آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3529
تاریخ انتشار : 8 آذر 1390 10:6
تعداد بازدید : 451

ابزار سه‌بعدی گیگابایت برای تنظیمات فرکانس مادربوردهای X79

درباره فناوری 3D Power

با ارایه پیکره بندی 2011 توسط اینتل که آخرین و قوی ترین سوکت این شرکت تاکنون لقب گرفته تلاطمی در دریای دیجیتال که این روز ها به سمت آرامش و سکون پیش می رفت به وجود آمده و توفانی از نوآوری و جنب و جوش را در میان شرکت های تولیدکننده قطعات سخت افزاری و به خصوص تولیدکنندگان مادربورد به راه انداخته است.

فناوران - گیگابایت به محض ارایه این پیکره‌بندی چهار محصول X79 خود را به دنیا معرفی کرد که بر اساس این چیپ‌ست و پشتیبانی از پردازنده‌های جدید طراحی شده‌اند، در این میان تنها این که سخت‌افزار‌ها به روز شده باشند کاربران را قادر نمی‌سازد تا کارایی خود را افزایش دهند در این میان طراحی‌ها هم باید به طور اساسی تغییر کنند تا بستری مناسب را برای همه کاربران برای دریافت بیشترین کارایی از سیستم فراهم آورند.
 گیگابایت با ارایه چهار مدل جدید که همگی به طراحی جدید این شرکت مجهز هستند این تغییر را ارایه کرده است. از آنجا که این شرکت همیشه به عنوان یکی از کمپانی‌های نوآور و خلاق در دنیای رایانه‌ها شناخته شده این بار هم با مجهز کردن محصولاتش به فناوری‌های خاص خودش انتظارات کاربران را مد نظر قرار داده که در این نوشتار به بررسی یکی از این امکانات می‌پردازیم.
3D Power گیگابایت ابزاری کاملا سه‌بعدی با رابط کاربری است که نظیرش تا به حال کمتر دیده شده و بسیار کاربر پسند و کار کردن با آن بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. این نرم‌افزار که از این به بعد برای تمامی مادربوردهای سری X79 این شرکت در نظر گرفته خواهد شد را می‌توان به عنوان نخستین نرم‌افزار با عملکرد کاملا واقعی و نتیجه بخش در ایجاد تنظیمات مرتبط با فرکانس‌های عملکردی دانست. این ابزار به شکل یک مکعب سه‌بعدی به نمایش در می‌آید که در هر وجه آن یکی از سه عامل اساسی در کنترل سیستم و کارایی یعنی ولتاژ، فرکانس و فاز خودنمایی می‌کند. با طراحی جدید که در آن توان‌رسانی کاملا به طور دیجیتال و هوشمند در مادربوردها انجام خواهد شد اتلاف توان به حداقل خواهد رسید و دما و پایداری دیگر از مشکلات کاربران نخواهند بود. گیگابایت در طراحی جدید خود یک توان‌رسانی سه سویه را در نظر گرفته که از یک سو توان رسانی بهینه را به پردازنده ارایه می‌کند و از طرفی به حافظه‌ها به طور مجزا می‌نگرد و آنها را به دو بخش تقسیم می‌کند، تا توان‌رسانی کاملا حساب شده و دقیق را برای هر بخش به ارمغان بیاورد.
هنگام کار با این نرم‌افزار با باز کردن بخش تنظیمات ولتاژ به یک پنجره سه صفحه‌ای می‌رسیم که در آنها می‌توان تنظیماتی همچون محافظت در برابر ولتاژ اضافی (OVP)، توربو ولتاژ که خود دارای چهار حالت پیش فرض (Standard، Fast، Turbo و Extreme) است و میزان سازی خط بارگذاری را اعمال کرد که تاثیری غیر قابل انکار در زمان پاسخگویی حافظه خواهد داشت همچنین از ایجاد Vdroop هم جلوگیری خواهد شد و کاربر قادر است با افزایش ولتاژ به جای افزایش جریان، به ولتاژ مناسبی دست یابد.
 در وجه دیگر این مکعب به تنظیمات فاز می‌رسیم که با استفاده از آنها کاربر قادر خواهد بود تا فاز پردازنده را از کارایی سبک تا کارایی بسیار بالا با شش حالت پیش فرض و از قبل تعیین شده تنظیم کند و در زمان نیاز سیستم توان بیشتری را در اختیار پردازنده و حافظه‌ها قرار دهد همچنین در این بخش با فعال کردن ایمنی در برابر جریان اضافی(OCP) می‌توان از امنیت کامل سیستم اطمینان پیدا کرد. در وجه دیگر این مکعب به تنظیمات فرکانس می‌رسیم که از طریق آن قادر خواهید بود تا بازه بالاترین و پایین ترین حد فرکانس PWM را تعیین کنید و به تنظیمات فرکانس PWM پردازنده VTG، IMC، DRAM دسترسی خواهید یافت.
 تمامی این تنظیمات پیچیده و دشوار به سادگی توسط این ابزار هوشمند در اختیار کاربران قرار گرفته و نکته‌ای که این نرم‌افزار را به محصولی متمایز از هم نوعانش تبدیل می‌کند این است که تمامی تنظیمات اعمال شده در فرکانس‌ها در حالت عملکرد سیستم بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد آن قابل اعمال است و در محیط سیستم عامل اجرا خواهد شد.در مجموع این ابزار ارایه شده توسط گیگابایت درهای جدیدی را به روی کاربران برای در دست گرفتن کامل اختیار رایانه خود می‌گشاید و می‌توان آن را ارمغان انقلاب X79‌ها دانست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :