آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 35596
تاریخ انتشار : 22 مهر 1392 10:30
تعداد بازدید : 992

شبنم داد اتحادیه‌ها را درآورد

ورود سازمان تعزیرات به مشکلات شبنم

طرح شبکه بازرسی نظارت مردمی (شبنم) پس از دو سال اجرا در سطح توزیع و همچنین گذشت دو مرحله از آن، اکنون با مخالفت های زیادی از سوی اتحادیه های صنفی مواجه شده است.

فناوران- در صف نخست مخالفان اجرای مرحله سوم طرح شبنم، اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران قرار دارد که تاکنون نامه‌های بسیاری برای مسوولان ذی‌ربط از جمله سازمان صنعت، معدن و تجارت و سردار ابویی ارسال کرده است. این در حالی است که رییس اتحادیه مذکور در گفت‌و‌گویی با فناوران تهدید کرده بود که فروشگاه‌های صنف رایانه از این پس شبنم را اجرا نمی‌کنند.
پیش از این قرار بود مرحله سوم طرح شبنم از اول مهرماه اجرایی شود اما این طرح آنقدر برای صنوف مختلف دردسرساز شد که حالا روسای تمام اتحادیه‌ها به آن اعتراض دارند. به گونه ای که علی فاضلی رییس مجموع صنوف تولیدی و خدماتی تهران در این رابطه عنوان کرد که شبنم در این مدت تنها دکانی دونبش برای کسب درآمد عده‌ای بوده است.
اعتراض سایر اتحادیه‌ها
نماینده اتحادیه مخابرات نیز با اعتراض به اجرای نادرست شبنم به ایسنا گفت: تا قبل از کاهش تعرفه واردات تلفن همراه به شش درصد، 99 درصد تلفن‌های موجود در بازار به صورت قاچاق در کشور تامین می‌شد.
کریمی افزود: این در حالی است که اکنون قاچاق این کالا به پنج درصد کاهش یافته که دلیل آن نیز کندی ترخیص کالا در گمرک‌هاست.
وی همچنین گفت: کارخانه‌های تولیدی در حال خاک خوردن هستند و در کنار آنها دلال به راحتی کالای بنجول، جعلی و حتی تاریخ گذشته و آلوده را به کشور وارد کرده و با الصاق برچسب شبنم در سطح بازار عرضه می‌کنند.
بهروز چوداری میلانی، رییس اتحادیه تزیینات داخلی ساختمان نیز گفت: با وجود توافق با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای خروج کاغذ دیواری و پرده کرکره از این طرح بازرسان به دلیل اینکه برچسب طرح شبنم در ابتدای رول الصاق شده و به فروش رسیده است واحدهای صنفی جریمه می‌شوند.
بهادری، عضو اتحادیه چاپ نیز در این‌باره گفت: دلیل تمام بحث‌هایی که مطرح می‌شود این است که هر طرحی که در کشور اجرا می‌شود نیازمند مولفه‌های خاص است. شاخص اصلی این طرح اصناف هستند، اما هنگام نوشتن طرح خبری از اصناف نیست.
وی افزود: یکی از مواردی که باید توجه داشت این است ‌که برخی کالاها فقط توسط دولت وارد می‌شود و در نتیجه برچسب شبنم ندارند و هنگامی که بازرسان این کالاها را در سطح عرضه‌ بررسی می‌کنند واحدهای فروشنده را به دلیل نداشتن برچسب شبنم جریمه
می‌کنند.

دفاع سردار ابویی از شبنم
اما در حالی که صدای برخی اصناف از اجرای نادرست شبنم درآمده، سردار مهدی ابویی معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وعده داده است که مشکلات شبنم در حال بررسی و رفع است.
ابویی گفت: طرح شبنم همچنان به قوت خود باقی است و با تلاش بیشتر نسبت به سال گذشته در کشور اجرا می‌شود.
ورود سازمان تعزیرات
در این میان سازمان تعزیرات حکومتی نیز در راستای اعتراضات گسترده اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد آماده است به شکایت واحدهای معترض رسیدگی کند.
به این ترتیب واحدهای صنفی که پرونده‌ای در رابطه با شبنم در تعزیرات دارند می‌توانند با در دست داشتن مدارک و مستندات دال بر بی‌گناهی خود به اتحادیه مراجعه کنند تا برابر مقررات رسیدگی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :