آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 35417
تاریخ انتشار : 20 مهر 1392 12:13
تعداد بازدید : 582

پنج+یک کدام در را باز می کند

این روزها جو جدیدی بر فضای دیپلماسی کشور حاکم شده است و همه چیز نوید این را می دهد که سیستم دیپلماسی کشورمان بعد از نزدیک به هشت سال در هوایی تازه نفس می کشد. دیدارهایی که در این زمان کوتاه از آغاز به کار دولت تدبیر و امید انجام شده، نشان می دهد دولت تلاش دارد تا تدبیر خود را نشان داده و امید ملت را ناامید نکند. از سوی دیگر برخوردهای جدید بین اعضای ارشد 1+5 و ظریف حاکی از این است که همگام با تغییر لحن و رویه مسوولان جمهوری اسلامی ایران، از جانب همتایان غربی هم تا حدودی نرمش دیده می شود؛ این مساله را می توان در کلام کری، اشتون، شرمن و غیره مشاهده کرد.

مسعود مقدم

در کنار تمام مناسبات سیاسی موضوع دیگری را هم باید در نظر داشت؛ وضعیت مردم ایران در این چند سال و تاثیر این دور از مذاکرات بر آنها. اگرچه برخی از افراد تلاش دارند تا وضعیت مردم را به صورت کاملا عادی جلوه دهند اما چیزی که گوشت و پوست و استخوان مردم این روزها لمس می‌کند کمی با حالت عادی فاصله دارد؛ مردم ایران نه تنها نیاز دارند، بلکه بعد از سال‌ها همراهی با مسوولان لیاقت و شایستگی کمی آسان‌تر و سهل‌تر نفس کشیدن را دارند. این روزها بسیاری از مردم در وضعیت بحرانی زندگی می‌کنند.
دل مردم این روزها امید دارد، دل مردم این روزها بیم هم دارد؛ چشم‌های زیادی به دنبال نتیجه‌ و تاثیراتی است که در این چند روزه به دست خواهد آمد. چشم‌ها دنبال دست مسوولانی است که دلسوزی‌شان این روزها بیشتر از هر روز دیگری لازم است تا یک بار دیگر پشت مردم گرم شود.
امید بر این است که با حفظ غرور ملی کشورمان و از دست ندادن منافع تا جایی که می‌توان نتیجه مطلوب به دست آورد و از دور مذاکرات بعدی 5+1 که این هفته برگزار می‌شود، خوشحال بیرون بیاییم. باید در نظر داشت که بعد از چند سال درهایی در برابر هر دو طرف گشوده شده است و تنها چیزی که بی‌شمار چشم منتظر آن را دنبال می‌کنند این است که مسوولان از کدام یک از این درها عبور خواهند کرد و کلید تدبیر به کدام قفل بسته خواهد خورد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :