آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 35473
تاریخ انتشار : 21 مهر 1392 9:58
تعداد بازدید : 1157

احمدی‌مقدم، فرمانده ناجا:

شبکه های اجتماعی هیچ خطری برای نظام ندارد

فرمانده نیروی انتظامی که دیروز در همایش بررسی ابعاد شبکه های اجتماعی سخن می گفت، با بیان اینکه شبکه های فضای مجازی تهدید ها و فرصت هایی دارند، گفت: باید از فرصت های شبکه های اجتماعی به نحو احسن استفاده کنیم.

خبرگزاری فارس- فرمانده ناجا در این همایش، ابتدا درباره ابعاد منفی شبکه‌های اجتماعی با اعلام اینکه امروز فضای مجازی می‌تواند عامل پیوند مجرمان باشد، گفت: کارگاه‌های آشپزخانه‌ای و استخدام تروریست در بستر فضای مجازی انجام می‌شود. به طوری که بمبی که در شیراز منفجر شد، از طریق فضای مجازی ساخته شده بود.
وی مزیت فضای مجازی را برای مجرمان دیده نشدن عنوان کرد و گفت: در فضای مجازی امروز تروریست استخدام می‌کنند، آموزش می‌دهند بی‌آنکه آن شخص آموزش دهنده و استخدام کننده را دیده باشد.
فرمانده نیروی انتظامی‌ به نیت قدرت‌های بزرگ در ساخت و ارایه تولیدات خودشان اشاره کرد و گفت: اصل سیاست خارجی بر پایه منافع ملی است و طبیعی است که آنها چیزی را که برایشان منفعتی نداشته باشد در اختیار دیگران قرار ندهند. وی همچنین درباره انقلاب در کشورهای عربی گفت: البته این نظام‌ها مشکلاتی دارند که به وسیله فضای مجازی مردم می‌توانند نسبت به این مشکلات اعتراض کنند که جمهوری اسلامی ‌نسبت به این امر احساس خطری نمی‌کند. احمدی‌مقدم با بیان اینکه امروز قدرت نرم بر قدرت اقتصادی برتری دارد، گفت: جامعه‌شناسان آمریکایی از اینکه کشوری از نظر اقتصادی از آمریکا پیشی بگیرد احساس خطر نمی‌کنند، زیرا معتقدند که این قدرت فرهنگی و رسانه‌ای است که امروز حرف اول را در دنیا می‌زند. وی گفت: قدرت‌های جهانی که در گذشته قدرت آنها بر مبنای مسایل نظامی‌ پایه گذاشته شده بود امروز به سمت استفاده از ابزارهای فرهنگی و رسانه‌ای رفته‌اند.
احمدی‌مقدم پشت‌صحنه فضای مجازی را دستگاه‌های بزرگ اطلاعاتی غرب عنوان کرد و گفت: آنها عادات ملل و سلایق افراد را بررسی می‌کنند و در نهایت به دستکاری سلایق می‌پردازند به طوری که اگر شما در گوگل کلمه‌ای را جست‌وجو کنید، در ایران یک‌سری اطلاعات و در ترکیه اطلاعات دیگری به شما خواهد داد.
فرمانده نیروی انتظامی ‌گفت: نگاه ساده‌اندیشانه به شبکه‌های اجتماعی می‌تواند ما را مصرف‌کننده صرف کند و ما نمی‌توانیم از این زاویه به موضوع شبکه‌های اجتماعی بی‌تفاوت باشیم و بگوییم که مردم به طور نامحدود می‌توانند از آنچه غرب در اختیار آنها گذاشته استفاده کند.
وی گفت: امروز کشورهای بزرگ در تمام الگوهای اقتصادی و فرهنگی یا تماما غربی شده، یا به سوی غربی شدن پیش می‌روند و این به دلیل سلطه نظام رسانه‌ای آنهاست.
فرمانده نیروی انتظامی ‌گفت:‌ ایجاد باندهای جرم، کلاهبرداری، شرکت‌های هرمی ‌و باندهای فساد از جمله تهدیداتی است که در فضای مجازی صورت می‌گیرد.
 احمدی‌مقدم همچنین، خلق افراد مجهول‌الهویه و غیرواقعی، آبروبری، باندهای فساد، شبکه‌های لهو و لعب، نفوذ و سرقت اطلاعات و شبکه‌های تهیه و توزیع مواد مخدر را از دیگر تهدیدات این فضا عنوان کرد.
احمدی‌مقدم گفت: نمی‌خواهم بگویم که این تهدیدات زیاد است. اما تعداد آنها قابل توجه است.
براساس این گزارش، احمدی‌مقدم، بخش دوم سخنان خود را به مزیت‌ها و فرصت‌های فضای مجازی اختصاص داد. وی یکی از فرصت‌های شبکه‌های اجتماعی را رساندن صدای انقلاب به جهانیان عنوان کرد و یادآور شد: اکنون که شبکه‌های پرس‌تی‌وی و العالم از طریق ماهواره‌ها نمی‌توانند اخبار خود را به گوش جهانیان برساند از شبکه‌های اجتماعی به عنوان پلی برای ایجاد ارتباط استفاده می‌کنیم.
فرمانده ناجا دیپلماسی عمومی ‌و دفاع فرهنگی را از دیگر کاربردهای شبکه‌های اجتماعی عنوان کرد.
احمدی‌مقدم در ادامه نسبت به نگاه اسلام به شبکه‌های اجتماعی گفت: نگاه اسلام هیچ‌گاه نسبت به این شبکه‌ها منفی نبوده؛ چراکه این شبکه‌ها مانند چاقو هستند به طوری که با چاقو هم می‌توان میوه پوست کند و هم می‌توان آدم کشت. وی یادآور شد: اسلام دینی نیست که از پیشرفت تکنولوژی هراسی داشته باشد زمانی که تلفن همراه نسل سوم آمد افرادی اظهار نگرانی کردند اما باید بدانیم که این وسایل نیستند که اشکال دارند بلکه نحوه استفاده از آنهاست که می‌تواند مشکل‌ساز شود.
وی راهبرد استفاده از شبکه‌های اجتماعی را راهبردی هوشمندانه و فرصت محور بیان کرد و گفت: کاربرد شبکه‌های اجتماعی را نمی‌توان از اساس نهی کرد؛ بلکه باید تهدیدهای آن را بشناسیم و به مدیریت تهدیدها بپردازیم.
فرمانده نیروی انتظامی ‌شورای عالی فضای مجازی را دستگاه مهمی‌ دانست که می‌تواند در زمینه استفاده از شبکه‌های اجتماعی، سیاست‌گذاری کند و راهبردها را مشخص سازد. فرمانده نیروی انتظامی گفت: ما با عنوان یک دستگاه امنیتی؛ هیچ نگرانی نسبت به شبکه‌های اجتماعی نداریم، ممکن است جرایمی ‌در این شبکه‌ها اتفاق بیفتد. اما هیچ خطری از طریق این شبکه‌ها اساس نظام را تهدید نمی‌کند. گفتنی است همایش تخصصی بررسی ابعاد شبکه‌های اجتماعی دیروز در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد.  فرمانده نیروی انتظامی‌ در حاشیه نشست تخصصی بررسی شبکه‌های اجتماعی در جمع خبرنگاران به سوالات مختلفی در زمینه شبکه‌های اجتماعی و رفع فیلتر از فیس‌بوک و تویتر پاسخ داد. احمدی‌مقدم در پاسخ به سوالی در مورد اینکه نظر شما پیرامون سرپرستی وزیر ارتباطات بر شورای عالی فضای مجازی چیست گفت: وزیر به علت استعفای دبیر قبلی ناچارا به عنوان سرپرست انتخاب شده و چون عزل و نصب رییس شورا در خود شورا تصمیم‌گیری می‌شود و این شورا تاکنون جلسه‌ای نداشته است انتخاب رییس آن به تاخیر افتاده است.
وی در مورد احتمال رفع فیلتر از فیس‌بوک و تویتر گفت: شورای عالی فضای مجازی مسوول رسیدگی به این امر است اما ما با عنوان نیروی انتظامی ‌نگاه سیاه و سفید به ماجرا نداریم و نه کاملا موافق هستیم و نه کاملا مخالف.
فرمانده نیروی انتظامی‌ افزود: باید از فرصت‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم و مضرات آن را تحت کنترل خود در آوریم. شخصا فکر نمی‌کنم منع کلی شدنی باشد چون نه ضروری است و نه شدنی.
وی در پاسخ به این سوال که آیا نیروی انتظامی ‌مسوول ارسال پارازیت بر امواج ماهواره‌ای است گفت: ناجا هیچ مسوولیتی در این زمینه ندارد. احمدی‌مقدم در مورد رصد شبکه‌های مجازی و فعالیت گروه‌های سیاسی در آنها گفت: گروه‌های سیاسی با استفاده از شبکه‌های اجتماعی زمانی می‌تواند به نتیجه دلخواه خود برسند که نارضایتی در جامعه وجود داشته باشد و آنها این نارضایتی را تبدیل به موج کنند. وی افزود: البته ظاهر قضیه تنها استفاده از شبکه‌های اجتماعی است در صورتی که پشت آن کار اطلاعاتی شده و شبکه‌های سازمان یافته فعالیت می‌کنند.
به گزارش فارس، فرمانده نیروی انتظامی‌ گفت: ما زمانی باید نگران شبکه‌های اجتماعی باشیم که نارضایتی در جامعه وجود داشته باشد که به آن پاسخی داده نشود.
یکی از کارکرد‌های مثبت شبکه‌های اجتماعی این است که حکومت‌ها را برای پاسخگویی تحت فشار می‌گذارد.
وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ‌نگران شبکه‌های اجتماعی نیست چراکه همان‌گونه که مشاهده کردید بعد از فتنه 88 صدها فراخوان در این شبکه‌ها داده شد و اجابتی از سوی کسی نشد. در صورتی که بگیر و ببندی هم در کار نبود. احمدی‌مقدم در مورد فعالیت شبکه‌های ضددین در فضای مجازی گفت: وظیفه ما رصد فضای مجازی است و اگر به مجرمی ‌برخورد کردیم آن را دستگیر و در اختیار مراجع قضایی قرار می‌دهیم. وی بار دیگر بر ممنوعیت عضویت در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: برخورد با اعضای این شبکه‌ها به دلیل کسرت تعداد آنها عملا اجرا شدنی نیست.
فرمانده نیروی انتظامی‌ در پاسخ به این سوال که نظر شما در مورد عضویت اعضای هیات دولت در شبکه‌های اجتماعی چیست گفت: همان‌گونه که قبلا گفته‌ام دولتمردان هم باید قانون را رعایت کنند و در اجرای قانون نسبت به مردم پیشگام باشند. احمدی‌مقدم در پایان نسبت به درج آگهی‌های غیرمجاز و مجرمانه در فضای مجازی و روزنامه‌ها گفت: آگاهی بخشیدن به مردم می‌تواند از مضرات این آگهی‌ها بکاهد. ضمن اینکه دستگاه‌های مربوطه باید برای آن مقررات سختگیرانه‌ای بگذارند که هرکس هر آگهی را نتواند در هر جایی منتشر کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :