آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 35491
تاریخ انتشار : 21 مهر 1392 10:30
تعداد بازدید : 628

بازگشایی مدراس هم کمکی نکرد

بازار PC در مسیر نزول

گزارش گارتنر نشان می دهد که فروش رایانه های شخصی در سه ماهه سوم سال 2013 بار دیگر کاهش یافته و در کمترین سطح پنج سال اخیر قرار گرفته است.

خبرگزاری مهر- حتی فصل بازگشت به مدرسه نیز نتوانست که فروش اندک رایانه‌های شخصی را بهبود بخشد و مشتریان هنوز هم تبلت‌ها و دیگر دستگاه‌های کوچک‌تر را به رایانه‌های شخصی ترجیح می‌دهند.
به طور کلی در سه ماهه سوم سال فروش کامپیوترهای شخصی در حدود 3/80 میلیون دستگاه بوده است که این رقم 6/8 درصد نسبت به همین دوره در یک سال گذشته کاهش داشته است. این کاهش نشان‌دهنده ششمین فصل پی در پی کاهش فروش جهانی PC است.
میکاکو کیتاگاوا، تحلیلگر گارتنر می‌گوید: معمولا فصل بازگشت به مدرسه (Back to School) باید در فروش رایانه‌های شخصی تاثیرگذار باشد، اما فروش این فصل به کمترین حجم خود از سال 2008 رسیده است.
به گفته وی، اولویت مشتریان از رایانه‌های شخصی به تبلت تغییر کرده و تبلت‌های ارزان قیمتی که به سادگی در دسترس است، نخستین مشتریان را در بازارهای در حال ظهور به خود جذب می‌کند.
براساس گزارش گارتنر، فروش رایانه‌های شخصی در آمریکا در فصل مورد بررسی 3/5 درصد رشد کرده و به 16/1میلیون دستگاه رسیده است. به این ترتیب فروش PC دومین فصل متوالی در بازار آمریکای شمالی رشد کرده است. گارتنر، کمبود موجودی رایانه‌های شخصی در نیمه اول سال 2013 و ارایه مدهای جدید با پردازنده‌های Haswell اینتل را عامل افزایش اندک فروش در آمریکا می‌داند.
کیتاگاوا معتقد است که نتایج سه ماهه سوم امسال نشان می‌دهد که بازار آمریکا از بدترین مرحله کاهش فروش که در سال 2010 آغاز شد، عبور کرده است.

لنوو در صدر
براساس گزارش گارتنر در بازار جهانی دو برند لنوو و  hp در فصل سوم سال نیز رقابتی تنگاتنگ برای کسب جایگاه اول فروش پی می‌گیرند. در این فصل لنوو توانست 17/6درصد از فروش رایانه‌های شخصی جهان را به خود اختصاص دهد؛ در حالی که فروش HP به 17/1درصد می‌رسد. لنوو جایگاه برترش را مدیون دسترسی به بازار بزرگ و تعیین‌کننده
چین است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :