آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 35378
تاریخ انتشار : 20 مهر 1392 11:6
تعداد بازدید : 703

چالش دو داور در حوزه ICT تدبیر ندارد؟

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دوره دولت تدبیر و امید ظاهرا برای حل مشکل خود با مخابرات همان راهی را می رود که دولت قبل رفت. به این مفهوم که مشخص نیست چرا باید چالش با این شرکت یا هر اپراتور دیگری در رسانه ها پیش برده شود. آنچه مسلم است از وزارت ارتباطات و مشخصا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که در نقش داور در حوزه ICT عمل می کند، انتظار حفظ جایگاه حکمیت و داوری می رود نه بحث و جدل رسانه ای با اپراتورها.اما زمانی که شاهد آن هستیم که رگولاتوری به جای تکیه به جایگاه قانونی و حقوقی خود از طریق رسانه ها سعی در محق نشان دادن و الزام به اجرای احکام خود را دارد، ناظر بیرونی چنین تصور می کند که شاید این نهاد از ابزار و توان لازم برخوردار نیست.

علی شمیرانی

نکته دوم آنکه بار دیگر پای شورای رقابت هم به جدل رگولاتوری و مخابرات باز شده است. اگرچه این نخستین باری نیست که شاهد این قبیل کشمکش‌ها هستیم و در نهایت نیز مساله به شکلی نامعلوم جمع می‌شود. اما از آنجا که هیچ‌گاه این مشکلات به شکل ریشه‌ای حل نشده، دوباره به شکلی و از جایی دیگر پدیدار می‌شود.
این موضوع نیز از بدو تاسیس شورای رقابت به مدیران اسبق وزارت ارتباطات و رگولاتوری به کرات هشدار داده شد،‌ که وجود دو داور در یک عرصه و عدم تفکیک و تمیز کامل اختیارات این نهادها نه تنها موجبات کندی امور بلکه زمینه سوءاستفاده‌ها را نیز فراهم می‌آورد.
حالا مشکلی که چند سالی است به آن اشاره شده بار دیگر سرباز کرده و شاهد آن هستیم که دوباره مسیر پیغام‌دهی از طریق رسانه‌ها برای حل مشکلات انتخاب شده است. مسیری که نه تنها به نتیجه مطلوبی نرسیده و جایگاه قانونی هر دو نهاد رگولاتوری و شورای رقابت را زیر سوال برده، بلکه زمینه‌ساز بلاتکلیفی، کندی و در پاره‌ای موارد سوءاستفاده را نیز فراهم
کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :