142 میلی‌متر برابر سایز اسکناس‌های 500 ریالی با نخ ویندو در پشت اسکناس و با فیکرهای امنیتی بیشتر با تصویر جدیدی از بارگاه حضرت امام رضا(ع) و همچنین طرحی از ابنیه در داخل صحن منتشر می‌شود.
صنیعی افزود: ‌طبق قانون بودجه 92 بنا شده ایران چک‌ها فعلا با طرح موجود منتشر شوند و در صورت تصویب در قانون بودجه 93 انتشار ایران چک‌ها با طرح جدید انجام خواهد شد.
رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با اشاره به اینکه بسته‌بندی‌هایی که توسط صرافی‌ها صورت می‌گیرد مورد تایید بانک مرکزی نیست افزود: سکه‌های بانک مرکزی مشخص است و با بسته‌بندی بانک مرکزی مشخص‌تر خواهد
بود.
رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی در ادامه با اشاره به ضرب سکه پنج هزار ریالی با طرح بارگاه حضرت امام معصومه(ص) در شهریور ماه گفت: ‌برخی از این سکه‌های ضرب شده رایج بوده و برخی به تعداد محدود و با هدف یادبود ضرب
می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :