آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 35470
تاریخ انتشار : 21 مهر 1392 9:52
تعداد بازدید : 672

اختلال جدید اینترنت در کشور

چرا سایت ها یکی در میان باز می شود؟

در هفته های اخیر سایت های اینترنتی چه ایرانی و چه خارجی یک خط در میان باز نمی شوند و یا بعد از چند بار کلیک باز می شوند؟

خبرآنلاین- اگرچه رسم بر این است که دستگاه‌های مسوول در عرصه اینترنت کشور اطلاعات چندانی از اختلال‌های احتمالی منتشر نمی‌کنند اما در این میان چند تئوری مطرح است:
1- بعد از هک شبکه و سیستم توزیع نام‌های اینترنتی Network solutions و شبکه‌های اصلی اینترنت توسط گروهی به نام KDMS Team این اختلال افزایش پیدا کرده است. (بحث کشف حفره روی DNS و ‌هایجک کردن DNS)
با کشف حفره روی DNS یا همان تبدیل نام سایت‌ها به اعداد و ارقام بیم آن می‌رود که کل نام‌های اینترنتی آسیب‌پذیر شده و مشکل در سطح بین‌المللی وسیع‌تر خواهد شد. سایت الکسا، ضدویروس AVG و وب‌ دات کام و حالا نیز گوگل در مالزی با حملات سایبری در چند روز اخیر از طریق ‌هایجک شدن DNS آسیب‌پذیر شده‌اند.
2- گوگل با راه‌اندازی پروتکل‌ها و سرویس‌های جدید خود، دچار اختلال در اینترنت شده و کاربران با پیغام اختلال در مرورگرهای مختلف مواجه می‌شوند.
3- برخی نیز معتقدند راه‌اندازی سیستم جدید فیلترینگ در ایران، برای کاربران ایرانی، اختلال‌های بازنشدن سایت‌ها را چند برابر
کرده است.
4- یکی دیگر از احتمالات به بحث تلاش برای جداسازی شبکه ملی از اینترنت در ایران و قطع و وصل شدن‌ها در سطح کلان و ملی باعث قاطی کردن سرورهای DNS و "سرورها و فایروال‌های جدا کننده" در سطح ملی بازمی‌گردد.
هر کدام از این تئوری‌ها برای خود داستانی جداگانه دارند، اما آنچه در نتیجه امر مشاهده می‌شود اینکه کاربر ایرانی با Packet lost و کندی بیشتر و ندیدن سایت‌ها (چه داخلی و خارجی) دچار زحمت چند برابری شده‌اند.
فناوران– امید می‌رود مسوولان امر با توجه به مشکلاتی که این روزها در فضای اینترنتی ایرانی برای اکثر کاربران ملموس و مشهود است،‌ توضیحات لازم را ارایه دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :