آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 35487
تاریخ انتشار : 21 مهر 1392 10:24
تعداد بازدید : 860

وزیر اقتصاد: املاک مخابرات را بدون هماهنگی نفروشید

پس از مطرح شدن شائبه فروش املاک شرکت مخابرات پس از خصوصی سازی و نقد کردن این املاک، به تازگی وزیر اقتصاد در حکم انتصاب نماینده جدید دولت در مخابرات تاکید کرده در فروش و واگذاری املاک مخابرات نظر وزارت اقتصاد
اخذ شود.

خبرگزاری فارس- به تازگی علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد با پیشنهاد محمود واعظی وزیر ارتباطات برای انتخاب نصرالله جهانگرد به عنوان عضو حقوقی هیات مدیره شرکت مخابرات ایران، حکم این انتصاب را امضا کرد، تا مسوولیت جدید جهانگرد در شرکت مخابرات به طور رسمی آغاز شود.
در حکم انتصاب جهانگرد، علاوه بر مناسبات و عبارات همیشگی که در یک حکم انتصاب نوشته می‌شود، نکته‌ جدیدی به چشم می‌خورد.
طیب‌نیا در این حکم، پس از اینکه در بخش نخست حکم، جهانگرد را به سمت نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی در هیات مدیره و مجامع عمومی شرکت ارتباطات ثابت، شرکت‌های مخابرات استان‌ها، شرکت ارتباطات سیار و شرکت‌های زیرمجموعه شرکت مخابرات ایران منصوب کرده، در بخش دوم حکم وظیفه‌ دیگری را به وی یادآور می‌شود.
در بخش دوم این حکم آمده است: «علاوه بر رعایت موارد مندرج در اساسنامه شرکت مخابرات ایران و اصلاحیه قانون تجارت، ‌اهتمام جدی به اجرای مفاد قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی مورد تاکید ویژه است؛ در مواردی که موضوع دستور جلسات هیات مدیره و مجامع عمومی شرکت‌های مخابرات استان‌ها و ارتباطات سیار ایران و سایر شرکت‌های زیرمجموعه شرکت در ارتباط با فروش یا واگذاری دارایی‌های شرکت و شرکت‌های گروه به مجموعه‌ای خارج از شرکت و شرکت‌های تابعه آن است،‌ اتخاذ تصمیم با رعایت مفاد قرارداد فروش سهام شرکت و اخذ نظر این وزارت صورت
پذیرد.»
موضوع «اخذ نظر وزارت امور اقتصاد و دارایی» برای فروش یا واگذاری دارایی‌های شرکت مخابرات ایران، در حالی در این حکم آمده که چندی است این شرکت با موج انتقادات از فروش املاک این شرکت مواجه شده است.
براساس این گزارش، مدتی است که شائبه فروش بی‌حساب و کتاب املاک شرکت مخابرات ایران به گوش می‌رسد و در جریان رای اعتماد به وزیر ارتباطات دولت یازدهم، این شائبه‌ها از تریبون مجلس و توسط نمایندگان مجلس
علنی شد.
نمایندگان مجلس عنوان می‌کردند که سهامداران پس از خصوصی‌سازی مخابرات، تعداد زیادی از املاک و زمین‌های این شرکت‌ را فروخته‌ و به پول تبدیل کرده‌اند.
اما رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران این انتقادات را تحمل نکرد و در مراسمی که چند نماینده از کمیسیون صنایع و معادن مجلس حضور داشتند، فرصت را مغتنم شمرد و به تمام انتقادات پاسخ صریح داد.
یکی از چند موردی که در سخنان سیدهاشمی مورد اشاره قرار گرفت، شائبه فروش و نقد کردن املاک شرکت مخابرات بود.
سیدهاشمی گفت: در مورد مخابرات شنیده شده که می‌گویند مخابرات پس از خصوصی املاک می‌فروشد و پول به جیبش می‌ریزد.
وی در پاسخ به این شائبه،‌ گفت: براساس قانون مجلس در مخابرات خصوصی می‌توانیم یک درصد دارایی‌ها را بفروشیم. اگر حداکثر مجاز فروش املاک را هم فروخته باشیم از اول خصوصی شدن تاکنون 320 میلیارد تومان ملک شده بود که این عدد در مقابل میزان سرمایه‌گذاری انجام شده و املاک جدید مبلغی نیست.
سیدهاشمی در توضیح علت فروش برخی املاک، افزود: برای مثال مخابرات یک ملک در یک شهرستان داشت که این ملک برای مخابرات جز اینکه هزینه نگهداری به مخابرات تحمیل می‌کرد، سودی نداشت. مخابرات این قبیل املاک را که برای شرکت صرفه نداشت، فروخته و این مبالغ را در پروژه‌های دیگر سرمایه‌گذاری کرده است.
اما به نظر می‌رسد، با توجه به سابقه مطرح شدن موضوع فروش املاک مخابرات پس از خصوصی شدن، وزیر جدید اقتصاد تلاش کرده تا با اشاره‌ای این موضوع را گوشزد کند.
لفظ «اخذ نظر وزارت امور اقتصاد و دارایی» برای فروش یا واگذاری دارایی‌های شرکت مخابرات ایران، که به صورت «شرط» مطرح نشده، آن طور که از ظاهر عبارت برمی‌آید برای مخابرات اجبار قانونی ایجاد نمی‌کند.
معاون شرکت مخابرات ایران در این خصوص گفت: طبق قرارداد فروش شرکت مخابرات میان سهامدار عمده و سازمان خصوصی‌سازی، خریدار مخابرات می‌تواند حداکثر یک درصد از دارایی و املاک این شرکت را بفروشد و اگر شرکت مخابرات بخواهد، بیش از این مقدار بفروشد باید با مجوز سازمان خصوصی (به نیابت از وزارت امور اقتصادی و دارایی)
باشد.
داوود زارعیان گفت: اما شرکت مخابرات ایران قصد فروش املاک و دارایی‌های خود را ندارد و هر آنچه که تاکنون فروخته شده، جزو املاک غیرقابل بهره‌وری و مستهلک بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :